Месец: Октомври 2016

Како да промените Епл ID: Како да креирате, ресетирате, отстраните или избришете Apple ID

Може ли да го променам или ресетирам мојот Apple ID? Како да поставам нов Apple ID? И дали е можно постојано да го избришам мојот Apple ID? Не можете да станете далеку во светот на производите и услугите на Apple без Apple ID. За среќа, тоа е ...

Нов MacBook Pro 2016 преглед: рацете со новиот high-end лаптоп на Apple

Нов MacBook Pro 2016 преглед: рацете со новиот high-end лаптоп на Apple Добродојдовте во нашиот преносен MacBook Pro 2016 преглед. Ако сакате да прочитате за минатогодишните модели, прочитајте го нашиот 15in MacBook Pro (2.5GHz, 2015) преглед, 15in MacBook Pro (2.2GHz, 2015) преглед и 13in MacBook ...

iCar порака датум гласини, докази и слики

Од февруари 2015, имало различни извештаи дека Apple работи на автомобил кој ќе му "даде на Тесла кандидирање за своите пари", откако "Бизнис инсајдер" му се обрати на вработен на Apple со познавање на предметот. Ова заедно со видувања на автомобили регистрирани за ...

Канцеларија за Mac 2016 карактеристики, Велика Британија цена и повеќе

Канцеларијата за Mac 2016 првпат беше лансирана како дел од Office 365 во јули на 2015, но корисниците на Mac кои сакаат да купат копија целосно, наместо да се претплаќаат, мораат да чекаат Мајкрософт да ја лансира кутијата верзија. Тоа конечно се случи во септември, кога оние Mac корисници ...

Преглед на iPhone 7: Атрактивен паметен телефон ... освен ако немате iPhone 6

Преглед на iPhone 7: атрактивен паметен телефон ... освен ако немате iPhone 6s Добредојдовте во нашиот iPhone 7 преглед. Ако сакате да прочитате за поголема верзија, проверете го нашиот iPhone 7 Plus преглед. Apple го претстави iPhone 7 на 7 септември, заедно со поголемите iPhone 7 ...

Неозначен индикатор 0.9 ослободен со нови функции

NoNotifications е Ubuntu индикатор за привремено сузбивање на NotifyOSD (кој се користи од страна на Unity) известувања. Ова може да биде корисно за презентации, при работа и сл, за да се спречат несаканите известувања. Индикаторот беше целосно преработен неодамна, носејќи некои нови функции. Со новата верзија, има ...

Инсталирај Streamlink (Livestreamer Fork) Во Ubuntu или Linux Mint Via PPA

Изгледа дека Livestreamer повеќе не се одржува, па неодамна беше креирана вилушка, наречена Streamlink. Нема нови Убунту пакети за новата вилушка, па подигнав Streamlink на главната WebUpd8 PPA. На PPA користи Livestreamer Debian пакување, преименувана за Streamlink, па така ...

SafeEyes ве заштитува од видот на очите при работа на компјутерот

SafeEyes е апликација која се обидува да ги заштити очите од видот на очите (астенопија) со потсетување да направите паузи додека работите долги часови на компјутерот. Таа беше креирана како слободна и со отворен код алтернатива на Linux за EyeLeo, апликација само за Windows. SafeEyes е ...

Desktop Gmail Client `WMail` 2.0.0 Стабилно издадено

WMail е бесплатен десктоп клиент со отворен код за Gmail и Google Inbox, достапен за Linux, Windows и Mac. Апликацијата е обвивка за Gmail / Google Inbox со неограничена поддршка за сметка, покрај што додава функции како што се известувања за домашна работна околина (известување ...

Главен индикатор Плус Лесно се префрла помеѓу Nvidia и Intel Graphics (Nvidia Optimus)

Премиен индикатор е AppIndicator за лаптопи со Nvidia Optimus, овозможувајќи им на корисниците брзо да се префрлаат помеѓу Интел и Nvidia графики. Оригиналниот премиер индикатор не е ажуриран од февруари, 2015. Андре Браит го отвори индикаторот (истовремено користејќи го кодот од верзијата на Linux Mint), подобрувајќи го ...

