Месец: Ноември 2015

Како да споделите USB печатач преку вашата мрежа во Windows 10

Windows 10 ги направи и големите и малите промени за тоа како се прават работите во оперативниот систем. Многу функции продолжуваат да работат на ист начин како и кај постарите верзии на Windows, но речиси се промениле многу работи. Ако претходно сте користеле USB ...

Зошто веб-страниците ненадејно ме прашуваат да ги зачувам колачињата?

Колачињата, а не типот на чоколаден чип, одамна се познати за секој кој користи интернет. Тоа е нашето општо разбирање дека веб-сајтовите ги чуваат колачињата на нашиот компјутер. Понекогаш, некој ќе пишува за загриженоста за "приватност" и "следење" во врска со овие колачиња што ги вознемируваат луѓето. Повеќе наивно ...

Вчитај ги скршените слики во Firefox без освежување на страницата

Internet Explorer добива гасена за многу работи; да биде премногу бавен, да биде безбедносен ризик, да не го поддржувате CSS добро, предизвикувајќи вашиот систем да се забави, предизвикувајќи WW 2, итн. Престанав да го користам Internet Explorer години, но се сеќавам на една посебна 'функција' ...

Како да го смените Вашиот прекар во iOS Game Center

Игра Центар е одлична карактеристика во iOS која ви овозможува да ги предизвикате другите играчи насекаде во светот. Тоа е поради оваа функција што се можни игри како Tall Chess и Letterpress. Чистата радост што може да се спротивстави на случаен непознат играч ...

Што е разликата помеѓу HDD и SSD?

Ако барате да изградите компјутер или можеби сте подготвени да го надградите вашиот лаптоп на понов, побрз и помоќен модел, најверојатно ќе треба да се запознаете со главните компоненти кои колективно придонесуваат за неговата моќ. Компонентите зависат од вашите потреби што може ...

Овозможи алатка за компресија во VLC плеер за фиксирање на филмови со гласни акција и тивок дијалог

Меѓуѕвездената ѕвезда е одличен филм што го имам видено во театар со опкружувачки звук. Би му препорачал на секој во срцеви чудовишта, иако сѐ уште имам сомнежи за тоа што понекогаш го кажува Метју Мкконаухи, а јас сум делумно глув од гласно ...

Како да го инсталирате најновото Arduino IDE 1.6.6 во Ubuntu

Брзи упатства ви покажуваат како да се најновите Arduino IDE, досега неговата верзија 1.6.6, во сите тековни изданија на Ubuntu. Отворениот извор Arduino IDE неодамна го достигна ослободувањето на 1.6.6 со многу промени. Новата верзија се префрли на Java 8, која сега е и ...

Како да инсталирате 0 AD Алфа 19 Силплесис во Ubuntu преку PPA

Деветнаесеттата алфа верзија на 0 AD, слободна, со отворен код игра на античко војување, беше објавена вчера. PPA е подготвена за Ubuntu 16.04, Ubuntu 15.10, Ubuntu 14.04 и Ubuntu 12.04. 0 АД Алфа 19 наречен "Силлепсис". Се одликува со нови победи, режим на прекин на огнот, координација на напади, ...

Како да инсталирате GIMP 2.8.16 во Ubuntu 16.04, 15.10, 14.04

GIMP уредувач на слики 2.8.16 беше објавен на 20th роденден. Еве како да инсталираме или надградуваме во Ubuntu 16.04, Ubuntu 15.10, Ubuntu 14.04, Ubuntu 12.04 и нивните деривати, на пример, Linux Mint 17.x / 13, Основен OS Freya. GIMP 2.8.16 има поддршка за групите на слоеви во OpenRaster-датотеките, поправките ...

Како да инсталирате Wireshark 2.0 во Ubuntu 15.10 Wily

Wireshark ја достигна новата табела 2.0 неодамна и е направена во официјалните складишта на Ubuntu 16.04. Еве како да инсталирате Wireshark 2.0 во Ubuntu 15.10 со помош на PPA. Wireshark 2.0 располага со потполно нов кориснички интерфејс кој овозможува полесно, побрзо корисничко искуство. ...

