Месец: Октомври 2017

iPhone X Цените Цени и Каде да ги купите

IPhone X може да биде распродаден и одложен до крајот на годината, но потрошувачите се уште треба да можат да добијат случаи за уредот, без оглед на тоа дали тие однапред го нарачале. Постојат голем број на брендови кои нудат iPhone X заштитни случаи во различни стилови ...

iPhone X Screen Repair: понизок трошок и можни алтернативи

iPhone X сега е достапен за претходна нарачка, а првите уреди се очекува да бидат испорачани од ноември 3. Смартфонот е најнапреден за Apple до денес со функции како што се дисплејот од работ до работ и FaceID телефонски отклучувачки систем. Но, iPhone X исто така е ...

Kid3 Аудио уредувач 3.5.1 Подобрена Висока поддршка за DPI (како да инсталирате)

Уредникот на Kid3 аудио таг доби ажурирање со ослободување на v3.5.1 порано денес со подобрување на перформансите и неколку поправки. Промените во Kid3 3.5.1 вклучуваат: Компатибилност на увезените и извезените CSV-датотеки со клетки кои содржат нови линии. Не прикажувај непознати рамки за ID3v2.3 TDAT, TIME, ...

MACOM го продава AppliedMicro X-Gene CPU Business

MACOM минатата недела објави дека склучил договор за продажба на средствата за микропроцесори што ги купил од AppliedMicro на Проектот Денвер холдингс, нова компанија поддржана од компанијата за управување со средства Carlyle Group. MACOM ја затвори аквизицијата AppliedMicro рано во 2017. Тогаш, …

Windows 10 Совет: Како брзо да се помести еден прозорец од еден екран на друг

Ако имате двојна или мулти-монитор поставување, тука е доста уредни трик ќе најдете многу корисни и практични. Како брзо да го преместите активниот прозорец од еден екран на друг Најбрзиот начин да го направите ова е да ја користите следната тастатура ...

Слушалката, микрофоните на паметните телефони би можеле да се подобрат со свилата на пајакот

Воведувањето на пајакова свила во вашите уши може да направи чуда за Вашиот слух, откриена е нова студија. Не директно, се разбира, но пајакот свила во микрофоните ги прави многу повеќе чувствителни, потенцијално подобрување на слушни помагала, се вели во студијата. Човековиот слух се базира на тапаните внатре ...

Дали вреди да се купи AppleCare + за iPhone X?

Дали вреди да се купи AppleCare + за iPhone X? По трошење на најмалку илјада долари на сосема нов iPhone X, можеби ќе расправате дали навистина вреди да потрошите дополнителни неколку стотини долари за AppleCare + планот за да го осигурате вашиот сјаен нов ...

iPhone X TrueDepth снабдувањето со фото апарати сега е стабилизирано и нема да влијае на поставата на 2018

Камерата на Apple's TrueDepth е импресивен дел од технологијата на iPhone X, но поради проблеми со производството наведени од добавувачите на компанијата, исто така влијаеше и на вкупните единици кои фирмата можела да ги произведе во дадениот временски период. Работите сега се позитивни за ...

Лесен Линукс дистрибуција antiX-17 издаден!

Една од најдобрите лесни Linux дистрибуции, antiX ја објави својата најнова верзија, antiX-17 кодното име "Хедер Хајер". Новото издание е базирано на Debian 9.2. Како Devuan Linux, antiX е една од Linux-дистрибуциите без систем. AntiX-17 ги поддржува 32-битните и 64-битните процесори што е ...

iPhone X за да се скрие известувањето Прегледи на екранот за заклучување по стандардно

Предводник на Apple на годината, ултра-hyped iPhone X ќе го направи својот пат до јавноста оваа недела. Додека има голем број на нови главни карактеристики за кои треба да се надеваме, некои од помалите исто така вреди да се проверуваат. Навистина, iPhone X ...

