12nm AMD Ryzen 'Pinnacle' процесори да пристигнат во февруари

За пет месеци очекуваме да го видиме првото освежување на високо ценетата линија на AMD Ryenz процесор. За прв пат слушнавме потврда дека AMD ќе почне да ги пренесува своите процесори и процесори во новиот процес 12nm LP во H1 2018 на конференцијата за технологија GlobalFoundries (GTC 2017) во Санта Клара, Калифорнија минатата недела. Сега, тајвански весник за информатичка индустрија Digitimes го исцеди датумот од изворите на матичната плоча - AMD's '12LP' (12nm водечки перформанси) Ryzen процесори ќе започне во февруари, се вели.

Ако се сетите на наново од AMD Ryzen процесори почнувајќи претходно оваа година; први (март) излеговме од рацете на највисоките делови на Ryzen 7, а потоа следеше Ryzen 5 во април / мај, пред да почне да се испраќаат Ryzen 3 процесорите кон крајот на јули. Процесите кои се обновуваат процесорот ќе следат слични, но построги, проследени модели. Според изворот, февруари ќе ги види процесорите со шифрирано име Pinnacle 7, а AMD ќе следи со Pinnacle 5 и Pinnacle 3 во март. Тоа не е сè; DigiTimes додава дека AMD ќе воведе ниска моќност на Pinnacle процесорски верзии во април 2018, а претпријатието верзија Pinnacle Pro во мај 2018.

Со изготвувачите на матични плочи кои се извор на горенаведените информации, не е изненадувачки да се открие дека исто така имаа познавања за соодветните варијанти на чипсети. Изворот вели дека чипсетите на серијата 400, дизајнирани од ASMedia, ќе станат достапни во март следната година. Првите одбори на располагање ќе спорт X470 или B450 чипсети. AMD и неговите партнери очекуваат обновувањето на процесорот да биде популарно.

Гледајќи повторно во вестите од минатата недела повторно, од конференцијата за технологии GlobalFoundries, исто така, треба да видиме некои освежени Vega графички единици со користење на 12LP. За жал, уште солидни детали за било кои освежен AMD графички процесор допрва треба да пристигнат.

извор

поврзани со пост

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.