Месец: јули 2017

Поглед на I-Nex - CPU-Z како апликација за GNU / Linux

Кога работев на Windows, еден од првите делови на софтверот што го инсталирав откако ги зграпчив сите мои потреби, беше CPU-Z. Тоа беше корисно за гледање на температури, спецификации, генерирање извештаи и само целокупно собирање на информации. Во GNU / Linux можеме да го направиме сето ова ...

Firefox 56: автоматски 32-бит до 64-битна надградба

Mozilla планира да ги надгради Firefox 32-битните инсталации до 64-битната верзија на веб-прелистувачот кога ќе го објави Firefox 56 подоцна оваа година. Додека стабилни 64-битни верзии на прелистувачот се достапни за Linux и Mac OS X подолго време, истото не може ...

Поглед на уредникот на нано текстот во ГНУ / Линукс

Со оглед на тоа што пишував чудни статии овде и таму за работата на серверот, хостинг, VPS и слично, мислев дека можеби една статија за уредување на конфигурациски датотеки / текстуални документи во сценариото на командната линија може да биде добра идеја. Има ...

Епл ги повлекува Кина VPN Apps, корисниците се соочуваат со "огромен заштитен ѕид" на цензурата

Кинеските корисници кои сакаат да го избегнат злогласниот "огромен заштитен ѕид" на земјата сега имаат помалку начини за да ја добијат технологијата на цензура. Apple ги отстрани виртуелните приватни мрежни апликации (VPN) од својата продавница за апликации за кинеските корисници. Неколку VPN програмери ја потврдија веста преку социјалните медиуми. Во ...

Како да го поставите и користите iCloud Keychain на Mac

Болен за доаѓање со свои силни лозинки? Нека помогне на iCloud Keychain. iCloud Keychain е обид на Apple за управување со лозинка. Ги чува сите ваши лозинки и сметки за вас и ги држи доследни во сите ваши уреди. Исто така може да генерира лозинки за ...

LG V30 ослободуваше порано во Јужна Кореја, во услови на слаба продажба на G6

LG се подготвува за својот настан за V30 на август 31, но паметен телефон на Android не е наменет да го погоди пазарот во САД до септември 28. Пред неговото деби во САД, мултинационалната компанија за електроника одлучи да го објави мобилниот телефон во ...

Microsoft Productivity Tool Анализа на продуктивноста

Продуктивноста е избалансирана комбинација од интелигентни планирање и фокусирани напори или со едноставни зборови, добивање на повеќе работи за помалку време. Секое работно место, колку и да е големо или мало, во голема мера е управувано од ефикасност која се манифестира во продуктивност во подоцнежна фаза. Долна или недоволна ...

AMD Threadripper 1950X и 1920X Од август 10th, Нов осум јадро TR 1900X на $ 549 поради Aug 31st

Една од вештините на АМД во последниве четвртини е способноста да ги касне информациите за информациите за производите што доаѓаат полека до точка каде дури и здивот на часовникот брзина станува уште неколку колони инчи за претстојната платформа. Денешните најави се исто толку сочни како просек ...

AMD го подигнува капакот на Radeon RX Vega искуство

Тоа е полн пареа напред во AMD. Одделот за процесорот на фирмата претвори агол, а потоа некои, а неодамна формираната Radeon Technologies Group (RTG) сега се подготвува за повторно да го формира AMD како конкурентна сила на дискретиот графички пазар на пазарот. Надежта на РТГ се потпира на ...

Како да ги дадете и откупите апликации и подароци во продавницата на App Store

Како му подарувате апликација на пријатели или на семејство, или сте откупиле еден надарен? Веднаш од App Store, тоа е како! Дали добивте iTunes подарок картичка за вашиот б-ден? Вие не мора да го потрошите на музика или филмови или телевизија во ...

iPhone 8 Инфрацрвен откривање на лице и генерален уред за дизајн откриени во HomePod Firmware

iPhone 8 Инфрацрвеното откривање на лице и генералниот уред за дизајн откриени во фирмверот HomePod Кон крајот на минатата недела, Apple го објави почетокот на фирмверот за својот паметен звучник HomePod, кој нема да биде пуштен во јавноста до декември. HomePod ќе работи на верзија на iOS, а фирмверот објавен од ...

