Месец: септември 2018

Како да го смените типот на командната линија за фонт на Windows 10?

Ако сте го користеле и набљудувале командната линија за некое време, мора да бидете свесни дека командната линија секогаш се отвара на фиксна позиција на работната површина и има фиксна големина на прозорец. Понекогаш, стандардната големина на прозорецот на командната линија е или ...

Како да ја смените командната линија на прозорецот на прозорецот на работната површина на Windows 10?

Ако сте го користеле и набљудувале командната линија за некое време, мора да бидете свесни дека командната линија секогаш се отвара на фиксна позиција на работната површина и има фиксна големина на прозорец. Понекогаш, стандардната големина на прозорецот на командната линија е или ...

Како да ја ресетирате лозинката за Windows на сметката за администратор на домен?

Да се ​​биде заклучен од администраторска сметка во Windows Server не е пријатно искуство. Овие лозинки се обично многу безбедни, бидејќи тие даваат високо ниво на пристап, и се препорачува периодично да ја менувате лозинката за да спречите неовластен пристап. Како може ...

Површинска студио 2 очигледно доаѓа со Kaby Езеро процесори и 32GB RAM меморија

Површинскиот студио на Мајкрософт претвора две! Во овие две години, gadget доби мешани критики, од корисници. Сега луѓето се надеваат на нов наследник на истите. Техничкиот гигант базиран во Редмонд објави дека тие држат хардверски настан во ...

Како да ја пронајдете семената вредност за светот на Minecraft на Windows 10?

Во светот Minecraft секој свет е единствен и различен од еден на друг. Оваа уникатност има параметар, вредноста на семето. Освен ако семето вредност не е иста за два света, тие никогаш нема да бидат исти. Алгоритам на Minecraft е дизајниран на таков начин што семето ...

iBeesoft Обнова податоци Преглед: ефикасно Обнова податоци решение за Windows оперативниот систем

Обнова податоци софтвер сега стана неопходност на нашиот живот. Не можеме да помислиме на користење на компјутер без ефикасна опција за обновување на податоците. Обнова на податоци не е ништо друго туку ги собира вредните податоци на вашиот компјутер, кои станаа недостапни поради некои неизбежни околности. Сега ти …

Поправете Netflix код за грешка U7121-1331-P7 за веб-прелистувач и апликација за Windows 10

Ние отсекогаш сме виделе Netflix да биде таа беспрекорна медиа стриминг услуга која ни гарантира одлична содржина, заедно со одличен софтвер. Сепак, понекогаш, иако ретко, услугата се распаѓа и не успева да се поврзе со серверот. Она што едноставно го добивате е извинување ...

Microsoft овозможува контролирање на Xbox One користејќи Кортана и Алекса

Мајкрософт објави дека наскоро корисниците ќе можат да ја контролираат Xbox One конзолата со двајца од најпопуларните гласовни асистенти, Кортана и Алекса. Сепак, оваа функција ќе биде достапна само во САД. Не знаеме дали "Мајкрософт" ќе ...

Како Windows 10 ви помага да ја следите активноста на вашето дете?

Ова е вистински инцидент што се случи само еден ден или два во Калката, Индија. Тинејџер, возраст 13, извршил самоубиство со тоа што се закачил, бидејќи неговиот учител го извлекол својот паметен телефон од него. Тој го користеше паметниот телефон за време на часот. Инцидентот има ...

Windows Task Scheduler на Мајкрософт со безбедносни пропусти, без фикс уште

Истражувачите за безбедност неодамна откриле безбедносен недостаток во Windows Task Scheduler. Мааната е толку тешка што може да доведе хакери пристап до системот на Windows. Безбедносното прашање првпат беше посочено од корисник по име SandboxEscaper, на Твитер. SandboxEscaper изрази незадоволство од ...

WinX MediaTrans Giveaway: Најдобар начин за синхронизација на iOS датотеки на компјутер без iTunes

Прашања Со iTunes Sync? Корисниците на IOS најчесто го користат iTunes за сите видови на синхронизација. iTunes е официјална апликација од Apple, и дефинитивно вреди да се користи апликацијата за вашите iOS уреди како iPhone и iPad. Но, постојат неколку примери кога iTunes ...

