Месец: Август 2017

Sonos Smart звучник забележан во FCC поднесување; Да се ​​поддржат "повеќекратни гласовите платформи"?

Претходно оваа година, креаторот на домашните звучници Sonos навести планови за правење сопствени паметни звучници. Сега, изгледа како паметен звучник на Sonos дефинитивно е на пат како неодамна откриен FCC поднесување за таков уред. FCC поднесување за Sonos ...

Xbox Еден глушец и тастатура поддршка доаѓа до инсајдерите

Мајкрософт Фил Спенсер потврди дека поддршката за глувчето и тастатурата е на пат кон Xbox One речиси пред 18 месеци. Сега, конечно, ваквата влезна периферна флексибилност почна да се појавува во Xbox Insider ажурирачките прстени. Првиот знак за компатибилност со глушец ...

Длабоко да испраќате и споделувате до датотеките 1 GB со енкрипција од крај до крај

Развиена од BoxCryptor, Whisply е бесплатна веб-апликација која ви овозможува сигурно да испраќате и споделувате датотеки со енкрипција крај-до-крај директно од кој било модерен веб прелистувач преку една од трите најпопуларни интернет-услуги за складирање, OneDrive, Dropbox и Google Drive. Whisply има многу поучни чекор-по-чекор ...

uGet 2.0.10 Released - Инсталирајте uGet Download Manager на Ubuntu

uGet 2.0.10 објавен. Инсталирајте го uGet менаџерот за преземање на Убунту Линукс. uGet е моќен менаџер за преземање на Linux Ubuntu со голем инвентар на функции, но сеуште е многу лесен и низок на ресурси. Подолу е и импресивната листа на функции: Преземање на редовите Резиме Преземање Напредно ...

Како да инсталирате Budgie Desktop 10.4 на Ubuntu

Ако сте чешање за да се обидете со најновото стабилно ослободување на работната површина на Budgie на Ubuntu, подгответе се да ја почешате - сега е достапна за инсталирање на Ubuntu 16.04 LTS и нагоре. На Ubuntu Budgie тим го направи супер лесно да го инсталирате Budgie 10.4 на ...

Како да инсталирате KDE Plasma 5.10.5 во KUbuntu 17.04

Плазма Desktop 5.10.5 на KDE беше објавен пред речиси една недела. Достапно е во главното складиште на Ubuntu 17.10. Еве како да се инсталира во KUbuntu 17.04 преку PPA складиштето. Плазма 5.10.5 е порака за грешка. Направи грешки се обично мали, но важни и вклучуваат: А ...

Како да инсталирате Laravel на DirectAdmin сервер

Во оваа статија, ќе ви покажеме како да инсталирате Laravel на CentOS 7 VPS со DirectAdmin контролен панел. Laravel е популарна PHP-базирана апликација со отворен извор со експресивна и елегантна синтакса. Овој водич треба да работи и на други Linux VPS системи, но и ...

Амазон ехо недостапен, гласини за нова верзија за да се победи Apple HomePod

Оригиналниот Амазон Ехо во црно во моментов е надвор од акциите на веб-страницата на компанијата, бидејќи гласините тврдат дека онлајн продавачот ќе излезе со нова верзија за да се натпреварува со Apple HomePod. Амазон издаде повеќе Ехо-уреди со помош на Алекса, вклучувајќи го и Echo Look и Echo ...

Како да најдете дупликат датотеки во Linux и да ги отстрани

Кратко: FSlint е одлична GUI алатка за да пронајде дупликат датотеки во Линукс и да ги отстрани. FDUPES ги наоѓа и датотеките со исто име во Линукс, но на командната линија. Ако имате навика да преземете сè од веб како мене, ...

Сервер GIGABYTE најавува MW51-HP0 Матична плоча: C422 за Intel Xeon-W

Со најновото издание на "Интел" на Xeon-W процесорската линија, тие го премостуваат јазот помеѓу потрошувачките и претпријатиските платформи, што уште еднаш ја олеснува вкрстената компатибилност. Xeon Skylake-W процесорот ги адресира овие проблеми и е повеќе или помалку, Xeon верзија на актуелните процесори Skylake-X со сите ...

