Apple iPhone Xs преглед: Тоа е помало и поефтино, но дали Xs е подобар од iPhone Xs Max?

Нашата рејтинг цена при преглед на 999inc ДДВ

IPhone Xs е извонреден телефон, но ако сакате да потрошите многу, може да направите подобро и да го добиете Xs Max наместо

Добрите побрзи од фотоапаратот на iPhone XGreat и извонредното снимање на видео. Новата златна боја изгледа фантастично. Цени за 5.8in паметен телефон

Apple iPhone Xs во суштина може да се сумира во една, прилично кратка реченица: тоа е во основа истиот телефон како Apple iPhone Xs Max, но со помал екран и помала батерија.

Тоа е прилично се што треба да знаете, иако за да добиете целосна слика што ќе треба да си заминете, прочитајте го мојот iPhone Xs Max преглед, а потоа дојдете овде за да ги погледнете прилично сликите. Не сакам да го оставам токму тоа, се разбира, затоа што дојдовте тука за да прочитате преглед на iPhone Xs и тоа е токму она што ќе го добиете.

Apple iPhone Xs преглед: Што треба да знаете

Ајде да го земеме од врвот надолу. Apple iPhone Xs е еден од трите телефони лансиран од Apple во 2018, и седи во средината на опсегот во однос на карактеристики, перформанси и цена. На "дното" на 2018 опсегот на iPhone е iPhone XR, кој е најевтиниот iPhone, а потоа го имате овој телефон - iPhone Xs - додека на врвот на опсегот е iPhone Xs Max.

За да ги погледнете, iPhone Xs е речиси идентичен со 2017 iPhone X, кој Apple сега се повлече. Има ист AMOLED 5.8in дисплеј со предна полнење, истите димензии и истиот изрез на врвот на екранот. Малку е потежок, но тоа не е забележливо.

Всушност, вие ќе бидете во можност да ја откриете разликата помеѓу iPhone X и iPhone Xs ако: а) изгледате навистина внимателно во позиционирањето на пластичните антени, кои се преселиле или b) ја имаат новата верзија на Gold, која изгледа многу убаво навистина, патем.

Сите клучни промени на iPhone Xs се невидливи за голо око. Има подобрена камера, побрзо поврзување со 4G, подобар век на батеријата и побрзи перформанси, од кои сите ќе продолжам понатаму во овој преглед.

Apple iPhone Xs преглед: цена и конкуренција

Едно нешто што не се менува од iPhone X до iPhone Xs, сепак, е цената. Верзијата со 64GB складирање е £ 999, при што цената се зголемува до £ 1,149 за 256GB iPhone Xs и £ 1,349 за 512GB iPhone Xs.

Тоа го прави поскапо од сите свои Андроид ривали, дури и по основната цена. Тоа е £ 100 поскапо од Samsung Галакси Забелешка 9, околу £ 200 поскапи од Samsung Galaxy S9 + и Huawei P20 Pro, и повеќе од двојно повеќе од цената на неверојатно OnePlus 6.

Тоа е, исто така, £ 250 pricier од претстојниот iPhone XR - кој, исто така, се случува да има поголем екран - ставајќи го iPhone Xs во малку непријатна положба. Тоа е "само" £ 100 поевтино од iPhone Xs Max, кој има значително поголем екран и сите исти функции, но сепак е поскапо од поголемиот дел од опозицијата.

Купување на Apple iPhone Xs од Џон Луис денес

Apple iPhone Xs преглед: Дизајн и клучните карактеристики

Тоа не е да се каже ова iPhone Xs е лош телефон. Само дека постојат други подеднакво надлежни телефони достапни по значително пониски трошоци. Сепак, за оние кои само сакаат iPhone, Xs претставува пристоен чекор преку iPhone X во однос на можностите и перформансите, ако не и дизајнот.

Навистина, единствената физичка разлика помеѓу X и Xs е позиционирање на пластичните антени на раб. На iPhone X тие беа позиционирани на секој долг раб на врвот и на дното на телефонот; на iPhone Xs има екстра два ленти, еден на горниот раб кон десната страна, а другиот на дното кон левата страна.

