Месец март 2017

Viber пораки App да се здобијат со самоуништувачки разговори функција

Виртуелна популарна платформа за пораки Viber ќе додаде нова самоуништувачка функција за разговор кон својата iOS апликација подоцна оваа недела (преку The Verge). Новата функција, наречена "Тајната разговори", им овозможува на корисниците можност да стартуваат цели разговори кои самоуништуваат по одредено време. Корисниците можат да спречат ...

Галакси S8 да се здобијат со функција за препознавање на лицето во текот на сомневањата за технологијата за скенирање на ирисот

Samsung ќе додаде способност за препознавање на лице за претстојниот Galaxy S8 поради сомневањата за брзината и веродостојноста на скенирањето на ирисот, според извештајот вчера во Корејскиот економски ден. Веста доаѓа во време на гласини минатиот месец дека Apple "iPhone 8" ќе ...

Librem 13 v1: полноправна модерен лаптоп со основни мотори за слобода и приватност

Coreboot е слободен софтвер со отворен код. Проектот имаше за цел да го замени сопственичкиот фирмверски БИОС-от и блоковите. За жал, Coreboot не работи на модерен лаптоп (освен Chromebooks) поради Intel ME и други технологии со затворен извор. Продавачот на пуризам продава Линукс вчитан на ...

'Plex Cloud' за пристап до медиумите насекаде е достапна за сите корисници на Plex Pass

Plex денес објави дека нејзината нова услуга Plex Cloud официјално започна, што го прави достапна за сите корисници на Plex Pass. Plex Cloud е во бета тестирање од септември на 2016, но сега е подготвен за пошироко ослободување. Plex Cloud е дизајниран за да овозможи Plex ...

Како да го контролира курсорот за кариера со копчињата за звук [Андроид]

Пред дваесет години, беше тешко да се замисли подобар начин за пишување отколку со физичка тастатура. Во тоа време, беше тешко да се замисли пишувањето на мал уред може да биде можно или лесно. Технологијата докажа дека ова е поинаку. Напиши луѓе ...

Како да го исчистите кешот на апликациите на Twitter во iOS

Твитер претстави нова функција во својата iOS апликација; јасно кеш. Кеш е нешто што обично се поврзуваме со веб прелистувачите или понекогаш со нашиот десктоп оперативен систем. Не многу корисници мислат на апликации за паметни телефони кога го слушаат зборот "кеш", но апликациите прават ...

Како да се складира или отстрани ја лозинката за лозинка за бесплатни набавки [macOS]

Продавницата за Mac на Mac и iTunes App Store бараат ја вашата лозинка кога ќе ја преземете апликацијата. Од вас ќе биде побарано да ја внесете лозинката за лозинката на Apple, без разлика дали купувате апликација или преземате бесплатна. Ова е направено делумно за ...

Како да добиете асистент на Google на вашиот Android телефон

Личните асистенти се сè попопуларна функција на паметни телефони. Сири беше првиот личен, активиран глас, асистент воведен на паметен телефон. Оттогаш паметните телефони и десктоп-компјутерите се ажурирани за да вклучат лична асистентска функција. macOS има Siri и Windows има Cortana. Сега е прашање ...

vim-plug: убав и минималистички Vim Plugin менаџер за Unix и Linux корисници

Управувачот со vim додаток е задолжителен за секој корисник на Vim-ум. Можете да најдете неколку опции достапни таму. Мој личен фаворит е Vim-plug кој е прекрасен и минималистички приклучок за vim. Да видиме како да го инсталираме и користиме овој приклучок ...

Како да го оневозможите смешковците / емозисот во заглавјата на WordPress за да го забрзате сајтот

WordPress има смешковци или т.н. емозии додадени во верзијата 4.2 +. Таа додаде карактер емоти користејќи јаваскрипт и други ѓубре. Тоа ја успорува страницата без вистинска причина и воопшто не го користам. Еве како да се отстранат непотребните URL на HTML и емоции ...