Како да шифрирам еден диск датотеки со криптоматограф

Повеќето облак складирање услуги шифрирате податоците зачувани на нивните сервери, освен неколку исклучоци како Амазон диск. Додека управуваше енкрипција се ослободува од закани поврзани со приватноста на интернет, способноста на облак складирање услуги за управување со клучеви за шифрирање ги прави датотеките на корисникот дури ...

Leawo Проф. ДРМ За Windows Преглед: ефикасен, брз и лесен за користење

Што е DRM (Управување со дигитални права)? Apple Inc. ги штити повеќето податоци од својот екосистем со DRM. Ако имате уред на Apple, како што е iPhone или iPads, итн., Тогаш можете да бидете сигурни дека сите медиа датотеки, документи се заштитени со DRM. DRM ...

Површината на книгата добива плетеница од ажурирања на Firmwire и Driver

Мајкрософт издаде хумористични Фил, ажурирани жици за многу уреди. Уредите што ги добија ажурирањата се Surface Laptop, Surface Pro 4, Surface Pro и површинска книга. Површинската книга има, но сепак примени, тој максимален број на ажурирања кои вклучуваат подобрувања на стабилноста, поправени грешки и сите. На ...

Првиот светски паметен телефон со неверојатна RAM меморија 10GB протекоа - Не, тоа не е од OnePlus

Брендови како OnePlus, Xiaomi и започна тренд што ги направи потрошувачите на паметни телефони да ги испита спецификациите на телефонот, до деталите како неговата RAM меморија. OnePlus беше познат по опремувањето на своите телефони со повисоки конфигурации на RAM, како што OnePlus 3 доаѓа со 6GB RAM меморија во 2016 кога ...

Realme 2 Pro со 8GB RAM меморија, 128GB складирање започна во РС 17,990: Се што треба да знаете

Realme 2 Pro започнаTwitter / Realmemobiles онлајн подружница на Oppo, Realme, го објави својот најнов премиум смартфон Realme 2 Pro во Индија во четвртокот, предизвикувајќи ги сите популарни паметни телефони со цена под РС 20,000. Пристигнувањето на мобилниот телефон е неизбежно, бидејќи компанијата го задеваше во времето на Realme 2 ...

Осумте неверојатни карактеристики на Huawei Mate 20-серијата протекоа пред октомври 16 лансирањето

Huawei Мате 20 серија протекоа Гирафа Huawei не остави камен unturned во trolling Епл како што се забрзува за својот голем открие следниот месец. Севкупната нова Mate 20-серија, составена од Mate 20 и Mate 20 Pro, ќе биде лансирана на настан во ...

Административниот центар на Windows 1809 ја достигнува општата достапност

Непосредно пред оваа конференција на Мајкрософт Ignite оваа недела, верзијата 1809 на Windows Admin Center и SDK достигна општа достапност. Во ова побарајте администраторот, ќе ги разгледам некои од новите функции. Оваа недела конференција Ignite ќе видите многу најави од Microsoft. ...

Qualcomm Snapdragon 660 придвижуван Vivo V9 Pro со деби на двојна камера во Индија

Vivo V9 Pro доаѓа со двојна камерата со богат карактер. Виво Индија прес-комплет Виво се чини дека е затворен во Индија овој месец; по лансирањето на Vivo V11 Pro и генеричкиот V11, го лансираше уште еден телефон V9 Pro во земјата. Новиот Vivo V9 Pro ...

Vivo V11 со 25MP AI-selfie камера лансирана во Индија: Се што треба да знаете

Vivo V11 ќе оди на продажба во Индија подоцна оваа недела за РС 22,990.Vivo India Press Kit Vivo го лансираше новиот паметен телефон V11 во Индија. Таа е една од ретките телефони изработени во Индија и се произведува во фабричката единица Noida во компанијата. Како ...