Како да инсталирате NVIDIA 358.16 драјвер во Ubuntu 15.10, 14.04

NVIDIA 358.16, првата стабилна верзија во серијата NVIDIA 358, е најавена со некои поправки на 358.09 (бета) и други мали функции. NVIDIA 358 додаде нов nvidia-modeset.ko кернел модул кој работи во врска со nvidia.ko кернелот модул за програмирање на екранот моторот на ...

Инсталирајте Intel Графички Инсталатор во Ubuntu 15.10

Интел неодамна објави ново издание на својот Линукс графички инсталер. Ubuntu 15.10 Wily е потребен, а поддршката за Ubuntu 15.04 е застарена во новото издание. Intel® Graphics Installer for Linux * ви овозможува лесно да ги инсталирате најновите графички и видео драјвери за ...

Инсталирај FeedReader RSS клиентот во основниот оперативен систем Freya

FeedReader е модерен десктоп клиент за популарни RSS-веб-услуги, како што се TinyTinyRSS, ownCloud News или Feedly. Функции на апликацијата: известувања за десктоп Брзо пребарување и филтри Целосни статии наместо прегледи за познати сајтови Означување (приклучок потребен за мали мали RSS) Споделување на "читање-подоцна" услуги како Pocket ...

Flatabulous - најдобра рамна тема за Убунту

Flatabulous е нова GTK тема која се вели дека е најдобрата рамна тема за Ubuntu и другите системи базирани на GNOME. Темата е базирана на темата Ultra-Flat. Тој беше специјално дизајниран за средината на Унити на Ubuntu. Еве некои слики од екранот: Како тема? Подолу ...

Инсталирајте Комодо Уредување на 9.3 преку PPA во Ubuntu 15.10, 14.04

Комодо IDE конечно го достигна ослободувањето на 9.3 со ажурирања на јазици, нови функции и тони подобрувања. Еве како да ја инсталира својата слободна и со отворен код колега Komodo Edit со користење на PPA. Komodo 9.3 додаде поддршка за PHP 7 и Python 3.5, подршка на синтаксите и проверка на поддршка за Lua, ...

Зошто технолошките услуги за Freemium HR сè уште се добра идеја

Проблемите со кои се соочуваат технолошките единици се претопуваат во хумани ресурси (HR) технологија, развој кој може да предизвика мали и средни претпријатија (SMBs) да одлучуваат дали да ги префрлат персоналните задачи на cloud услуги или не. Но, во овој момент, не е доволно да се запре SMB од ...

Лесен PDF прегледувач 'MuPDF' 1.8 е издаден [Како-за-Инсталирај]

MuPDF, слободен, отворен извор и лесен прегледувач на PDF и XPS, сега го достигнува ослободувањето на 1.8 со нови функции, подобрувања и разни поправки. MuPDF е лесен PDF прегледувач и раководство напишан во пренослив C, кој исто така ги чита документите XPS, OpenXPS и EPUB. Работи на Windows, ...

Freshdesk наспроти Zendesk: битка на помошничките

ИТ одделенијата можат побрзо и во по-кориснички детали да одговорат на барањата на клиентите и вработените - без да се расправаат за заблуда на билети - кога работат во брзо и ефикасно решение за помош. Freshdesk и Zendesk се два од најсеопфатните пакети за помош таму, но не и сите помош ...

OnePlus нуди USB-C кабел, адаптер за рефундирање

Уредите "се безбедни за користење со OnePlus 2, но не се баш убаво игра со не-OnePlus уреди." OnePlus "нуди рефундирање на неговите USB-C кабли за полнење и адаптер откако инженерот на Google предупреди дека тие би можеле да бидат опасни. "се безбедни за употреба ...

Samsung Galaxy S7 гласини Совет Враќање на MicroSD слот

Samsung Galaxy S7 гласини изобилува пред веројатно открие на Мобилни Светски конгрес 2016. Не е тајна дека Samsung ќе има следење на својот Galaxy S6 следната година, но токму она што ќе го понуди S7 е за дебата. Извештај од понеделник од ...