7 Прекрасно отворен извор Изградба алатки за автоматизација за Sysadmin / DevOps / програмери

Изградба на автоматизација е витална алатка за devops, sysadmins, и програмери. Тоа не е ништо друго освен скриптирање или автоматизирање на процесот на составување на изворниот код во бинарна. Sysadmins може да користи алатки за градење за управување и ажурирање на конфигурациските датотеки. Следниве е листа на страшни софтвер со отворен код и ...

Како да ги заштитиме Линукс и Unix машините од случајно исклучување / рестартирање со молчали

Ох! Го направив повторно. Мислев дека сум најавен на мојот домашен сервер. Излегува дека го рестартирав db серверот. Друг мој кој не е толку омилен пишува "исклучување -H 0" во погрешен терминал. Знам неколку луѓе кои признале дека го прават тоа ...

PSA: Intel Atom C2000 чипови Маани за измама / NAS / Firewall уреди кои се напојуваат со Linux, pfSense и FreeNAS

Интел чипс Atom C2000 се производи за цигари, и тоа не е само хит на Cisco. Од theregister: семејството Intel процесор Atom C2000 има грешка што ефикасно цигли уреди, чини компанија на значителен износ на пари за да се поправи. Но, полупроводничкиот гигант нема да открие колку точно ...

"Слободен-за-игра режим" на Quake Championships дизајниран за сите

Неодамна беше објавен режим на "Quake Champions", а PAX East 2017 им даде на навивачите прва шанса да видат што ќе има играта во продавницата. Нема објавено порака, но затворена бета започнува наскоро, па се надеваме дека ќе очекуваме ослободување подоцна ...

"Call of Duty: Modern Warfare Remastered" Снајперисти Само Playlist Live

Call of Duty: Modern Warfare Remastered има ограничена листа за репродукција која ќе трае до март 13 и снајперските навивачи ќе го ценат неговото доаѓање. Од сега до понеделник, ќе биде можно да се репродуцираат само снајперски мултиплеерски натпревари. Равен дизајнер на софтвер, Амос Хоџ, ја откри веста на Твитер во петокот ...

"Брз RMX" Нинтендо Switch Преглед: најблиску до нова "F-Zero" игра

F-Zero GX за Nintendo GameCube беше неверојатна тркачка игра, со брза акција и кул визуелизации. Таму навистина не е друга игра слична на тоа во библиотеката на Нинтендо, додека не дојде до Брз RMX за Nintendo Switch. Духовен наследник на F-Zero и ...

Како да блокирате исклучување и рестарт на Windows 10

Windows 10 има проблем за ажурирање; таа ослободува проблематични ажурирања и не постои начин да се откаже од нив. Единствено што корисниците можат да направат е да го одложат инсталирањето на ажурирање. Вториот Windows 10 ја гледа својата шанса, ќе го инсталира ажурирањето и ќе го рестартира вашиот систем ...

Како да користите паралелни ssh (PSSH) за извршување на ssh паралелно на повеќе Linux / Unix / BSD сервери

Неодамна се среќавав со убав малку моден инструмент наречен pssh за да се изврши единствена команда на повеќе Линукс / UNIX / BSD сервери. Можете лесно да го зголемите вашиот productivy со оваа SSH алатка. Повеќе за pssh pssh е алатка за командната линија за извршување на ssh ...

Како да го користите CoreFreq процесорот за следење на софтвер на Linux

Неодамна наидов на одличен софтвер наречен CoreFreq. Тоа е софтвер за следење на процесорот дизајниран за 64-битови Процесори со архитектури Intel Atom, Core2, Nehalem, SandyBridge и супериорни и AMD семејство 0F. Се работи на 64-битен Линукс систем. CoreFreq обезбедува рамка за добивање на процесорот ...

Совет: Како да го стартувате OpenVPN серверот кога системот базиран на услуга почнува да одбива при подигнување

Од некоја чудна причина, не можам да добијам мојот OpenVPN сервер да излезе при подигнување со користење systemd на Ubuntu Linux 16.04 LTS сервер. Пробав неколку поставувања, но не успеав досега. Па јас се зашеметив околу тоа: Тука е мојата /lib/systemd/system/openvpn.service датотека: ...