Како правилно да го форматирате кодот во OneNote

OneNote помина долг пат откако е пуштен на слобода. Таа започна како многу основно белешка за земање апликација. Тоа е подобрено со текот на годините и држи разумно добро против сака на Evernote. Продуктивниот пакет Мајкрософт е исто така неверојатно популарен на десктоп компјутерите и OneNote ...

Епл iPhone 8 е 3D функција за скенирање на лице откриена во фирмверот на HomePod

Developer Стив Stroughton-Смит Твитер во неделата откривајќи дека firmware-от на HomePod ја потврди шпекулираната функција на iPhone 8. Се очекува iPhone 8 да има инфраред црвена предна камера со можност за отклучување на лицето 3D, според твитот. Stroughton-Смит понатаму откри дека Apple ќе има биометриски ...

Хиперлооп Под од Индија Дали 750 милји еден час

Постојат многу компании кои работат на Hyperloop технологијата и има трка меѓу нив за да се создаде најбрз транспортен систем, проширувајќи се на идејата на извршниот директор на Tesla, Елон Муск, за запечатено под кое може да патува без воздушен отпор и триење. За непосветен, Хиперлооп ...

AMD Radeon RX Vega 64 наспроти GeForce GTX 1080: споредба на графички картички

AMD во неделата ја објави претстојната поставеност на графичкиот процесор за графички процесори (VGA). Нејзините претстојните производи вклучуваат Radeon RX Vega 64 цена во $ 499 и Radeon RX Vega 56 со цена од $ 399. Компанијата исто така ќе понуди Radeon RX Vega 64 ограничено издание ...

Епл партнер со LG за идните iPhone OLED дисплеи

Според изгледот на нештата, Apple би можел да се откаже од идејата дека Samsung треба да биде ексклузивен снабдувач на OLED дисплеи за своите iPhone телефони. Сега се верува дека гигант Купертино е партнер со соседниот ривал на LG, LG, откако, наводно, инвестирал милијарди долари во ...

EKWB ги пушти навивачите на EK-Vardar EVO со старт-стоп функција

EK Water Blocks започна нов избор на навивачи на ЕК-Вардар со функција за старт-стоп. Овие вентилатори на PWM со проширен опсег се достапни во 120mm и 140mm големини, во различни бои и со различни максимални брзини на вртежи во минута. Новите фанови на EK-Vardar EVO со старт-стоп функционалност можат да ...

Водафон Smart E8 подесување и детален преглед

Нашиот практичен Vodafone Smart E8 преглед детално го разгледува овој паметен телефон 50, еден од најприфатливите Android мобилни телефони кои можат да се најдат во 2017. Водафон Smart E8 е исклучително лесен за паричникот, чинејќи само £ 50 ако го земате СИМ-бесплатно од ...

MPD клиентот Cantata 2.1 Released! Како да инсталирате во Ubuntu

Кантата, графичкиот клиент со отворен код Qt5 за MPD, стигна до новата голема 2.1 порака пред неколку часа со огромна листа на промени. Еве како да го инсталирате во сите тековни изданија на Ubuntu преку PPA. Cantata 2.1.0 објави нагласува: Повторно додадете ги сите албуми од Cantata 1.x. ...

Прикажи го статусот на инсталираните пакети на Ubuntu

Како да го дознаете животниот век на Ubuntu пакетите. Ubuntu-support-status -show-all командата го прикажува животниот век на Linux Ubuntu пакетите инсталирани на системот. Прикажување на статусот на пакетите за Убунту Убунту корисниците можат да ги користат следните команди за да го проверат статусот на сите инсталирани пакети. На ...