Повеќето нема да ја забележат разликата, но, за секој кој ја цени симетријата, долниот раб на iPhone сега има изразено изобличен изглед, со три дупчени дупки лево од портата Молња и шест надесно. Исто така е облечена во малку поцврста, поактивна стакло, отпорна на крцкање, вели Apple, на предната и на задната страна.

Инаку, тоа мерки и тежи многу слично на iPhone X, со дополнителен бонус да биде допир повеќе водоотпорен. Сè уште е опкружена со сјаен, нерѓосувачки челик со "хируршки квалитет" со боја, во случај кога сакате да направите нешто со операција на отворено срце. И екранот сеуште го исполнува поголемиот дел од предниот дел на уредот, со тенок црно рамнина што се граничи со него, а засекот сместен на "Вистинска длабочина" на телефонот и самоини камери кои јадат во вашиот екран недвижен имот на врвот.

За жал, нема враќање на читателот на отпечатоци оваа година; Сепак, повеќе иритирачки, Apple не ја подобри механиката за отклучување на телефонот во iOS 12. Вие сеуште не можете едноставно да го погледнете телефонот за да го отклучите директно на основниот екран; потребен е дополнителен напад, кој изгледа сосема непотребен.

Apple iPhone Xs преглед: Прикажи

Како и кај iPhone X, 5.8in дисплејот е одличен. Таа користи AMOLED технологија, така што секоја од пикселите на екранот има свој извор на светлина. Ова се претвора во совршен, цврст одговор на црно ниво и суштински совршен контраст.

Репродукцијата на боите на екранот е исто така извонредна, со што се постигнува рамнотежа помеѓу сатурацијата на очите и бојата на точноста. Во моето техничко тестирање со колориметар, достигнав 96.1% покриеност на sRGB колорната боја во прелистувачот, и достигна врв во осветленоста на 668cd / m2 (166cd / m2 на iPhone X). Вториот е особено импресивен број за AMOLED екран, обезбедувајќи дека екранот може да се чита во повеќето услови, дури и навистина светло сонце.

Бројот можеби не значи многу за вас, но фактот дека екранот има целосна поддршка за HDR10 и Dolby Vision стандардите. Тоа нема да ги поддржи овие стандарди на писмото од законот, особено кога станува збор за врвната осветленост, но можам да пријавам дека видеата од двата вида на Netflix и на YouTube изгледаат апсолутно извонредни. Боите изгледаат како да скокаат од површината на екранот, и нагласува блесок и сјај на неверојатно реален начин.

На кратко, приказот на iPhone е апсолутно брилијантен. Сеуште има одлична корекција на бојата на True Tone, која го прилагодува балансот на белата боја на она што е прикажано на екранот на амбиенталното светло и Night Shift, што ја намалува сината светлина. Една иритација, сепак, е дека Apple го премести автоматскиот прекинувач за осветлување од главните поставки во менито Пристапливост. Јасно е дека не сакаат своите клиенти да ја оневозможат оваа опција и негативно да влијаат на траењето на батеријата.

Apple iPhone Xs преглед: Перформанси

Перформансите на iPhone Xs се исто толку импресивни како и квалитетот на екранот. Како и обично, новиот мобилен чип на Apple, A12 Bionic, ги победува сите приврзаници во реперите. Тоа е побрз од минатогодишниот предводник на iPhone и најбрзиот Android телефони оваа година, и ова се однесува на графички и процесорски-интензивни операции.

Како и вообичаено, нема да видите брзини на слики од 60fps во игрите, бидејќи стапката на освежување на 60Hz на телефонот ја ограничува со таа брзина. Но резултатот на GFXBench Offshore покажува дека iPhone Xs нуди зголемување на перформансите во однос на минатогодишниот модел - и повеќе перформанси за една фунта од било кој друг паметен телефон на пазарот.

Дали ви треба таа изведба? Најверојатно не. Сè уште нема ништо што го фази iPhone X, а камоли iPhone Xs, но тоа треба да се погрижи, бидејќи Apple го надградува својот софтвер во наредните години, дека е поотпорен за забавување. Вкрстени прсти.

Поважни од суровите перформанси броеви овие денови е батеријата, а новиот чип-изграден со користење на поефикасни 7nm техники на изработка - помага да се даде на помалиот iPhone Xs многу потребен поттик.

