Месец: Ноември 2016

Модуларна конзола базирана на Линукс за да се изврши Windows Игри

Која е Ахиловата пета за корисниците на Линукс? Дозволете ми да го посочам тоа за вас. Тоа е игри на Linux. Не ме сфаќајте погрешно. Игри на Linux се подобри значително во последниве години, благодарение на напорите на компаниите како што се Steam, Feral Interactive и GOG.com. Дури имаме ...

Final Fantasy 15 преглед

Final Fantasy отсекогаш била во своите најдобри во своите лични моменти. Апокалиптичните метеори, чародочни маченици и рибините физички манифестации на вашите гревови се добро и добро, но тие значат малку ако приказната не ви даде нешто малку поблизу до дома ...

Како да остварувате и примате телефонски повици на вашиот Apple Watch

Можете да остварите повик без да го извлечете телефонот од вашиот џеб благодарение на вашиот Apple Watch. Еве како! Иако можеби дури и не го користите вашиот iPhone како телефон, дали знаевте дека можете да го користите вашиот часовник како телефон? Ако сте ...

Netflix воведува офлајн преглед за популарни емисии во апликацијата iOS

Netflix ова утро најави дека офлајн гледањето на своите емисии сега е достапно за корисници од целиот свет на мобилната апликација на услугата. Лансирањето следи извештаи од текот на летото дека офлајн гледање ќе доаѓаат на Netflix "до крајот на годината." Сега, ...

3 начини да купувате апликации, филмови и музика од Google Play Store во Индија

Со пробивањето на паметните телефони во нашата населена држава, севкупната корисничка база на паметни телефони е во пораст. Гуглскиот оперативен систем Андроид наметнува значаен дел од овие паметни телефони. Апликациите и услугите ги прават овие паметни телефони уште попаметни со тоа што ни овозможуваат да направиме многу повеќе од ...

Купете Апликации, Музика, Филмови и ИАП од Google Play користејќи Нет-банкарство (Индија)

Одлична вест за сите страшни Андроид корисници во Индија! Ако сте сакале да купите некоја апликација од Google Play, но не можеше поради недостаток на кредитна картичка. Сега можете да го користите објектот на интернет банкарство (или NetBanking) на вашата банка за купување ...

Заклучете ги апликациите со PIN или отпечаток (без апликација) во OnePlus 3 / 3T

Забележувајќи ја важноста и побарувачката на објектот за заклучување на објектот, OnePlus одлучи да ја испече функцијата во својот оперативен систем. OnePlus сега им овозможува на корисниците да заклучат поединечни апликации на OnePlus 3 и 3T паметните телефони со оперативен систем Oxygen. Заклучените апликации потоа можат да се отклучат или преку ...

Како да го користите Reliance Jio 4G VoLTE SIM во Intex Aqua Fish (Sailfish)

Аква риба на Intex, која работи на Sailfish оперативниот систем, нема да има многу корисници, но некои од нив сигурно ќе сакаат да ја уживаат бесплатната понуда на Џио на своите уреди. Аква рибите секако се овозможени од 4G, а Jio SIM може да работи на уредот. OS Sailfish не ...

Како да направите бесплатни видео повици од WhatsApp за Андроид

По успешното спроведување на говорниот повик, WhatsApp е поставен за да им овозможи на корисниците да прават видео повици. Видео повиците веќе се овозможени за корисници кои користат јавни бета верзии на WhatsApp, а истите ќе бидат овозможени за редовните корисници во наредните недели. Сепак, ...

Пренесувајте датотеки од Cubby во кутија, OneDrive, Google Drive, Mega или друго

LogMeIn објави дека ќе се пензионира на Cubby на 16th на ноември 2016. Ова ќе ги остави сите Cubby датотеки и споделени линкови недостапни. Ако имате важни датотеки зачувани на вашата Cubby сметка, вашата опција е да ги преземете сите датотеки на вашиот компјутер и ...

