Месец: Февруари 2016

Како да креирате Snapchat Geofilter за вашиот настан

Дали сте слушнале за Snapchat geofilters? Сакате да ги користите за да промовирате настан или вашиот бизнис? Snapchat geofilters на барање дозволи да дизајнирате сопствени филтри што луѓето можат да ги користат на нивните прилепувања врз основа на сопствената локација што ја дефинирате. Во овој напис ќе објаснам како да креирате ...

7 основни совети за подобрување на безбедноста на Apache

Apache е најпопуларниот и најчесто користен веб-сервер во светот, и тоа е првиот веб-сервер кој се користи за да им служи на повеќе од 100 милиони веб-страници ширум светот. Apache-от е познат да биде многу безбеден веб сервер, но во оваа статија ние ќе ...

Како да стартуваш повеќе скриени скрипти во исто време

Сакате да извршите повеќе од еден Conky? Најтешкото нешто за користење на Conky ... е изборот која тема да се користи. Илјадници различни конфигурации, теми и поставувања достапни за разноврсна X11-базирана системска стат алатка. Некои од нив се фокусираат на едноставни задачи, како едноставно прикажување на времето, времето или ...

Корисниците на Линукс велат дека не можат да се приклучат на Skype

Дали сте имале проблеми со Skype повици на Линукс во последно време? Ако е така, знајте дека не сте сами. Корисниците на Линукс велат дека не се во можност да се приклучат на Skype групни повици кои започнале да ја користат најновата верзија на клиентот VoIP на други оперативни системи. Најдоцна во долга линија на проблемот, кој се чини дека започна на февруари ...

Инсталирајте го прегледувачот за слики на Nomacs На Linux Ubuntu Systems

Номакс 3.0.0 отворен извор на гледачи на слики за Linux Ubuntu Systems. Инсталирајте го номаџискиот прегледувач на слики на Ubuntu 15.04, Ubuntu 14.04, Ubuntu 15.10 и Ubuntu 14.10 Systems. Nomacs е слободен, гледач на слики со отворен код, кој поддржува повеќе платформи. Можете да го користите за прегледување на сите вообичаени формати на слики ...

Инсталирај Wireshark мрежен протокол аналитичар на Ubuntu

Преземи Wireshark е стабилно ослободување на 2.0.1. Инсталирај Wireshark анализатор на мрежни протоколи на Ubuntu 15.10, Ubuntu 15.04, Ubuntu 14.04 и Ubuntu 14.10. Wireshark е најистакнатиот анализатор на мрежни протоколи во светот. Тоа ви овозможува да видите што се случува на вашата мрежа на микроскопско ниво. Тоа е де ...

Инсталирај го Lollypop музичкиот плеер на GNOME на Ubuntu Systems

Инсталирајте го Lollypop на Ubuntu 15.10, Ubuntu 15.04 и Ubuntu 14.04. Lollypop е апликација за музички плеер на GNOME за Linux Systems. Lollypop е алтернатива на Rhythmbox. Тоа е аудио-плеер со отворен код развиен во GTK + 3. Поддржува разни популарни аудио формати, вклучувајќи mp3, mp4, ogg и flac. ...

Xbox Live услугата е целосно обновена, хакерите ја преземаат одговорноста

Последните неколку дена не беа забавни за гејмерите на Xbox како што известуваме дека Xbox Live услугата постојано се соочува со различни проблеми. Но, ако сте се бореле овие последните неколку дена за да купите содржина или дури да се најавите за да ...

Откриени деталите на Outlook.com Premium

Минатата недела ви кажавме за гласините за нова услуга која доаѓа од Microsoft, Outlook.com Premium. Се шпекулираше дека новата услуга за претплата ќе ги врати сопствените домени на корисниците на Microsoft сервиси (сте користеле за да можете да добивате сопствени домени, со е-пошта управувана од Hotmail / Outlook.com, ...

10 Совети за суспендирање на вашата интернет конекција

Со зголемувањето на бројот на паметни уреди за дома, платформите за онлајн игри и видео услуги, одржувањето на силна интернет конекција дома е поважно од кога било. Ако имате доцнење додека играте Лига на легенди, или е потребно засекогаш да ја преземете музиката, има добри шанси ...