Технологијата FaceID на Apple iPhone X: што би можело да значи за граѓанските слободи

Новиот софтвер за препознавање на лицето на Apple за отклучување на нивниот нов iPhone X ги покрена прашањата за приватност и подложност на технологијата за хакирање на напади. Apple's iPhone X ќе биде ставен на продажба на ноември 3. Светот чека со задушен здив додека Apple планира ...

iPhone X Преглед Прегледи Критика Критика гестови Функција во Отстрани, прв поглед [WATCH]

Прегледите и неприфаќањата на iPhone X почнуваат да се измазнуваат, а во моментов, ќе биде тешко притисната да пронајдете навистина негативна работа за паметен телефон. Тимот на Highsnobiety, на пример, немаше ништо друго освен признанија за iPhone X, но тоа не значи дека нема ...

Gscan2pdf достигна 1.8.8 со некои поправки (Ubuntu PPA)

Gscan2pdf, едноставна GUI алатка за производство на PDF или DjVus од скенирани документи, го достигна новиот 1.8.8 порака пред неколку часа со некои поправени грешки и ажурирања на преводот. Промените во Gscan2pdf 1.8.8 вклучуваат: Филтрирај ги 1 и 2 целните броеви од предупредувањата за алатката. Прикажи оригинална порака, ...

Команди за терминали за ажурирање на Линукс кернелот 4.14-rc7 На Ubuntu Systems

Ажурирање на Линукс кернелот 4.14-rc7 на Ubuntu Systems. Кернелот 4.14-rc7 може да се инсталира на Ubuntu Systems - преку терминални команди. Кернелот 4.14-rc7 носи неколку промени и поправки покрај мрежните и архитектурните подобрувања. Јадрото 4.14-rc7 Објавувајќи го изданието на Kernel 4.14-rc7, Линус Торвалдс напиша: "Назад дома, и назад ...

Windows 10 Совет: Како брзо да се помести еден прозорец од еден екран на друг

Ако имате двојна или мулти-монитор поставување, тука е доста уредни трик ќе најдете многу корисни и практични. Како брзо да го преместите активниот прозорец од еден екран на друг Најбрзиот начин да го направите ова е да ја користите следната тастатура ...

Corebird 1.7 е надвор - Како да инсталирате Corebird Твитер клиент на Ubuntu 17.10

Corebird 1.7 е надвор - Како да инсталирате Corebird Твитер клиент на Ubuntu 17.10 и деривати. Corebird е клиент на Твитер за Убунту Линукс системи. Корисниците на Corebird можат да управуваат со нивната сметка на Твитер од Ubuntu Desktop. Corebird 1.7 Changelog: Hashtags и Mentions во дескрипторите на профилот се ...

Реновиран Skype Desktop App издаден

Сега е достапна сосема нова верзија на Skype desktop апликацијата. Новиот Skype за десктоп клиент се појавува од денес преку MacOS, Linux и (некои верзии на) Windows. "Надвор од бодливите бои и големата типографија постојат корисни нови функции во ова ажурирање" Ако ...

Целосно упатство за користење на AsciiDoc во Linux

Кратко: Овој детален водич ги разгледува предностите на користење на AsciiDoc и ви покажува како да инсталирате и да користите AsciiDoc во Linux. Со текот на годините користев многу различни алатки за пишување статии, извештаи или документација. Мислам дека сите почнаа за мене со Епистолот на Лук Бартлет на ...

Cat го најави S41 со цврст паметен телефон: 5 "FHD, IP68 +, 5000 mAh

Cat го најави својот нов S41 солиден паметен телефон дизајниран да ги издржи екстремните услови кои ќе го наследат моделот S40 воведен пред неколку години. Новиот модел има значителни надградби во однос на перформансите и на "цврстината" и ќе биде достапен по истата цена. Клучот …

Gscan2pdf достигна 1.8.8 со некои поправки (Ubuntu PPA)

Gscan2pdf, едноставна GUI алатка за производство на PDF или DjVus од скенирани документи, го достигна новиот 1.8.8 порака пред неколку часа со некои поправени грешки и ажурирања на преводот. Промените во Gscan2pdf 1.8.8 вклучуваат: Филтрирај ги 1 и 2 целните броеви од предупредувањата за алатката. Прикажи оригинална порака, ...