Како да преземете снимки за снимање со полна должина во OnePlus 3 (оперативен систем за кислород)

Како што се повеќе и повеќе работи се претвораат во дигитални, екраните играат сè поважна улога во нашите животи. Ние ги снимаме сликите од екранот за да водиме евиденција за одредени работи или да им покажеме на другите како доказ. Понекогаш областа што треба да се фати е долга, и завршуваме ...

Овие тајни кодови ви дозволуваат да пристапите до Скриени карактеристики на iPhone

iPhone е најпопуларниот тип на мобилен телефон во светот, кој има многу лудост меѓу луѓето поради неговиот неверојатен изглед, неверојатни карактеристики и дизајн. И покрај фактот што милиони луѓе поседуваат iPhone, многумина не се свесни за некои од најубавите карактеристики ...

Еве како Google може да се користи од Линукс терминал

Linux, кој еволуираше во еден од најсигурните безбедни и безгрижни оперативни системи. Од паметни телефони до автомобили, суперкомпјутери и домашни апарати, оперативниот систем Линукс е насекаде. Повеќето корисници на Линукс се врти околу командната линија од листата на содржини во директориумот, ...

Топ 12 Најдобар софтвер за хакирање за корисниците на Windows

Хакирањето алатка, која е компјутерска програма или софтвер и му помага на хакерот да пробие компјутерски систем или компјутерска програма. Повеќето луѓе го користат "Linux" за хакерство, бидејќи тоа е најдобриот оперативен систем со отворен код. Но, што е со корисниците на Windows? Дали си …

Ажурирање на Samsung Galaxy Note 5 го претвора Галакси Забелешка 7 Grace UX во бележник-водење на Phablet

Самсунг само го спаси Grace UX од прекинатата Галакси Забелешка 7 и го засени во својот најголем предводник, Galaxy Note 5. Според неодамнешните извештаи, Grace UX се префрла на Забелешка 5 преку ажурирање на маршмал. Во текот на викендот, …

LG G6 Карактеристики: Скринсерот на Ирис, платниот мобилен за плаќање на мобилни телефони на Samsung, кој доаѓа во наследникот G5?

LG G6 е следниот паметен телефон кој доаѓа од технолошката компанија во Јужна Кореја, по успешното отворање на својот high-end двоен дисплеј, LG V20, оваа есен. Ако неодамнешните гласини треба да се верува, се чини дека претстојниот LG G5 наследник ...

Како да инсталирате PyCharm 2016.3 во Ubuntu 16.04, Убунту 16.10

PyCharm 2016.3, трето ажурирање во 2016 серијата на крос-платформски PyCharm и Django IDE, беше објавено пред неколку дена. PyCharm 2.16.3 карактеристики: Подобро Django поддршка Подобрена конзола за Python Целосна поддршка за Python 3.6 Подобрена интеграција со контролата на верзијата Подобри променливи истражувања надградби ...

Како да инсталирате циметна 3.2 работна околина на Ubuntu 16.10

Цименот 3.2 е пуштен на слобода. Еве како да инсталирате Cinnamon 3.2 Desktop Environment на Ubuntu 16.10, Ubuntu 16.04 и деривати. Цимет 3.2 се ослободува со QT 5.7 + и поддршка за libinput touchpads, како и синаптика. Цимет 3.2 носи можност да ѕиркаат на десктоп, да испраќаат систем ...

GIMP 2.8.18 Released - Како да инсталирате Gimp во Ubuntu користејќи терминал

Објавен е GIMP 2.8.18. Еве како да инсталираме GIMP во Ubuntu користејќи терминал. На Ubuntu 16.04, користете "sudo apt-get install gimp" за да го инсталирате GIMP од Ubuntu терминалот. GIMP е најпопуларен софтвер за софтвер со отворен код за манипулација со слики за Linux Ubuntu Systems. Таа е една од најмоќните ...

Инсталирајте Froxlor на CentOS 7

Во оваа статија, ќе го инсталираме Froxlor на CentOS 7 VPS. Froxlor е лесен контролен панел кој може да се користи за управување со мулти-кориснички или споделени сервери. Со Froxlor можете да управувате со имиња на домени, FTP сметки, сметки за е-пошта, билети за поддршка и клиенти кои се ...