Месец: септември 2017

iPhone X vs iPhone 8 Plus

Веднаш штом моделот "Плус" не е најголемиот екран на Apple за iPhone на годината. Ниту, пак, тоа е најскапиот или најквалитетниот пакет, бидејќи оваа година го добивме iPhone X. Новиот предводник на Apple е најголемата промена во дизајнот на iPhone во години, иако ние се уште ...

Преглед: Asus ZenBook 3 Делукс UX490UA

Живееме во ера на навистина прекрасни лаптопи на Windows. Мајкрософт Surface, Dell XPS, HP Spectre и Lenovo ThinkPad се само некои од моделите што мислат на ум, но само за секој врвен производител има премиум модел наменет да се натпреварува во ултра-стилски, ултра-пренослив ...

Како да го надминете Xbox контролорот откриен како глувче и тастатура на Windows

PC игри наспроти конзола игри е забавна дебата за да имате ако сакате да пробате и да изгубите неколку пријатели. Што помалку луѓе би можеле да се расправаат е дали треба да се држите до тастатура и глувче за да играат игри или да користите контролор. Ако ти …

Андроид 8.0 Oreo Ажурирање на детали за Samsung, Huawei и HMD паметни телефони

Надградбите на Android 8.0 Oreo наскоро можат да дојдат и до неколку паметни телефони, бидејќи нивните брендови се тестирачки уреди за најновиот софтвер на Google. Извештаите покажуваат дека Samsung и Huawei во моментов ги тестираат своите предводни уреди за Android Oreo. Во меѓувреме, HMD потврди дека многу од неговите паметни телефони ќе се ажурираат ...

Самсунг Галакси S9 Датум на издавање Вести предлага развој на фирмверот за два модели

Загубите околу Galaxy S9 циркулираат веќе некое време, но најновите извештаи покажуваат дека Samsung започна со развој на фирмверот за два модели на својот 2018 предводник, објави Саммобил во петокот. Вредноста на фирмверот G960FXXU0AQI5 и G965FXXU0AQI5 сугерираат дека Самсунг повторно ќе го објави ...

Mac Firmware Attack: надвор од датумот машини ранливи на напад

Епл не успеа да ги укине неопходните ажурирања на фирмверот за потребите на тој софтвер, откриени во популарната линија на Mac компјутерите, според истражувањето објавено во петокот. Недостатоците во безбедносните напори на "Епл" беа истакнати од истражувачите во безбедна компанија за автентикација Duo Security по ...

Амазон богатство локации на камион: SNES Класик сеуште има во парк во овие градови

Новиот конзола на Nintendo SNES Classic започна во петокот, но тоа може да биде предизвик за видео игри за да се пополни нивната носталгија ако не планираат однапред. За среќа, Амазон богатство камион може да имаат грб. Но, каде се наоѓаат амазонските богатства? Луѓе ...

Романскиот сајт за технологија го дели раниот преглед на Intel Core i7-8700K

Интел официјално ќе ги објави првите членови на 8th гените (Core Core) на процесорите Core 5th октомври. Во тоа време на мејнстрим тек прес ќе им биде дозволено да ги објавуваат вообичаените темелни осврти, тестови и репер резултати, оценувајќи ги овие моќни нови процесори. Пред …

Моторола Мото G5s Плус Преглед: Специјално издание на паметни телефони со фотоапарат со двојна леќа

Големиот екран Паметен и рационализиран UI Елегантен дизајн Лошата камера со двојна леќа нема забележително подобрување Веќе го сакаме Moto G5 Plus и Моторола има само супер-големина во форма на специјалното издание Moto G5s Plus. Пакување поголем приказ од ...

Нуклеарен музички плеер за Мулти извор Музика Стриминг во Linux

Кратко: Ќе го разгледаме Нуклеарниот, еден од помалку познатите музички плеери во Линукс. Тоа ви овозможува да проследувате музика од голем број извори, како што се YouTube, SoundCloud итн. Иако одржувам колекција од добри ол 'mp3 датотеки на мојот компјутер, јас ...

