Месец: Февруари 2018

Apple потврдува дека iCloud сега е клиент на Google Cloud

Apple's iCloud безбедносното упатство сугерира дека GCP го замени "Мајкрософт" Azure Apple се потпира на јавниот облак на Google за да обезбеди складирање на податоци за своите iCloud сервери, според датотеката што Apple неодамна ја ажурираше на својата веб-страница. Доказот дека Apple е клиент на Google ...

Samsung Max е прелистувач заснован на приватноста со заштеда на податоци

Апликацијата VPN компресира податоци и нуди совети за намалување на одлетот на податоци Samsung ги објави деталите за својата нова мобилна VPN услуга, нудејќи зголемени можности за приватност и за зачувување податоци за да ги зачува ограничувањата на податоците. Samsung Max е апликација за Samsung-брендирани уреди со Android, замена на Opera Max. На ...

Мајкрософт создава алатка за Microsoft 365 за да помогне во справувањето со промените на БДПР

Мајкрософт нуди алатки за Azure и Office 365 за да им помогне на претпријатијата да се прилагодат на GDPR. Мајкрософт обезбеди поттик за бизнисите што се бореле за да се осигурат дека се во согласност со влезниот GDPR со објавување на ажурирања во рамките на својот пакет Microsoft 365. Идејата е дека Редмонд ќе ...

Интел ќе лансира 5G лаптопи со погон во 2019

Производителот на чипови работи со некои од најголемите технолошки брендови во индустријата, како што се Dell, HP, Lenovo и Microsoft Intel ги објави плановите за испорака на 5G лаптопите на пазарот пред крајот на 2019. Ривалски Qualcomm, кој исто така се фокусираше на лансирањето ...

Google создава алатки за да им помогне на претпријатијата да ја подобрат ефикасноста на мобилните сајтови

Мобилните веб-сајтови се повеќе возачи на приходи, тврди Google Google денес објави две деловни алатки дизајнирани да им помогнат на компаниите да ги подобрат своите мобилни веб-страници. Техничкиот гигант верува дека подобро дизајнираните веб-страници овозможуваат upsurges во годишниот приход од $ 255,000 за просечна компанија, ако ја подобрат брзината ...

SmilePass започна со понуда на биометриски безбедносни облаци

Три безбедносни групи се достапни, од кои секој нуди заштита за клиентите и финансиските организации од измама. SmilePass откри биометарско безбедносно решение базирано на облак, кое ќе им овозможи на финансиските бизниси подобро да ги обезбедат себе си и нивните клиенти од измама. SmilePass користи самобили за да го потврди идентитетот на купувачот ...

Облакот Alibaba е домаќин на Red Hat Enterprise Linux

Колаборацијата нуди скалабилна платформа за плаќање кога станува збор за програмери кои управуваат со апликации и градат виртуелизирани средини. Red Hat Enterprise Linux сега е глобално достапен на Cloud Marketplace на Alibaba како модел за претплата со исплата при купување, што им овозможува на претпријатијата да се распоредат и управување со апликации, да се изгради виртуелизирани средини и да се создаде ...

Western Digital ги објави клиентите NVMe SSD со нови контролни уреди во куќата

Western Digital го објави својот прв клиент NVMe SSD со нивниот SanDisk 64-слој 3D TLC NAND. Овие дискови се, исто така, први кои ги вклучуваат новите внатрешни NVMe SSD контролери на Western Digital. Ова е главна промена во стратегијата која се оддалечува од трети лица контролори (главно Marvell) кон целосна ...

Како да ја пронајдете верзијата на апликацијата UWP во Windows 10

Апликациите за Universal Windows Platform (UWP) се модерна апликација во прозорската продавница која може да се користи во сите прозорски уреди како Xbox, Hololens, Tablet, PC или Phone. Во основа, UWP обезбедува заедничка платформа за секој уред кој работи со Windows 10. На поврзана ...

Cyber ​​lopoks користи SWIFT за да започне нови софистицирани напади, предупредуваат безбедносните истражувачи

Преправените малициозен софтвер влегува во мрежи на неколку претпријатија преку е-пошта фишинг кампањи Истражувачите за безбедност тврдат дека сајбер криминалците ја користат услугата за финансиски пораки SWIFT на "специјални, опкружувачки начини" за да започне нови софистицирани напади против корисниците. SWIFT системот го користат милиони луѓе околу ...

