Месец март 2016

Уредувач на видео "OpenShot" 2.0.7 (бета 4) издаден, додава универзален Linux AppImage Превземања

Промени во OpenShot 2.0.7 (бета 4): подобрена компатибилност и стабилност на Mac и Windows; поддршка за сликовни секвенци; додаде нов дијалог со својства на датотеки кој ги прикажува сите познати аудио / видео детали за датотеката; првична поддршка за отворање на наследство 1.x OpenShot датотеки на проектот; побрзи перформанси на временската линија; подобрено ...

Променете лозинка за Вордпрес и е-пошта од базата на податоци

Овој краток туторијал ви покажува како лесно и брзо да ја менувате WordPress администраторската лозинка и е-мејл адресата од неговата база на податоци. Причината зошто го пишувам ова е дека наидов на помало прашање каде што ја изгубив контролата врз мојата административна сметка .. не поради хакери или некој ...

Водич за инсталирање и употреба на ZFS на CentOS 7

ZFS, кратка форма на Zettabyte Filesystem е напреден и високо скалабилен датотечен систем. Првично беше развиен од Sun Microsystems и сега е дел од проектот OpenZFS. Со толку многу датотечни системи достапни на Линукс, природно е да прашате што е посебно за ZFS. ...

Како да инсталирате Webasyst на CentOS

Webasyst е рамка со отворен код PHP рамка која ја користат веб програмерите за создавање елегантни мулти-кориснички веб апликации со back-end и front-end. Тоа е рамка која ги комбинира алатките за веб издаваштво, блогирањето и електронската трговија со корпоративна платформа за соработка. Овој водич за инсталација претпоставува дека Apache, MySQL ...

Андроид N: датум на издавање, име и карактеристики

Рене Милман, Џо Кертис News 17 Mar, 2016 "слободен мод" на Android N може да им дозволи на корисниците да ја променат големината на прозорците на апликации Андроид Н е поставен да биде најдоброто Android издание уште со тони подобрувања и нови функции. Еве што знаеме досега за следната итерација ...

Инсталирај OpenShot 2.0.7 видео едитор на Ubuntu Systems

Преземете и инсталирајте OpenShot видео едитор на Линукс Убунту системи. Терминал команди за инсталирање на OpenShot 2.0.7 видео едитор на Ubuntu 15.04, Ubuntu 14.04, Ubuntu 14.10 и Ubuntu 15.10 системи. OpenShot Video Editor е слободен софтвер со отворен код за Линукс лиценциран според верзијата GPL 3.0. ...

Значи имаш iPhone SE. Еве како да ги добиете сите ваши работи на неа

Ако сте меѓу мноштвото кои купиле нов iPhone SE, најверојатно во брзање ќе го интегрирате вашиот нов уред во вашиот ден-за-ден. Слики, контакти, видеа, историја на пораки, музика, календари, сметки за пошта, и многу од вашите апликации може да се пренесат на вашиот нов мобилен телефон на Apple ...

Ubuntu Направете 16.03 издаден со Eclipse JEE и IntelliJ IDEA EAP поддршка, повеќе

поправи Unity3D на Lts mesa; поправат VSCode лиценца страница поради промени на серверот; поправат Андроид-НДК што не работи поради промени на серверот (преземањето сега е само за 64bit); поправете поддршка на Clang поради промени на серверот; исправи ја датотеката. Целосна листа на промени може да се најде ТУКА. umake ...

Како да пренесувате аудио до Chromecast или DLNA / UPnP уред од Linux (Користење на pulseaudio-dnla)

Сега, за да го извршите, впишете го следново во терминал: pulseaudio-dlna pulseaudio-dlna - кодек mp3 - додаток на апокалипса ppa: qos / pulseaudio-dlna sudo apt-get update sudo apt-get install pulseaudio- -coder-backend = ffmpeg Се разбира, ова беше случај за мене, и тоа можеби нема да биде потребно во други случаи. pulseaudio-dlna - help sudo apt-get ...