SpaceView: Индикатор за употреба на УБУНУ датотечниот систем

SpaceView е индикатор за Ubuntu кој го прикажува користењето на датотечниот систем, креиран како одговор на прашањето AskUbuntu. AppIndicator прикажува листа на уреди во неговото мени, и кликнување на кое било од нив го поставува како стандардно, прикажувајќи го својот слободен простор директно на ...

FunYahoo ++: Приклучок за Yahoo Messenger за Pidgin / libpurple [PPA]

Јаху се повлече од стариот Месечен протокол во корист на новиот, кршејќи компатибилност со апликации од трети лица, како што се Pidgin, Empathy и така натаму. Eion Robb, развивач на SkypeWeb и Hangouts, создаде замена за приклучок Yahoo, наречен FunYahoo ++, кој работи со новиот Yahoo ...

Google's AIs учат како да ги шифрираат сопствените пораки

Неуралните мрежи би можеле да создадат енкрипција која ќе стане посилна како што ќе ја пробиете. Системот на Google AI научи како да изгради сопствен енкрипциски клуч и да го направи посилен откако ќе биде нападнат. Google длабочината на учење единица, мозокот, изгради две невронски мрежи, "Алис" и "Боб", да ...

Фејсбук може да престане да ги цензурира некои содржини што се најважни

Социјалната мрежа е за возврат доаѓа по цензурирањето на Виетнам фото Фејсбук вети дека нема да ги забрани сликите што се најважни, дури и ако ги прекршат стандардите на заедницата на социјалната мрежа. Во блог пост, Џоел Каплан, потпретседател на глобалната јавна политика, и Џастин Ософски, потпретседател на глобалните операции, ...

Банките ги пласираат биткитените за заштита од напади со ransomware

Ако сајбер-криминалците се закануваат да ги укинат системите на банката, монетите може да се искористат за нивно отстранување. Банките и другите финансиски институции, наводно, ги собираат биткитените, само во случај да станат жртви на сајбер криминалците, што би можело да има штетен ефект врз нивните ...

Друга итна лепенка поправа "критична" Флеш плеер мааната

Adobe велат дека ажурирањето ќе закрпи значајна ранливост што ги засега корисниците на Windows. Adobe ги предупреди своите клиенти да го ажурираат софтверот Flash Player веднаш, по откривањето на "критична" маана што веќе е експлоатирана од страна на малициозен софтвер. Итна безбедносна ажурирање објавена вчера има за цел ...

Епл поправа грешка која им овозможува на хакерите да ја преземат контролата на iPhone, Apple Watch и Mac

Грешката CoreGraphics им дозволи на хакерите да ги преземат уредите на Apple само со прикажување на слика Најновиот ажурирање на Apple го поправа грешката што им овозможува на хакерите да ги преземат iPhones, iPads и Macs откако покажале слика за корисниците. На бубачка, наречена CoreGraphics, и беше откриена вчера од ...

Интел го дебитира Atom E3900 серијата за IoT

Процесорот е развиен за да понуди поголема моќ и стабилност. Интел го најави својот најнов асортиман на Atom процесори, специјално дизајнирани да ги донесат IoT уредите за живот и моќност на автомобилски искуства. Процесорот Intel Atom E3900 користи 14-нанометарски силиконски технологија за да го обезбеди ...

Дали е малтретирањето на Mirai зад Dyn DDoS нападот?

Малициозен софтвер поврзан со IoT може да доведе до прекин на Твитер, Spotify и Reddit Mirai, ботнет-вирусот на ботнет кој беше отворен со отворен код на почетокот на овој месец, наводно стои зад нападот DDoS кој ги извади Twitter, Github и Spotify, меѓу другите, во петокот . Нападот, кој ...

Интел Haswell чипови отворен за малвер недостаток

Искуството се однесува на Haswell чиповите инсталирани во Linux, Windows, Android и iOS Истражувачите од универзитетите во Бингамтон и Калифорнија тврдат дека откриле дека Intel Haswell микропроцесори кои работат на Линукс, Windows, Android и Apple iOS и MacOS имаат ранливост што може да ја напушти ...