Препорачаната програма на Google ги наведува најдобрите Android телефони за бизнис

Самсунг е отсутен од листата на одобрени уреди Google објави нова програма дизајнирана за да им олесни на претпријатијата да можат безбедно да избираат и да распоредат уреди со Android во текот на нивните бизниси од голем број производители, иако Samsung недостасува од ...

iTunes Store ја намалува поддршката за Windows XP и Vista во мај

Apple објави во новиот документ за поддршка дека Windows XP и Vista компјутерите веќе нема да можат да пристапат до iTunes Store по мај 25 (преку MacRumors). Јаболкото го поместува потегот до "безбедносни промени" што ќе ги спречи оние кои сеуште го користат Виста и ...

Најдобра резервна батерија за вашиот Nintendo Switch во 2018

Најдобрата севкупна: Anker PowerCore + 26800 PD Погледнете во Амазон Anker PowerCore + 26800 PD е најдобрата батерија достапна сега која е способна за полнење на прекинувачот со иста брзина како Switch Dock. Тоа е навистина голема работа, бидејќи тоа значи дека вашиот Switch е ...

Како да го користите 1Password.com за да видат дали вашите лозинки се компромитирани

Оваа недела се појави пуштање на нова услуга од истражувачот за безбедност Троја Хант, Pwned Passwords, кој ви овозможува да ги проверите вашите лозинки против база на податоци со повеќе од 500 милион лозинки за да видите дали некој од вас е компромитиран. Иако оваа алатка беше објавена, ...

Најновиот NVIDIA драјвери за подготвеност на игри додава Final Fantasy XV, PUBG оптимизации

NVIDIA издаде уште еден драјвер за "Game Ready" за своите графички картички, додавајќи оптимизации за нови компјутерски игри. Најновото издание додава измени за Final Fantasy XV Windows Edition пред издавањето на март 6, како и Warhammer: Vermentide 2, кој е поставен за објавување на ...

Слики придружник е најбрз начин да ги доведете вашите фотографии на Android на Windows 10

Додека "Мајкрософт" не објави целосна апликација за фотографии на Android, апликацијата Photos Companion е објавена преку Microsoft Garage. Апликацијата ви овозможува да го синхронизирате вашиот телефон и компјутер преку истата WiFi мрежа и да префрлувате фотографии на вашиот компјутер. Апликацијата е неверојатно ...

Море на крадци, Подемот на гробот Рајдер, и повеќе хит Xbox Игра Поминете во март

"Мајкрософт" ги презеде закрпите на следната серија на игри на чело на Xbox Game Помине претплатници. Почнувајќи од март, услугата за претплата ќе додаде уште осум други Xbox-игри во својата постава, вклучувајќи го Морето на крадците, Скалата на Супер среќа, Подемот на гробницата и ...

Најдобар 4K лаптоп во 2018

Најдобра одговорност: HP Spectre x360 Погледнете во HP Ажурирано на процесорите за процесори од осум генератори (процесори) и испораката со вклучено пенкало, кабриолетот HP Spectre x360 е навистина премиум лаптоп со целодневна батерија. Основните 13.3-инчни 4K конфигурации започнуваат со само околу $ 1,130, вклучувајќи ...

MWC 2018: Nokia 8 Sirocco ја враќа компанијата на водечките телефони, Samsung Galaxy S9, LG V30S и повеќе

Еднаш, мобилниот светски конгрес беше место каде што можевме да слушнеме за новите уреди на Lumia, или дури и за новите периферни уреди со кои се соочуваат мобилните уреди од Microsoft, како што е таа луда преклопувачка Bluetooth тастатура која навистина не се појавила. За жал, сега тоа е морето на Android уреди, можеби со ...

Најочекуваниот Xbox One игри започна оваа недела

Оваа недела немаме нови изданија на "ААА" на Xbox One, но се уште постојат неколку изненадувања тука и таму. Имено, популарните стрелци Turok и Turok 2: Семе на злото лансирање на конзолата, а Мулака ви овозможува да ги пресечете патот низ орда ...