Месец: јуни 2017

Како да инсталирате Nuvola Player 4.5 во Ubuntu 16.04 и повисоко

Nuvola плеер, облак музика интеграција за Линукс десктоп, достигна издание 4.5 пред неколку дена. Еве како да го инсталирате во Ubuntu 16.04 и повисоко користејќи ги flatpak пакетите. Играчот Nuvola 4 беше откачен од изданието 3 со многу нови функции и подобрувања. ...

Google Photos Update го претвора Android, iOS Предложено споделување, заеднички библиотеки и други функции

Google само ја ажурираше услугата за споделување фотографии - Google Photos. Компанијата има развиено две нови функции кои беа објавени на Google I / O во мај - предложи споделување и споделени библиотеки. "Земеме многу фотографии и видеа со важни луѓе ...

Преглед: Acer Aspire VX 15

PC игри може да биде ужасно скапо ако се занесуваат, а тоа е лесно да се направи, со оглед на фокусот на индустријата на high-end производи. Наоѓањето на добро заоблени хардвер во повеќе прифатливи поени е релативно слабо, особено во лаптоп арената, каде што сечењето на трошоците во една област може да ...

StorURL: крос-прелистувач за обележувачи на обележувачи за Windows

Дали користите различни веб прелистувачи на вашиот компјутер? Управувањето со обележувачите може да биде досадна задача. Вие обележавте нешто во Chrome и сега го сакате на Firefox, враќате се на Chrome и URL-то за копирање е еден пекол на задача. Ти дефинитивно треба да се обиде ...

Apple ги потсетува програмерите за 64-Бит Потребно за апликации за iOS и Mac, ги објавува протоколите за WWDC 2017

Епл денес ја ажурира својата веб-страница на вести за програмери за потсетување на програмерите за 64-битни барања за Mac и iOS апликации. Apple има потреба од сите нови апликации за iOS и надградби на апликации доставени до iOS App Store за поддршка на 64-бит од јуни на 2015. Од тогаш, Apple има ...

Премиерот на Амазон 2017 носи 30 часови на договори почнувајќи од јули 10

Амазон само што најави 30 часа часови почнувајќи од јули 10, а тимот на Thrifter ќе го покрие сето тоа! Премиерот 2017 ќе се прошири низ три дена, почнувајќи од понеделник, јули 10, во 9 pm EST и ќе отиде до 3 во среда, јули 12. ...

"Футурама" се враќа со "светови на утре" Мобилна игра за iPhone, Андроид

Добри вести, сите! Мобилната игра Футурама: световите на утре сега е достапна, објави инвеститорот Џејм Сити во четвртокот. Насловот, кој ќе се појави на Google Android и Apple iOS, е базиран на долготрајната анимирана емисија "Футурама". Проверете две приколки за играта подолу: ...

Очекувани карактеристики на "Епл" паметни очила "АР" и датуми на издавање

Гласини за нов уред на "Епл" - паметни очила - се појавуваат од почетокот на годината. Додека компанијата, како и обично, е таинствена во врска со претстојните производи, неодамнешните случувања како неодамнешните купувања на Епл на компанијата за следење на околината СМИ им дадоа доверба на ...

Како да ја прилагодите LXDE работната околина

LXDE работната околина е една од најдобрите Linux работни површини што треба да ги користите ако сте на компјутер со ниски ресурси. Се разбира, сите лесни десктоп компјутери таму се стремат да бидат добри за машини со низок ресурс. Сепак, LXDE е неприкосновен крал. Зошто? За разлика од друга светлина ...

Батеријата на телефонот може да биде историја со овој прототип кој не е потребен

Дали некогаш сте се запрашале што би можеле да направите со вашиот паметен телефон ако престанале да истекуваат без батерија? Дали некогаш сте доживеале паметен телефон што истекува на батеријата, кога ви требаше најмногу? Ако имате, нов прототип, кој може да функционира без батерија, може да биде ...