Баркли Епл Плаќањето повторно е одложено, очекувано до крајот на мај

Како да се регистрирам за Apple Pay во Велика Британија? И кога Баркли конечно ќе добие Apple Pay? Apple Pay започна во Велика Британија на 14 јули 2015. Во оваа статија ние одговориме на сите други прашања, читателите на Велика Британија се прашуваат за Apple Pay и ...

Помош! Safari продолжува да паѓа

Тешки теми iPhone SE прво изгледа на Apple 21 март лансирање на iPhone ЅЕЕ iPad Air 3 преглед Смешни работи што треба да ги прашате Siri iPhone 7 Нов 21in iMac Help! Safari продолжува да го урива веб прелистувачот Stop Safari од паѓање со нашиот водич за решавање на заеднички проблеми со веб-прелистувачот. ...

Како да поставите и управувајте со корисничките сметки на Mac

Кој е најдобриот начин за управување со кориснички сметки на Mac? Ако го споделите вашиот Mac со други луѓе во вашето домаќинство или канцеларија, ќе сакате да поставите одделни кориснички сметки за секое лице. Секој корисник може да има различни поставки за работи како начинот ...

12 супер-напредни совети за Mac OS X El Capitan

Тешки теми iPhone SE прво изгледа на Apple 21 март iPhone лансирање на iPhone Ѕид iPad Air 3 преглед Смешни работи што треба да ги прашате Siri iPhone 7 Нови 21in iMac 12 супер напредни совети за Mac OS X El Capitan Мислите дека знаете сè за Mac OS El Capitan? Размисли повторно. ...

Како да инсталирате и поставите Linux на Mac

Како да инсталирам Linux на Mac? Линукс е интересен и малку помалку познат оперативен систем - иако Macworld-овите технолошки познати читатели веројатно знаат барем малку за тоа. Во двојниот свет на Windows наспроти Епл, Линукс седи на еден ...

Враќање на Mac без обновување партиција

Кој е најдобриот начин да се обнови Mac без партиција за обновување? Во случај на сериозен проблем, можеби ќе треба да го инсталирате целиот Mac оперативен систем со помош на партицијата за обновување. Но, како да го направите Mac кој недостасува партиција за обновување? Тоа ...

Нов MacBook Air UK датум на издавање, спецификации и карактеристики гласини

Кога е новиот MacBook Air за 2016 излегува? Кои нови функции ќе имаат новиот MacBook Air? Apple последен пат го ажурираше својот MacBook Air во март на 2015 со спец поттик, бевме убедени дека Епл требаше да му даде лаптоп на ...

Совет за купување: одберете го најдоброто складиште за вашиот Mac

Дали хард дискот на вашиот Mac е во близина на капацитет, полн со гребенот со музика, фотографии и видеа? Имате ли Mac со мал SSD диск, жртвувајќи простор за складирање за екстра брзина понудена со флеш складирање? Дали сте соочени со потребата да ги избришете фотографиите ...

Алтернативи на Епл Броеви

Тешки теми iPhone SE прво изгледа на Apple 21 март iPhone лансирање на iPhone Ѕид iPad Air 3 преглед Смешни работи што треба да ги прашате Siri iPhone 7 Нов 21in iMac Алтернативи на броеви Еплските броеви е способна табеларна пресметка, но тоа не е единствената. Погледнете ...

Бесплатниот Bitdefender алатка засега ги спречува Локи, другите инфекции со ransomware

Антивирусната фирма Bitdefender објави бесплатна алатка која може да ги спречи компјутерите да бидат заразени со некои од најраспространетите програми за шифрирање на датотеки: Locky, TeslaCrypt и CTB-Locker. Новата Bitdefender Anti-Ransomware вакцина е изградена на истиот принцип како претходна алатка која компанијата ...