"Епл" дели нови извозни реални ресурси за програмери

Епл денес ја ажурира својата веб-страница на инвеститорот со нов примерок код за ARKit, обезбедувајќи им на развивачите дополнителни детали за тоа што може да се направи со претстојната функција. Според "Епл", новиот код е достапен заедно со новите "најдобри практики" на ARKit објавени во Упатствата за човечки интерфејс. Јаболко …

Таблата на Microsoft Edge трепка постојано на Windows 10

Проверував неколку веб-страници со користење на Microsoft Edge прелистувачот, за промена, и имав неколку отворени табови. Забележав дека некои од јазичињата што ги отвориле трепкаат или трепкаат светла портокалова боја. Го најдов ова многу иритирачки, и ...

Преглед: да биде тивок! SFX L моќност 600W PSU

Единиците за компјутерско напојување (PSU) спаѓаат во еден од двата кампи. Има 1,000W прегратки што ги користат неколку ентузијасти со над-врвот, со доволно пари за да возат повеќе графички картички со висок квалитет и преклопени процесори со overclocked процесори. Овие резерви се исто така во голема побарувачка со рударите кои сакаат да ...

Како да го поставите првиот ден од неделата во Windows 10

Првиот ден од неделата е различен во зависност од земјата во која живеете. Windows треба да ги користи вашите регионални поставки за да одлучи кој е првиот ден од неделата, или дури и како да го прикаже датумот, но не. Регионалните поставки само ...

"Покемон оди" со зомби? AR Игра "На одење мртов: нашиот свет" задебелен

"Првиот закачка" на "Одење на мртвите: нашиот свет" е пуштен на слобода. Дознај повеќе за претстојната игра подолу. Жарата за интерактивни "Одење мртов" -инспиративни игри е реална. Значи навивачите сигурно ќе ми биде драго да знаат дека финскиот студио Next Games прави нешто во врска со тоа. Тоа е ...

Индексот на Core Core i7-8700K SiSoft Sandra е забележан

Процесорите на "Кафе езеро" на Интел за десктоп компјутери се прилично очекувани од ентузијасти и гејмери. Конечно, со овие процесори 8th, Intel ќе испорача повисоки јадра на масите. Минатата недела видовме некои 8th гени за десктоп процесори за пакување кои потврдуваат голем број важни ...

Google ARCore наспроти Епл ARKit: зголемени технологии за реалност споредени

Зголемената реалност дојде далеку од каде што беше, пред само неколку години - двајца водечки производители на паметни телефони, Apple и Google го враќаат по неуспехот на Google Glasses во 2013-14. Додека Apple го откри својот ARKit - софтвер со зголемен реалност ...

Xiaomi потврдува дека микс 2 започнува на септември 11 Во Пекинг

Xiaomi потврди дека официјално ќе го дебитира паметен телефон Mi Mix 2 на септември 11 во Пекинг, Кина. Компанијата, исто така, објави и плакатен постер за претстојниот настан, алудирајќи на дизајнот на уредот без рамка. Постепениот настан за претстојниот 11 настан на Xiaomi беше ...

Logitech започна LIGHSPEED PC игри периферни уреди

Logitech денес испрати HEXUS за да ни каже за новите LIGHTSPEED PC гејмерски периферни уреди. Почетниот LIGHTSPEED опсег вклучува безжичен глушец и механичка тастатура. СВЕТЛИНАТА БРЗИНА нема никаква врска со RGB LED диодите, или со сензорот за глушец, туку со сопствената безжична технологија од Logitech, ...

Fitbit Јонски vs Fitbit Блаже: Која е разликата?

Fitbit можеби започна како компанија за следење на активности, но сега се развива во целосно опремен производител на паметни телефони со GPS. Ја споредуваме неговата најнова понуда, Јонската, со Блаже. Најпрво, паметен часовник Блаже, кој нуди GPS следење преку врската на вашиот телефон. ...