Apple iCloud Backup сè уште се соочува со прекини; Корисниците не можат да ги обноват уредите

Мал број луѓе не можат да ги зачувуваат своите податоци на iCloud на Apple. Епл вели дека само помалку од 1 проценти од корисниците се погодени од прекинот, кој се одвива од раните утрински часови на јуни 27. Главниот проблем тука ...

Изгубена позиција на апликацијата по будењето од спиење на двоен монитор - Windows 10

Мојата главна работна станица на Windows 10 десктоп е двоен монитор. Тоа е наместен автоматски да падне во режим на мирување кога не го користам за одреден временски период. Таа работи доста добро, но понекогаш по будењето, сите претходни апликации ...

Како да го инсталирате Screenshot Споделување на App 'ScreenCloud' во Ubuntu

ScreenCloud е апликација за споделување на екранот со отворен код се состои од повеќе-клиентски клиент и веб-локација за споделување. Со приклучоци, апликацијата поддржува и поставување на други онлајн услуги, на пример, FTP сервер, Imgur и Dropbox. ScreenCloud Карактеристики: софтвер со отворен код и крос-платформа (Windows, Mac и Linux) Брз и лесен: Snap ...

Ажурирање на Линукс кернелот 4.11.7 Стабилно ослободување

Како да инсталирате и ажурирате на Linux Kernel 4.11.7 Стабилно ослободување. Linux Kernel v4.11.7 ги донесува AMDGPU и Intel i915 подобрувањата заедно со ажурирани драјвери и архитектури. Хју Дикинс и Грег Кроах-Хартман пишува: "Јас го објавувам ослободувањето на кернелот 4.11.7. Сите корисници на серијата 4.11 кернели ...

12 корисни примери за Linux grep команда

Во оваа статија, ќе ви обезбедиме корисни примери за Linux grep команда, вклучувајќи ги и двете варијанти: egrep и fgrep. grep (глобален печатење со регуларен израз) се користи за пребарување на текстуални стрингови и регуларни изрази линија по линија која одговара на ...

AMD го дебитира Ryzen Pro процесорите за борба против Intel vPro

По отворањето на седум Ryzen процесори врз основа на новата микроархитектура Зен, AMD го сврте фокусот кон центарот за податоци со објавување на чипови Epyc 7000-series. Оваа стратегија за процесорот базирана на Zen е дополнително зголемена со објавувањето на Ryzen Pro, наводно одговорот на AMD на Intel-оптимизиран бизнис ...

Сега е достапен првиот безжичен ресивер CarPlay од Alpine

Компанијата за аудио и навигација за автомобили, Alpine, денес објави дека првиот прв CarPlay безжичен ресивер, наречен iLX-107, сега е достапен за купување во САД, со цена малку на високата страна на $ 900 поп. "Наградуваниот iLX-107 безжичен Apple CarPlay систем ...

Високата Сиера ќе биде последна верзија на MacOS за поддршка на 32-битни апликации "без компромис", вели Епл

Ние знаеме дека iOS 11 го означува крајот на патот за наследните 32-битни апликации, а сега учиме за новиот 64-битен стандард на Apple за Mac апликации. Во советот за Дев Центар вчера, Купертино гигант објави дека MacOS High Sierra ќе биде последен ...

Подобрете го звукот на вашиот Mac за само $ 10!

Кога слушате музика, сакате да почувствувате дека звукот е околу вас. Звучниците во вашиот Mac се доста импресивни за тоа да бидат толку компактни, но тие никогаш не ви го даваат тој тродимензионален звук што го сакате без мала помош. Увери ја својата ...

Instagram го откри филмот за навредлив коментар, анти-спам алатка на 9 јазици

Инстаграм денес објави некои многу потребни алатки за да им помогне на корисниците на својата мобилна апликација да уживаат во услугата без токсични коментари и спам. Едниот е нов филтер дизајниран да блокира одредени навредливи коментари, а другиот во основа е филтер за спам кој поддржува девет јазици. Инстаграм тврди ...