10.5-инчен и 12.9-инчен 2017 iPad Pro Најчесто поставувани прашања: Сè што треба да знаете!

Apple announced the next generation of iPad Pro at WWDC 2017. Here’s everything you need to know!

The next generation of iPad Pro is here: Apple’s pro iPad line was unified and improved during WWDC’s Monday keynote, bringing a new size (10.5), better screens, more storage, a speeder chip, RAM improvements, new camera specs, and so much more. Here’s everything you need to know.

What’s happened with the iPad Pro line?

Почнувајќи од понеделникот, iPad Pro линијата сега се состои од два модели: 10.5-инчен iPad Pro и 12.9-инчен iPad Pro. 9.7-инчниот iPad Pro е пензиониран, оставајќи ја големината на екранот за iPad-ови за базниот модел.

Покрај тоа, двата модели сега се идентични во однос на спецификациите: тие го имаат истиот екран, истите внатрешни и истите звучници. Единствената разлика? Која големина на екран сакате.

Кои се нивните спецификации, точно?

И моделите 10.5-инчен и 12.9-инчен iPad Pro сега го имаат следново:

 • Прикажи:
  • ДИСПЛЕЈ
  • 10.5-инчен или 12.9-инчен Retina дисплеј
  • Светлина на 600-нин
  • Антирефлективен слој
  • Технологија за освежување на ProMotion (120Hz)
  • точно тон
  • Широка боја (P3)
  • Виртуелна тастатура на цел екран
 • Чипс:
  • ЧИПИ И СКЛАДИРАЊЕ
  • A10X систем-на-чип
  • M10 интегриран движење копроцесор
  • 64GB – 512GB SSD storage
  • 4GB RAM меморија
  • USB-C брзина на конекција
 • Камери:
  • CAMERAS
  • 12MP, f / 1.8 iSight задна камера со OIS
  • 7MP, f / 2.2 FaceTime HD предната камера
 • Батерија:
  • БАТЕРИЈА
  • Време на траење на батеријата од 10-час
  • Промоција на паметно освежување на ProMotion (за заштеда на батеријата)
  • USB-C брзо полнење поддршка (опционално, не се вклучени во кутија)

Како се разликува од базниот модел iPad и iPad mini?

Можете да проверите целосна спецификација подолу подолу, но во суштина: Про-ниво iPads се многу побрзи и имаат повеќе RAM меморија, имаат супериорни екрани, нудат поддршка на Apple Pencil и Smart Connector, побрз Touch сензор за сензор и подобри камери.

Уред iPad mini (7.9) iPad (9.7) iPad Pro (10.5) iPad Pro (12.9)
Бои Сребрена / злато / простор Сребрена / злато / простор Сребрена / злато / роза / простор Сребрена / злато / простор
големина 8″x5.3″ 9.4 × 6.6 " 9.8″x6.8″ 12″x8.68″
капацитет 128GB 32 / 128GB 64 / 256 / 512GB 64 / 256 / 512GB
Тежина 0.65 / 0.67 * lbs 1.03 / 1.05 * lbs 1.03 / 1.05 * lbs 1.49 / 1.53 * lbs
Длабочина 0.24 " 0.29 " 0.24 " 0.27 "
Батерија 19.1-вати, 9 * -10 ч 32.4-вати, 9 * -10 ч 30.4-вати, 9 * -10 ч 41-вати, 9 * -10 ч
Мобилен * LTE LTE LTE Напредно LTE Напредно
Покажи Retina (2048×1536, 326ppi) Retina (2048×1536, 264ppi) Retina (2224×1668, 264ppi) Retina (2732×2048, 264ppi)
Ламинирани? Да No Да Да
Осветленост 450 гнили 511 гнили 600 гнили 600 гнили
Освежување 60Hz 60Hz 120Hz (ProMotion) 120Hz (ProMotion)
точно тон No No Да Да
Широка боја (P3) No No Да Да
Јаболко Молив No No Да Да
Паметен конектор No No Да Да
Bluetooth 4.2 4.2 4.2 4.2
Звучници Стерео Стерео 4-звучник 4-звучник
Допир проект 1st-gen 1st-gen 2nd-gen 2nd-gen
Taptic Engine No No No No
Чип A8 A9 A10X A10X
Движење M8 M9 M10 M10
RAM меморија 2GB 2GB 4GB 4GB
Задна камера 8MP f / 2.4 8MP f / 2.4 12MP f / 1.8, P3 боја 12MP f / 1.8, P3 боја
Видео (заден) 1080p (30fps) 1080p (30fps) 4K (30fps) 4K (30fps)
Предна камера 1.2MP f / 2.2 1.2MP f / 2.2 7MP f / 2.2 7MP f / 2.2
Видео (напред) 720p (30fps) 720p (30fps) 1080p (30fps) 1080p (30fps)

* Само се однесува на мобилниот модел.

Кога можам да добијам нов iPad Pro?

They’re currently available on Apple’s online store, and will ship in mid-June.

Видете во Apple

Дали тие ќе работат на iOS 11?

Не кога бродот! iOS 11 will come to the new iPad Pro line, but it’s not due until later this Fall. You can get a sneak peek of the features coming to the new iPads Pro in iOS 11 below, however.

What’s changed with the iPad Pro screen technology?

On both iPad Pros, the display is brighter and much speedier: The Retina screen features Wide Color (P3), True Tone technology, and is easier to see than ever before, with an improved 600-nits brightness. It also features Apple’s new ProMotion adaptive refresh technology. Essentially, your iPad can now refresh its screen at up to 120Hz: This allows interactions to be faster than ever before, including with the Apple Pencil, which has reduced its latency from 49 miliseconds to just 20 miliseconds.

