Амазон пожар HD 8 (2018) преглед: Буџетот таблета шоу-оф

Нашата рејтинг £ 79.99одАмазонЦена кога се разгледува 80inc ДДВ

Повеќе функции за истите пари, новиот Amazon Fire HD 8 останува врвен буџет за купување

Добро Паричник-пријателска ценаСпоредот на режимот е одличен без раце AlexaCons Недостаток на хардверски надградби

Таблетите на Амазон можеби не се последниот збор на власт или луксуз, но тие ја прават работата по ниска цена и прават одлични подароци за децата. Исто така помага и дека Амазон продолжува да ги подобрува таблетите од година во година. Во 2018, тој тренд продолжува со неколку мали ажурирања на таблетот за средно дете на Амазон.

Новиот Amazon Fire HD 8 конечно е достапен и, ако размислите за купување на еден со надеж за значителна надградба, најверојатно вреди да се чека малку подолго. Тоа е затоа што во основа е ист таблет како и претходниот модел, но тоа не е нужно лошо.

Преглед на Амазон HD 8 (2018): Што треба да знаете

Па што има ново? Предната камера сега е 720p, од 640 x 480, а слотниот microSD слот може да носи картички до 400GB во капацитет, наместо 256GB. Тоа е за нов хардвер: остатокот е токму како што беше порано.

Слика на новиот Fire HD 8 таблет | Hands-free со Алекса | 8 "HD екран, 16 GB, црно - со специјални понуди

All-New Fire HD 8 Tablet | Hands-Free with Alexa | 8XCHARX HD Display, 16 GB, Black XCHARX with Special Offers

£ 79.99 Купи сега

Најголемата промена е дека Fire HD 8 сега поддржува hands-free Alexa и "Show Mode", кој го претвора таблетот во поевтина верзија на Amazon's Echo Show паметен звучник. Исто така, постојат неколку измени на Детското издание на таблетот, особено новиот интерфејс и додавањето на аудио-книги за децата.

Амазон пожар HD 8 (2018) преглед: Цена и конкуренција

Во £ 80, новиот 16GB Fire HD 8 останува иста цена како и моделот што го заменува, како и моделот 32GB на £ 100. Двете се одлична вредност за парите и ништо не ги ривал по оваа цена за чиста употребливост.

Амазон продолжува да нуди уште две варијанти на Fire HD 8: верзии со и без "специјални понуди". Специјални понуди се реклами кои автоматски се појавуваат на екранот кога ќе го вклучите таблетот пред да го отклучите. Верзијата без нив е £ 10 поскапа за двете.

Трошоците за полнење на Show Mode и Amazon Fire HD 8 трошоците од £ 110 и таблетот Kids Edition (достапни во сина, розова и жолта боја) чинат £ 130.

Преглед на Амазон HD 8 (2018): перформанси, екранот и камерата

Во однос на хардверот, има 8in, 1,280 x 800 IPS дисплеј напред, камера со две мегапиксели задната и стерео звучници со Dolby Atmos. Прилично бавен 1.3GHz quad-core MediaTek MT8163 процесор со мизерно 1.5GB RAM меморија сеуште го овластува таблетот.

As such, performance is identical to the previous model. Geekbench 4’s duo of single- and multi-core CPU tests returned not-so-speedy results of 623 and 1,738. In other words, it’s adequate, with enough power to play casual games and stream video at the screenXCHARXs native resolution, but it will occasionally feel sluggish in operation.

Истите јадро компоненти се придружени со иста батерија, така што издржливоста е во голема мера иста како и старата таблета. Извршувањето на нашиот тест за батерии, кој свири 20-часовно видео со ангажиран режим на авион и екранот е поставен на стандардна осветленост 170cd / m2, новиот Fire HD 8 траеше нешто повеќе од 11 часа, што е исклучително.

Што се однесува до екранот на таблетот, добро, слични на слични споредби со минатогодишниот модел продолжуваат. Тоа не е изненадувачки - спецификациите на екранот остануваат исти - но би било убаво да се види подобрување.

Но, со помалку од £ 100, Fire HD 8 никогаш нема да го постави стандардот за квалитет на екранот. Општата покриеност на sRGB во спектарот на бои на 62% не е неочекувана, ниту пак е неговиот прилично досаден контраст на 1,010: 1. Сепак, боите изгледаа доволно пристојни, а текстот беше лесен за читање и разумно свежи.

Едно нешто што прави подобра работа е новиот Fire HD 8 камери способности. Задната камера од 2-мегапиксели не е променета, а квалитетот е исто толку разочарувачки како и порано со измиени бои и бучни слики, но предната камера е надградена до единица 720p. Ова помага да се зголеми квалитетот на вашите неделни видео повици до вашата баба во Британија што гласаше за гласање во Мидлендс.

Амазон пожар HD 8 (2018) преглед: Оган ОС и Алекса

Повеќе интересни се промените што Амазон ги направил за софтверот Fire OS. Прво нагоре, огнот HD 8 добива поддршка од Алекса без раце, овозможувајќи да одговори на клучната фраза "Алекса", без да морате да го допрете таблетот. Алекса на огнот HD 8 работи исто како и звучниците на Echo, вклучувајќи ја и можноста за повици и паѓање на пријателите и семејството преку нивните Echo звучници.

Следна е "Show Mode" на Амазон, функција која се активира екран на екранот сличен на оној што го гледате на звучниците на Echo Show на компанијата. Ги покажува време, вести, совети и совети за тоа како да го користите Алекса, и додава визуелни помагала за разни прашања на Алекса, како што се тајмери ​​и прашања во врска со времето.

Оваа функција првпат беше дебитирана во САД претходно оваа година и е дизајнирана да работи заедно со новиот Show Chocking Dock, кој можете да го купите во пакетот со Fire HD 8. Ова се состои од случај - кој се поврзува со микро-USB-портата на таблетот и обезбедува неколку полначи за заклучување на задната страна - и едноставен држач за шарки кој може да се поврзе со кој било USB-извор на енергија. Секогаш кога ќе го испуштите таблетот во својот случај и на штандот, почнува да се наплаќа и да го активира Show Mode автоматски.

Конечно, Амазон прави некои промени во Fire HD 8 Kids Edition. Како и претходно, овој пакет го вклучува редовниот 32GB Fire HD 8 таблет со поедноставен дете-пријателски интерфејс и шарен случај на браникот за заштита. Таа се уште вклучува една година претплата на Amazon Fire for Kids Unlimited сервисот и двегодишна гаранција за оштетување и оштетување на Амазон.

Нови функции вклучуваат нов интерфејс, дизајниран да ги направи работите уште поедноставни за децата да се справат со и додавање на детски слушалки за слушање на деца за Fire for Kids Unlimited пакет на претплата.

Амазон пожар HD 8 (2018) преглед: Пресуда

Со толку малку промени на хардверот напред, веќе беше доста јасно што ќе биде мојата конечна пресуда за новиот Amazon Fire HD 8. Вообичаените предупредувања за достапноста на апликациите на App Store Store, генералниот недостаток на перформанси и слабиот квалитет на задната камера, но не постојат други таблети кои нудат колку што е Amazon Fire HD 8 за толку малку .

извор

поврзани со пост

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.