Месец: Август 2018

UKTools - Друга алатка за инсталирање на најновите Linux кернели во Ubuntu

Веќе постои графичка алатка наречена Ukuu која го олеснува инсталирањето на најновите Linux кернели во Ubuntu и Linux Mint. Денес ќе ви покажам нова алатка за командната линија наречена UKTools која обезбедува: uktools-upgrade, една команда за инсталирање на најновата Linux кернел ...

Мајкрософт го претстави TypeScript 3.0 за јавноста

TypeScript е напишан надмножество на Javascript кој компилира на обичен javascript. Мајкрософт објави верзија Typescript 2.0 во септември 2016 само еден месец по објавувањето на Кандидаттот за издавање. Конечно, "Мајкрософт" ја подигна завесата надвор од типот сценариото 3.0 за јавноста. TypeScript ...

"Подкасти" е нова подкаст апликација за Linux

Новата апликација го олеснува следењето, фаќањето и слушањето на вашите омилени подкасти на работната површина на Линукс. Тоа се нарекува "Подкасти" и - нема награди за погодување - тоа е клиент на подкаст за работната површина на Линукс, специјално наменета за работната површина на Гном. Подкасти ви овозможува ...

Samsung Galaxy Note 9 има подобар S Pen, попаметна камера и астрономска цена

Најлошата чувана паметен телефон на годината конечно и милостиво е откриена, и на никој не е изненадување ... нема многу изненадувања. Како што се очекуваше, Галакси Забелешка 9 е во основа спецификација освежување на Забелешка 8 дека крлежи го задолжително кутии, позајмува ...

Bluehole ја започнува кампањата "Поправете PUBG" за Battlegrounds на PlayerUnknown

Боиштата на PlayerUnknown (PUBG) е битката игра на кралското семејство која се фокусира на чистење на оружје и користејќи скривалица или други тактики за да биде последната личност жива. Додека титулата ја гледа невидена популарност на Steam и други платформи како Xbox One, таа сè уште страда од недостаток ...

Surface Go наспроти површината 3 (видео)

По објавувањето минатата недела, Surface Go доби многу пофалби како достоен буџетски додаток на површинската постава на "Мајкрософт". Но, тоа не е прва ниска цена површина на блок; тој наслов ќе оди на 2015 Surface 3. Па, како тие се споредуваат? Без разлика дали сте ...

Виножито Шест опсада Операција Грозна Скај: Сè што знаеме

Виножито Шест опсада на Том Кленси е наскоро на пат да го добие своето следно големо проширување, со објавувањето на Операцијата Грим Скај. По операцијата во јуни Пара Белум, третата сезона во годината носи уште два оператори, целосно нова работа на сајтот и разни добредојдени промени. Иако ...

Call of Duty: Black Ops 4 бета се препорачува откриени спецификации на компјутери

Activision се подготвува да започне Call of Duty: Black Ops 4 отворен бета за PC плеери на август 11. Но, пред да се нурнете, ќе сакате да бидете сигурни дека вашиот Опрема може да се справи со акција добро. За среќа, сега имаме идеја за ...

Овозможи или оневозможи фокус на линија за читање на преглед во прелистувачот на екрани

Прелистувачот на Мајкрософт Еџ беше дизајниран со мотив да го направи прелистувачот целосно компатибилен со модерната веб-мрежа. Има неколку лесни алатки за преглед, зачувување на јазичиња или брзо наоѓање, управување и отворање на јазичиња што ги издвоивте, без да оставите страница. Тоа, рече, има ...

Мајкрософт издаден Windows 10 Изградба на 17733 Подобрена датотека Explorer Explorer за Dark Mode

Секоја недела се одбележува почетокот на новиот преглед на Windows Insider. Оваа недела, Мајкрософт објави уште еден Windows 10 Insider преглед на Изградба. Изградената верзија е 1733. Изградениот 1733 нема многу нови функции што може да ги понуди. Ако има само едно нешто да се спомене за ...

