AMD најавува Radeon Pro WX 3100 и WX 2100: влезни нивоа Polaris Pro картички

Пред неколку месеци AMD го објави својот трет (и веројатно конечниот) Polaris GPU, минијатурен Polaris 12. Дизајнирање за видео-картички на почетокот на ниво и лаптопи, во потрошувачкиот простор тоа е срцето на Radeon RX 550. Сега AMD сега го донесува својот најмал 14nm графички процесор за професионалци со објавувањето на Radeon Pro WX 3100 и WX 2100.

Најновите Radeon Pro WX картички служат за завршување на професионалната постава, заменувајќи ја старата Оланд-базиран FirePro W2100. Како и неговиот претходник, новите картички се подготвуваат за пазарот на влезните нивоа, добивајќи десктоп корисници пристап до AMD возачот за возачи и сертификација за минимални трошоци, но со перформанси што треба да се совпаѓаат.

Споредба на спецификации за видео картичка на AMD Workstation
WX 4100 WX 3100 WX 2100 W2100
Тек процесори 1024 512 512 320
ROPs 16 16 16 8
Зголемете го часовникот 1201MHz ~ 1220MHz ~ 1220MHz 630MHz
Мемориски часовник 6Gbps 6Gbps 6Gbps 1.8Gbps
Ширина на шина на меморијата 128-битна 128-битна 64-битна 128-битна
VRAM 4GB GDDR5 4GB GDDR5 2GB GDDR5 2GB DDR3
TDP 50W 50W 35W 26W
Прикажување на излези 4 3 3 2
Графичкиот процесор Polaris 11 Polaris 12 Polaris 12 Oland
Архитектура Поларис Поларис Поларис GCN 1.0
Процесот на производство GloFo 14nm GloFo 14nm GloFo 14nm TSMC 28nm
Датум на отпочнување Q4 2016 06 / 2017 06 / 2017 08 / 2014
Стартна цена (MSRP) $ 299 $ 199 $ 149 N / A

И двете картички се базираат на истиот графички процесор Polaris 12. Всушност единствената разлика меѓу нив во поглед на спецификациите е износот на пропусниот опсег на меморијата и TDP на картичката. Инаку двете картички се речиси идентични.

Според броевите тогаш, Radeon Pro WX 3100 е "полномасна" Polaris 12 картичка. Така, сите 8 CUs се овозможени, како што е и 128-битната GDDR5 шина за меморија. AMD го прикажува перформансите на картичката на 1.25 TFLOPS, која работи на часовникот за зголемување на графичкиот процесор од околу 1220MHz. Картичката е поврзана со 4GB на GDDR5 меморија, часовници на 6Gbps, за вкупна меморија пропусниот опсег на 96GB / сек.

Потоа, споредбено, Radeon Pro WX 2100 ја задржува истата основна графичка конфигурација на 8 CUs и 1220MHz часовник за зголемување, но паѓа половина од мемориската шиба. Крајниот резултат е иста теоретска пресметка / текстурирање / геометрија перформанси, но само 2GB на GDDR5 и како резултат на 48GB / сек на пропусниот опсег на меморија за да го стори тоа.

Инаку, како што би очекувале за влезните картички, потрошувачката на енергија на двете картички е прилично ниска. На WX 3100 врвови на 50W, а WX 2100 е уште помал, само на 35W. Имам некои сомневања дека AMD би можела да го брише 15W само со одземање на 2GB меморија, па можеби ќе биде дека WX 2100 е малку повеќе склони кон дропка.

Во секој случај, нискиот TDP значи дека двете картички се нудат во ист слот со низок профил. Иако ова е особено важно, тие не се само нископрофилни картички на AMD, бидејќи помоќната WX 4100 е исто така конфигурација со низок профил.

Она што овој низок профил распоред дава на корисникот во однос на излезот на екранот, тогаш е доста интересно. Како и нивните други професионални картички, AMD отиде за сите DisplayPort конфигурации, но наместо да користи единствен тип на порта, AMD користи мешавина од полна големина и мини DisplayPorts. Како резултат на тоа, двете картички нудат 2x мини DisplayPort 1.4, и уште еден Full-Size DisplayPort 1.4. Одење со чиста конфигурација на DisplayPort е она што би очекувале да го видиме, бидејќи им овозможува на AMD да го вози дома фактот дека картичката потенцијално може да вози до три 8k монитори. Инаку чудната мешавина на пристаништа се чини дека се должи на фактот дека Polaris 12 GPU може да снабдува 3 дисплеј заглавија (иако има внатрешни контролори на дисплејот 5, дали треба да користите MST).

Целниот пазар на AMD за овие картички, тогаш е многу на пазарот на влез на ниво, каде што на корисниците им е потребен пристап до Radeon WX возачот и оџакот за поддршка, но не и големи количини на перформанси. Толку помалку нафта и гас, и повеќе едноставни медиуми и CAD. Овие нови картички ќе се кренат против постоечките NVIDIA Quadro P400 и P600 картички за нискиот крај на пазарот.

Завиткување работите, WX 3100 и WX 2100 треба да бидат достапни од вообичаените дистрибутери на AMD подоцна овој месец. WX 3100 ќе се кандидира за $ 199, додека WX 2100 ќе оди за $ 149.

извор

поврзани со пост

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.