Месец: Јануари 2016

Како да карта на мрежниот диск во Windows

Мапирање на диск во Windows е една од оние основни вештини што секој треба да знае како да ги извршуваат. Без разлика дали сте дома или во канцеларија, постојат многу корисни причини за мапирање на диск. Може да звучи комплицирано, но всушност е навистина едноставно да се направи. Мапирање диск ...

Google тестира нова служба на Google Fiber Phone

Google бара да додаде нова телефонска услуга за корисниците на Google Fiber. И ако сте следеле нешто што Google го правеше во текот на изминатите неколку години, како функционира Google Fiber Phone, не треба да дојде како изненадување. Со тоа, претплатниците на Google Fiber ...

Windows 10: Како да го надминете MSVCR100.dll недостасува грешка

Инсталирањето на нова програма може да предизвика многу проблеми, особено со недостасува. DLL датотеки. Некои корисници кои ги надградуваат своите системи на Windows 10 наидуваат на проблем: датотеката MSVCR100.dll недостасува од нивните компјутери. MSVCR100.dll, која е Microsoft Visual C + + датотека, се бара од апликациите ...

Како да го оневозможите известувањето за активирање во Windows 10?

Кога сте го направиле инсталиран Windows 10 од USB, ISO или DVD без да внесувате клуч за производот, Windows 10 е инсталиран во пробен режим и важи за 30 дена. Корисникот може да активира инсталирање со користење на важечки производ клуч за да продолжите да ...

Како да го поправите проблемот без достапност Wi-Fi по ажурирањето на Windows 10

Технички гигант Новиот оперативен систем на Мајкрософт, Windows 10, беше лансиран во јули 2015 и софтверот беше инсталиран на неверојатни 14 милиони во првите 24 часови. Каков импресивен број! Многу корисници на Windows веруваат дека Windows 10 е одличен оперативен систем ...

Како да го вклучите / исклучите Hibernate во Windows 10

Hibernate е држава за заштеда на енергија која првенствено е наменета за лаптопи. Овој режим ги зачувува сите ваши отворени документи и програми на вашиот хард диск во датотека наречена hiberfil.sys, а потоа го исклучите вашиот компјутер. Кога ќе го стартувате вашиот компјутер повторно, можете да продолжите со ...

Како да го активирате дијалогот за потврда кога ќе ги избришете податоците во Windows 10?

Ако користите Windows 10, може да сфатите дека во овој оперативен систем, по дифолт, дијалогот за потврда не се појавува кога ќе избришете податоци. Тоа е, кога ќе изберете датотека или папка и притиснете го копчето за бришење, Windows нема да покаже потврда ...

Како да се оневозможи Cortana и Отстрани лични податоци во Windows 10

Дигиталниот асистент на Мајкрософт Кортана е одлична нова функција на најновиот оперативен систем на компанијата Windows 10. Може да ви помогне да направите голем број задачи, како што се наоѓаат датотеки, да пронајдете работи на вашиот компјутер, да управувате со вашиот календар, па дури и да кажете шеги. Колку повеќе знае ...

Како да поправите Критична Грешка во Windows 10?

Сте одлучиле да надградите до Windows 10, задоволувајте со тоа што го донесе овој нов оперативен систем. Сепак, постојат и многу незгодни грешки кои ја задушуваат вашата работа. Критичната грешка е еден од типичните проблеми. Кога ја фаќате оваа грешка, можете да направите ништо, но ...

Најнови Површинска Промена на 4 и површинска книга ажурирање на фирмверот добива мешани критики

Во средата попладне, Мајкрософт ги објави долго очекуваните надградби на фирмверот за Surface Pro 4 и површинска книга, со дополнителен лепенка за изборниот дискретен графички чип на Surface Book. Иако е уште премногу рано да се каже дали закрпите го олеснуваат хаосот околу предводничките уреди на Мајкрософт ...

Претпријатијата гледаат брзо префрлување на Windows 10

Интересот на претпријатијата во Windows 10, добивајќи го тоа и надвор од Windows 7, е на невиден степен, објави истражувачката компанија Гартнер денес. Иако во практично сите случаи интересот сè уште не е преведен во вистински распоредувања, тоа сигнализира побрз премин кон новиот оперативен систем отколку ...

Microsoft ја ажурира верзијата 10 на Windows 1511 со KB 3124262

Мајкрософт го објави KB 3124262, најновото кумулативно ажурирање за Windows 10 верзијата 1511. Microsoft вели: Ова ажурирање вклучува подобрувања за подобрување на функционалноста на Windows 10 верзијата 1511. Тоа е тоа. Во исто време, Windows 10 Инсајдерите во Fast Ring започнаа да добиваат Преглед 14251. ...

Прелистувач на е-пошта за Windows

E-Mail History Browser е независна програма за трети лица за оперативниот систем на Windows која ви овозможува да пребарувате архиви на е-пошта независно од инсталираните клиенти на уредот. Програмата не е дизајнирана да ги чита пораките, туку да прикаже темелна сметка за е-мејл комуникацијата ...

cPro е трето лице мобилен клиент за Craigslist

Апликацијата cPro е трето лице клиент за популарната онлајн сервис Craigslist. Самата Craigslist дава достапна мобилна верзија на својата веб-страница, но нема официјална апликација за Андроид со која корисниците можат да се обратат. Она што го поставува cPro покрај другите апликации од ваков вид е нејзиното ...

Оценка на апликација која треба да се постави на уреди со Windows 10

Мајкрософт го ослободува Windows 10 бесплатно до средината на 2016 до потрошувачите кои користат Windows 7 или Windows 8 машини. Овој потег, дизајниран да добие што е можно повеќе корисници на платформата, покрена прашања во врска со тоа како Microsoft ќе заработи пари со оперативниот систем ...

Извештај: Microsoft Edge локално ги протекува приватните податоци за прелистување

Не-толку неодамнешниот извештај покажува дека веб-прелистувачот на Мајкрософт Еџ може да протекува податоци за прелистување на веб-страници од приватниот начин на прелистување на прелистувачот локално. Истражувањето на истражувањето за локално складирани податоци од прелистувачот на Мајкрософт Еџ дојдоа до заклучок дека прелистувачот чува приватни податоци за прелистување ...

Malwarebytes Anti-Ransomware бета е надвор

Malwarebytes Anti-Ransomware е нов производ од страна на безбедносната фирма Malwarebytes дизајнирана да ги заштити системите на Windows против таканаречените ransomware напади, кои беа објавени како бета верзија до јавноста пред два дена. Malwarebytes продолжува да го проширува своето портфолио. По објавувањето на Malwarebytes Anti-Exploit пред некое време ...

Aegis: Блокирајте ги сите компоненти на Windows 10 на Windows 7 и 8

Aegis е моќна скрипта за Windows 7 и Windows 8 уредите кои се грижат за сите компоненти поврзани со Microsoft News оперативниот систем Windows 10. Во прилог на тоа, тој врши дополнителни операции како што се додавање на голем број на Microsoft домаќини во блок-листата, ...