Како да испратите автоматски одговор на пораки и повици кога сте зафатени [Андроид]

Одговарањето на пораки или телефонски повици кога возите е опасно. И покрај многуте виртуелни асистентски апликации што се достапни, сепак треба да избегнувате да го користите вашиот телефон кога возите. Најдобрата практика е да го вклучите за да не го нарушувате режимот. Ако имате ...

Како да го исклучите режимот на спиење кога е поврзан надворешен екран [Windows]

Кога ќе го оставите вашиот систем предолго, ќе влезе во режим на мирување. Ова е стандардна карактеристика што долго време беше дел од Windows. Некои апликации, главно медиа плеери, можат да го заобиколат ова од случување. На пример, во Windows 10 ако играте ...

Како да се подобри FPS во PUGB [Battlefields PlayerNknown]

Battlegrounds на Playerunknown (PUBG) е трета (префрлена на прва личност) стрелачка игра од Bluehole Studio. PUBG стана класичен пример за приказна за бегство која никој не ја видел. Премисата е дека борците 100 летаат на огромен остров каде што мора да го фрлат оружјето и ...

Како да поставите виртуелни машини на Linux со Gnome кутии

Виртуелизација е една од најголемите предности на Линукс. Од сите начини да се прават виртуелни машини на Линукс, Gnome Boxes веројатно е најлесно. Со тоа, корисниците можат лесно да постават целосно мајчин, виртуелен оперативен систем базиран на кернел со неколку кликања. Оваа алатка ефикасно ...

Како да ги отстраните преводи на Netflix

Netflix има преводи што можете да ги вклучите или исклучите по желба. Ако не ви се допаѓа начинот на кој тие изгледаат, можете да го прилагодите изгледот на преводот на Netflix. Тоа е добро ако функционира онака како што сакате, но во некои региони, не можете да ...

Како да споделите WiFi лозинка во iOS 11 помеѓу уредите

iOS не дозволува да ја видите лозинката за WiFi мрежата на која сте поврзани. Ова е еден од најстарите корисници на корисници кои го користат системот. Ако не ја знаете лозинката на WiFi мрежата со која сте поврзани, не можете да ја споделите со никого. Луѓе ...

Како да инсталирате Ubuntu допир на вашиот уред со Android

Канонските, матичната компанија на Убунту, истовремено развиваше оперативен систем за Android уреди. Тие го нарекоа овој потег на начин да ја "нарушат индустријата" и да го сменат начинот на кој ги користиме мобилните телефони со тоа што донесовме комплетна Линукс десктоп на мобилен. По неколку години, тие ...

Apple iPhone 8 Earpiece проблемот со проблемот може да се реши наскоро

Apple ја потврди жалбата на некои сопственици на iPhone 8 и iPhone Plus во врска со ненадејниот звук во нивните слушалки за време на телефонските разговори и рече дека работи на решавање на проблемот. Корисниците објавија онлајн, вклучително и на форумот на Reddit и Apple, дека слушалките прават ...

Opera Browser 48 е издаден со подобрувања во пребарувањето (Howto Install)

Opera web пребарувачот стигна до новата стабилна верзија на 48 претходно денес со нови и подобрени функции. Опера 48 осветлување на главните теми: Додајте мерења, временска зона, конвертори на валути во алатката Search pop up. Снимете ги омилените делови од мрежата со алатката Сликај Додади опција за отстранување ...

Наоѓање на најдобри услови за пребарување за вашиот бизнис: 10 алатки и совети

И покрај секогаш присутните совети дека долго-опашка клучни зборови се крал, многу бизниси се уште се борат за стратешки да ги користите за да се добие содржина на врвот на органски и платени резултати од пребарувањето. Вистината е, справувањето со овие долго-опашки клучни зборови се чувствува тешко кога знаеш дека си против против гигантите. ...