Но, ProMotion е исто така умен: работи со iOS за интелигентно откривање кога на корисникот му е потребна стапка на освежување на 120Hz - како и кај цртање и игри со висока фреквенција - и кога може да ја намали брзината на освежување за да заштеди на траење на батеријата и да го задржи вашиот iPad лулка колку што е можно подолго.

Што е со димензиите на самите екрани?

The 9.7-inch iPad Pro is no more: In its place is the new, wider and taller 10.5-inch iPad Pro. (The 12.9-inch iPad Pro model hasn’t changed its dimensions, as it launched with a thinner bezel than its 9.7-inch cousin.)

10.5-инчниот модел е малку поголем и повисок од својот 9.7-инчен претходник, кој нуди простор за виртуелна тастатура со целосна големина и повеќе контроли во апликациите.

Што изгледа секој iPad во Split View?

When using iOS’s multitasking features, the 10.5-inch iPad Pro uses the Компактен класа по големина кога се движи во Split View: Ова значи дека откако ќе поставите две апликации во Split View, тие апликации ќе прикажат UI-интерфејс во стилот на iPhone кога ќе се постават рамо до рамо во 50-50 сплит и еден iPad, еден стил на iPhone кога е во 25-75 или 75-25 сплит.

The reason for this is simple: The 10.5-inch iPad Pro isn’t wide enough in landscape mode to fit two Regular-sized apps without their UI overlapping. Apple would need an extra 15% or more of width to make the apps scale effectively, which would make for a mighty strange iPad indeed.

Спротивно на тоа, 12.9-инчниот iPad Pro го користи редовни класа по големина при влегување во Split View: Ова значи дека откако ќе поставите две апликации во Split View, тие апликации ќе прикажат UI-стил на iPad-стил кога ќе се постават рамо до рамо во 50-50 сплит, и еден iPad, еден iPhone стил кога во 25-75 или 75-25 Сплит.

Двата iPads имаат 4GB RAM меморија, овозможувајќи им да повлечат најмногу две апликации за Сплит Преглед, една апликација за слајд над и слика во слика, сите на истиот екран и во фокус (сите се употребуваат во исто време) .

What’s going on with the Home Button? Did we get a Taptic Engine?

Unfortunately not. Taptic Engines are challenging little bits of technology to produce, especially in devices with larger screens — it’s why we don’t have 3D Touch on the iPad Pro yet, either. But there is one bit of good news: Both iPad Pro models now have the second-generation Touch ID sensor, which is faster and more responsive at unlocking and authenticating.

Кажи ми повеќе за A10X процесорот и графика?

The new iPad Pros are rocking Apple’s A10X chip, which has six cores inside: three high-performance cores, and three high-efficiency cores. The results, Apple claims, are up to 30% faster CPU and 40% faster graphics performance. You’ll notice that all around, whether you’re surfing the web, playing a game, drawing, dragging and dropping, or just about anything else on your iPad.

Што е со камерата?

The new iPad Pros will be sporting improved sensors for both the rear-facing and front-facing cameras: They’re now identical to those found in the iPhone 7.

Задната iSight камера сега може да снима со до 12 мегапиксели и да снима видеоснимки од 4K на 30FPS на AF / 1.8 отвор, додека FaceTime HD камерата се соочува со напреден 7 мегапикселен сензор и интегриран Retina Flash. ("Епл" се пофали дека 12.9-инчниот iPad Pro имаше најголема Ретина Блесок таму, но со среќа земајќи не-фото ботит самобили со тоа чудовиште.)

Дали моите стари iPad и iPad Pro случаи ќе се вклопат во новите iPad професионалци?

The 12.9-inch iPad Pro cases should, by all rights and means, fit without too much trouble — though you may run into an issue with tightly-fitting cases due to the more pronounced camera bump. When it comes to the 10.5-inch, however, your 9.7-inch cases are out of luck: The increased length of the device means that many — if not all — cases won’t snap in properly.

Кои додатоци се достапни за новата iPad Pro линија?

Првата генерација на Apple Pencil е достапна, се разбира, како што е и новата и подобрена покриеност на Smart Keyboard; исто така има и случаи со моливи и нова опција за кожа.

But there’s no new Apple Pencil, right?

Не! Оригиналниот Apple Pencil има корист од подобрениот приказ на iPad Pro; нема потреба од нова алатка за цртање.

Кои опции за бои се достапни за новите iPad професионалци?

As with Apple’s other iPad models, you’ll be able to pick up an iPad Pro in Silver, Space Grey, or Gold in either the 10.5-inch or 12.9-inch sizes. Sadly, Rose Gold is limited to the 10.5-inch size — there’s no 12.9-inch iPad Pro rose gold love.

Колку тоа ќе чини?

Here’s the pricing for the new iPad Pro line:

10.5-инчен iPad Pro:

 • $ 649 за 64GB Wi-Fi
 • $ 779 за 64GB Wi-Fi + Мобилен
 • $ 749 за 256GB Wi-Fi
 • $ 879 за 256GB Wi-Fi + Мобилен
 • $ 949 за 512GB Wi-Fi
 • $ 1079 за 512GB Wi-Fi + Мобилен

12.9-инчен iPad Pro:

 • $ 799 за 64GB Wi-Fi
 • $ 929 за 64GB Wi-Fi + Мобилен
 • $ 899 за 256GB Wi-Fi
 • $ 1029 за 256GB Wi-Fi + Мобилен
 • $ 1099 за 512GB Wi-Fi
 • $ 1229 за 512GB Wi-Fi + Мобилен

извор

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.