месец: јануари 2015

Како да креирате Статични страници во Blogger блог

Блогер е еден напредни платформа која ви обезбедува некои убав карактеристики и ние веќе објавени голем број на мислења во врска со тоа, но сега, денес ние ќе се разговара за нешто блогер статични страници. Знаете дека страниците се многу важни за секој блог или веб-сајт…

How to Replace "Post A Comment" Text with Image in Blogger

Блог Коментари се еден од најдобрите начин да го добиете повратни информации од вашите читатели, бидејќи вашиот сајт посетителите лесно може да даде предлог за вашите пораки со користење коментар форма која ви помогне да се произведуваат некои добра сума на коментари, но ако вашиот сајт не треба…

Врв 10 Најдобрите Отворени Blogger шаблони на 2015

Блогер е еден од најдобрите CMS платформа што се користи од страна на милиони народи во светот. Многу луѓе го користат за создавање на професионални веб сајтови за нивниот бизнис и во друга страна некои луѓе го користат за создавање на лични блогови, бидејќи тоа е слободно да се користи и…

Како да додадете Авто Освежи систем во Blogger блог

Ние веќе дели голем број на мислења за тоа како можете да ги направите саканите промени во блогер блог и го направи својот секој дел во зависност од вашите потреби, бидејќи ова е еден од најдобрите бесплатни блогирањето платформа, каде што можете да ги споделите нешто со цел збор. тука…

Како да се правилно да зумирате слики на глувчето Лебдиш Користење на CSS3?

Може да се види ова многу веб-сајтови, каде што само лебдиш на глувчето на сликата и сликата ќе зум и автоматски кога ќе го движите глувчето тогаш тоа ќе биде глатко одзумирате во неговата оригинална големина. Ова е еден неверојатен трик и многу…

Пишување успешен членовите за веб Блогови - SEO Пријателски написи

Пред пишување на статија мора да задржи некои точки кои се дискутира во следните ставови. Вашиот напис е навистина важно и тоа ви се изразува на вашите читатели. Вие не треба да ги игнорираме овие точки друго место можете да загубат од вашиот напис е. Идеи во вашата членовите…

Како да се да го поставите на openSUSE 13.2 десктоп.

Ова упатство покажува како можете да го поставите на openSUSE 13.2 десктоп кој е полноправна замена на работната површина на Windows, i.e.that има сите софтвер кој луѓето треба да го прават она што го прават на своите десктоп-компјутери. Предностите се јасни: ќе добие…

Како да инсталирате ASSP V.2 на CentOS 7 64 малку

Ова упатство покажува чекори за да го инсталирате ASSP на минимално CentOS 7 инсталација. Тоа не се однесува на инсталација на CentOS ниту поставување на сервер за пошта. На CentOS-7,0-1406-x86_64-Minimal.iso сликата е погодна за ова подесување. Ако имате слика на DVD, изберете Минимален Инсталирај…

Како да го конфигурирате серверот VNC во OpenSuse 13.2

Овој водич ги објаснува како да го конфигурирате серверот VNC во OpenSuse 13.2. VNC е многу удобен начин на администрирање на десктоп компјутерите OpenSuse далечина. На GUI може да се пристапи од било каде преку интернет или локална мрежа со клиент VNC на било кој оперативен систем. Единствениот услов…

SSH клуч за управување со privacyIDEA

Во овој туторијал јас ќе се покаже, како можете да управувате со вашиот стрелките на SSH за сите ваши сервери и различни кориснички сметки. Ова е важно, Ако имате повеќе од еден SSH клуч и тоа е уште поважно,, ако одговорен за голем број на корисници…

А основни MySQL Кластерот за подесување

Најлесен начин да се MySQL Кластерот инсталиран на Linux е да се добие официјален "сервер" RPM пакет и отпакувајте на секој кластер јазол да биде. Се стрча, бинарни услуга за сите видови јазол се распоредени и е подготвен да се користи - право откако ќе го состави…

Делегацијата во функција на Internet Information Services (IIS) 8.5 од скриптирање

Оваа статија би сакал да се покаже можностите на Функција делегација која е дел од Internet Information Services (IIS) 8.5 која е достапна на Windows Server 2008 R2. За оние кои никогаш не слушнале за IIS 8.5 Јас Ви предлагам да оди на следниов URL:…

Што е Bacula?

Bacula е бекап решение со отворен код. Тоа е познато да биде доволно стабилна, но сè уште е релативно лесен за конфигурирање. Како што е со отворен код, трошоците за софтверски лиценци, се неважечки. И доказ за нејзината стабилност, тоа е Rpm и Debs можат да се најдат во софтверски складишта на…

Како да креирате iptables огнениот ѕид

Кога јас прв пат се користи iptables мојата цел беше едноставно како поставување на сигурен заштитен ѕид за да се заштитат мојата домашна мрежа од несакани сообраќај, и споделување на мојата интернет конекција до сите компјутери на LAN. Оваа статија дава лесен пример за такви цели.   …

mysqldump исклучи бази на податоци

mysqldump doesn't offer an option to exclude a database from the dump, similar to --ignore-table for tablesBash to the rescue! This short shell script lets you exclude a list of databases #!/bin/bash DATABASES_TO_EXCLUDE="EXCLUDEDB1 EXCLUDEDB2" EXCLUSION_LIST="'information_schema','mysql'" for DB in `echo "$ {DATABASES_TO_EXCLUDE}"` do EXCLUSION_LIST="$ {EXCLUSION_LIST},'$ {DB}'" направено…

Како да инсталирате MariaDB бази на податоци на FreeBSD V10 Unix сервер

MariaDB е сервер база на податоци која нуди капка во замена функционалност за MySQL1. MariaDB е изграден од страна на некои од оригиналните автори на MySQL, со помош од пошироката заедница на слободен софтвер со отворен код програмери од целиот свет. Во прилог на основни функционалност на…

Иницијализирам Dot датотеки без рестартирање на тековна сесија Шел

Секогаш можете да се иницијализира школката стартување датотеки без рестартирање на Unix или Linux базирани сесија. името на командата и влезна датотека зависи од вашиот школка ќе се користи. Можете да го користите следнава команда за да дознаете името на вашата школка: ехо $ SHELL Пример резултати:…

Како да се кандидира и да се изврши командата Кога ќе излезеш од Линукс сесија?

Можете лесно може да се добие наредба или школка скрипта извршува кога ќе се одјавите од системот. Ова е одредена функција школка и ќе треба да додадете вашата команда или скрипта како на вашите школка верзија: / bin / bash - корисникот баш школка се создаде или да ги ажурирате датотека…

Како да ја сменам Зона на CentOS 6 и 7

  CentOS временска зона конфигурациски датотеки и директориуми во / usr / share / zoneinfo / - системот директориум временска зона содржи датотеките што на име на временска зона. на пример, датотеката / usr / share / zoneinfo / Америка / New_York претставува временската зона за Њујорк. /etc / localtime - Тоа е симболична врска на localtime датотеката или на точната временска зона…