8 најдобрите Mac игри: врвни OS X наслови за да ги задоволат вашите игри чеша

Вовед Идејата дека Macs не може да направи игри е застарена. Секако, не можете да пукнете отворен еден од компјутерите на Apple и да го отворите Nvidia GTX 980 внатре, но денешните iMacs и MacBooks се многу подобри отколку што беа користени благодарение на подобрувањата во Интел интегрираните ...

Еве како да се регистрирате за првата апликација за паметни телефони на Нинтендо, Миитомо

Само зад грбот на своите тримесечни финансиски извештаи, Нинтендо објави како ќе успееме да ги добиеме рацете на првата апликација за паметни телефони и таблети, Миитомо. Miitomo ќе започне во март за iOS и Android, но ќе можете да претходно регистрирате од февруари 2016. Додека ...

Sony изгледа да ја разниша SSD арената со нови 240GB и 480GB дискови

Sony е ставање на голем број на потрошувачи SSDs - се прицврстуваат себе си за SLW-М серија. Како TechPowerup, кој го забележа развојот, забележува дека Sony претходно произведува солидни државни дискови за јапонскиот пазар, но овие единици ќе добијат меѓународно ширење. SSDs се 2.5-инчи ...

Samsung ќе лансира пар кинематографски 35 "монитори со брза стапка на освежување на 144Hz

Samsung планира да лансира еден пар чудовиште ultrawide (21: 9) следи подоцна оваа година, која ќе се пофали со резолуција од 3440 x 1440 и ќе ги притисне стапките на освежување на таа вистинска висина. Двете планирани прикази се 30- и 35-инчи и ќе се пофалат со освежување ...

Ако користите VPN, внимавајте на ова анонимно убивање на безбедносниот недостаток

Ако користите VPN (виртуелна приватна мрежа) врска, можеби нема да бидете анонимни или сигурни како што мислевте, бидејќи извештаите се појавиле на безбедносен недостаток кој им овозможува на вистинската IP адреса на корисникот да биде назначен. Оваа вест доаѓа од VPN провајдерот ...

Новата AMD FirePro S-Series може да обезбеди графика за графика до 32 компјутери

AMD ги претстави новите видео картички FirePro S-Series, за кои забележува дека се "први во светот" во однос на графичката технологија, што се виртуелизирани графички единици со технологија за мулти-кориснички графички процесор (MxGPU). Со други зборови, држете ги овие картички на сервер и тие можат да обезбедат виртуелни процесори за далечинско ...

Новата алатка за безбедност на BIOS на Dell ги прави своите лап-топ компјутери потешко да се пробие

Dell планира да ја засили безбедноста на своите деловни лаптопи (и компјутери) со воведување на нова алатка која помага да се заштити UEFI (BIOS) од компромитирање од страна на малициозен софтвер. Овој вид на напад е трнлив проблем, бидејќи тоа не е нешто што ти е типичен безбедносен софтвер ...

Еве повеќе докази дека iPad Air 3 ќе биде помал iPad Pro

Оние од вас кои се надеваат на голема реконструкција на водечкиот таблет на Apple можеби ќе бидат разочарани, бидејќи протекувањето укажува дека iPad Air 3 ќе ги следи чекорите на својот претходник. Она што се чини дека е едноставна шема за iPad Air 3 беа испратени до Engadget, ...

Прегледани најдобри Chromebooks

Најдобра ChromebooksUpdate: Додадовме нов и подобрен Toshiba Chromebook 2 на нашата рангови. Прочитајте за да видите каде заврши на листата. Следи оригиналниот напис ... Chromebooks се буџетски лап-топ компјутери кои се непарни и брилијантни, имаат ниско влијание и моќ. Вклучување на Google Chrome OS, наместо, да речеме, ...

Нови гестови и гласовни команди, плус поддршка за звучници што доаѓаат на Android Wear

Корисниците на Android Wear треба да бидат во потрага по нови начини да ја користат платформата за погоден за користење на Google. Според Андроид Блог, наскоро се случува надградба на фирмверот ("во следните неколку недели"), кој вклучува некои нови влезни и излезни функции. Откако ќе се активира надградбата, ...