3 начини за деинсталирање на програми кои нема да се деинсталираат во Windows 10

Дали сакате да деинсталирате програма од вашиот Windows 10 компјутер, но тоа е одбивање? Сакате да деинсталирате програма, но програмата не се појавува во контролен панел или поставувања во Windows 10? Во ова упатство, ќе ги покриеме трите лесни решенија ...

ASRock ги потврди процесорите за осум јадра со кафе-езеро, додава поддршка за Intel 300-таблата

ASRock во четвртокот стана петти член кој се приклучи на неофицијалниот 9th Gen Core клуб, издавајќи надградби на BIOS-от за да додаде поддршка за ненајавени процесори на Интел. Како и неговите членови на клубот, ажурирањата на BIOS на ASRock се за нивните матични плочи базирани на чипсетите на Intel 300 серијата и додаваат поддршка за ...

Смешен 3.10 издаден! Како да го инсталирате во Ubuntu 18.04

По речиси една година на развој, гласно аудио плеер 3.10 конечно беше објавен вчера. Еве како да го инсталирате во Ubuntu 18.04, Ubuntu 16.04, Linux Mint 19 и 18. Смешниот 3.10, кодното име "Не е доволно таму", додаде следниве нови функции: историјата на заднина е запаметена на излезот ...

Конечно! Можете да ја поврзете вашата сметка на Microsoft со филмови насекаде

Добри вести за ентузијастите на Microsoft. Сега можете да ја поврзете вашата сметка на Microsoft со филмови насекаде. Еве како да го направи тоа. Мајкрософт конечно ги здружи силите со услугата Movie Anywhere кој ви овозможува да ја синхронизирате вашата колекција на дигитални филмови помеѓу услугите и уредите. Филмови насекаде се ...

Како да додадете или отстраните копче за напојување на екранот за најавување на Windows 10

Не постои очигледна поставка за да се направи копчето за вклучување на екранот за најавување или не. Еве како да го направите преку групна политика или регистар. Имате копче за моќ на екранот за најава е убаво во случај да сакате да го исклучите вашиот ...

Автоматски се прават повторни отварање на папките Кога ќе започне Windows 10

Функцијата "Преземи каде што застанав" на Windows 10 ви помага да се вратите на апликациите по рестарт, но за папки, треба да промените брзо поставување. Ако имате сериозен тек на работа со повеќе апликации, документи и папки отворен, може да ...

Мајкрософт изданија нови Windows 10 Redstone 5 и 19H1 гради

Мајкрософт денес ги претстави новите изградувања за Windows Инсајдерите во брзите и прескокни прстени. Еве поглед на промените и карактеристиките што треба да се очекуваат. Мајкрософт денеска го објави Windows 10 Redstone 5 Build 17723 за инсајдерите во Fast Ring и изгради 18204 за ...

Како да го вклучите темниот режим на Microsoft Outlook.com Webmail

Мајкрософт денес го претвора многу очекуваниот темно режим за Outlook.com webmail. Еве еден поглед на новиот режим и како да го овозможите за себе. Мајкрософт оваа недела воведува нов темно режим за корисниците на својата Outlook.com webmail услуга. Темниот режим ...

Непокриените слики Pixel 3 XL протекоа на интернет

Предводникот на Google не треба да се издаде до октомври, но сликите на неговиот дизајн и придружни се пронајдени на интернет Иако не треба да се пуштат до октомври, сликите на Pixel 3 XL протекуваат онлајн и нудат увид во дизајнот на предводник на Google ...

Датум на објавување на Android Pie, карактеристики и вести: Google го открива Android Pie, но што е исполнето со тоа?

Корисниците на пиксели го добиваат првиот поглед на новиот оперативен систем Најновата верзија на оперативниот систем на Android - Android Pie - сега е достапна, но само за корисници на Google Pixel, пред да бидат претставени на други уреди во наредните месеци. Од 2009, Google има ...