Сè уште не е брилијантна, која трае до 12hrs 45mins во нашиот видео-заокружен тест. Тоа го прави зад Xs Max, Samsung Galaxy S9, Huawei P20 Pro и OnePlus 6. Но, тоа е значително подолготрајно од 2017 iPhone X. Проблемот за Apple е тоа што, како што другите производители се фатиле и почнале да произведуваат сопствени телефони базирани на 7nm, овие дупки најверојатно ќе се зголемат уште еднаш.

Apple iPhone Xs преглед: Камера

Вие не го изберете iPhone Xs преку Xs Max, ако сакате подобар век на батеријата, но барем нема разлика помеѓу двете камери, ако се одлучите за поевтиниот iPhone.

Тоа значи, на iPhone Xs, ќе добиете пар на 12-мегапикселна камера од задната страна. Еден е широк агол, а другиот е телефото 2x, и оптички стабилизиран, со автоматско фокусирање за откривање на фаза и придружен со четири-LED блиц. Примарната камера има голем сензор со 1.4um пиксели и посветла решетка f / 1.8, додека секундарната камера има помал сензор со 1um пиксели и бленда f / 2.4 отвор.

Може да снимате стабилизирано видео од 4K со задните камери на 60fps, а поголемиот сензор на примарната камера значи дека телефонот може да сними поголем динамички опсег од iPhone X. Не дека X беше лошо: пред да дојдат новите iPhone телефони, тоа беше најдобрата видео камера на кој било паметен телефон. Но, новите телефони се подобри, снимајќи видео снимки со уште повеќе детали.

Соочувајќи се на фронтот, во меѓувреме, имаме самони камера со 7-мегапикселна камера со отвор на f / 2.2 и способност за примена на стабилизатор на видео, што iPhone X не можеше да го направи. Овогодинешната камера со предна страна, исто така, може да ги сними своите 1080p снимки на 60fps, од 30fps.

Во однос на суровиот квалитет, сите исти пресуди се однесуваат на iPhone Xs како и на iPhone Xs Max. Подобро е, но само малку. Слики во добра светлина имаат допир повеќе удар за нив, малку повеќе детали и текстура. Тоа е многу малку подобро при слаба осветленост, исто така.

Слика 10 на 12

На iPhone XS сè уште не е толку добар како Huawei P20 Pro за снимање фотографии. Тоа е во главно на импресивната камера со примарен 20-мегапикселен фотоапарат P40 Pro и интелигентната поставка на тројно фото апарати, која овозможува речиси зумирање без загуба на 3x и 5x зголемувања.

Како што веќе напоменав, снимањето на видео е неверојатно добро, но тоа не е само деталите, стапката на рамка и стабилизацијата, тоа е импресивно. Камерата на iPhone Xs исто така се прилагодува полесно и побрзо до промени во светлината. Ако го насочите iPhone X во сенка област, а потоа брзо се пресели во област во која доминира светло небо, ќе видите прилагодување на фотоапаратот. Во Xs, тоа прилагодување е едвај забележливо.

Хранењето во сето ова се две клучни промени во обработката на фотографиите. Прво, алгоритмот за HDR на iPhone добил поттик. Сега наречен Smart HDR, ова ќе зафати осум рамки, наместо четири во точката кога ќе го достигнете копчето за бленда. Ова им помага на камерата да фати подобри слики во слабо-портрети со задно осветлување, на пример.

Овде има подобрена фотографија со портрети. Наместо да одлучувате за тоа колку замаглување ќе се применува во позадина, ќе добиете шанса да ја прилагодите подоцна. Како и секогаш со овој вид на слика, изгледа еден допир неприроден, секако кога ќе се спореди со вистинската работа. Сепак, сѐ е во ред и резултатите може да изгледаат доста убедливо.

Apple iPhone Xs преглед: Софтвер

Се разбира, една од друга, и прилично големи, нови функции во iPhone Xs е iOS 12. Јас нема да ги објаснам се што е ново тука, бидејќи би бил дуплирање на она што е напишано на нашиот iOS 12 резиме.

Доволно е да се каже дека, сепак, неколку истакнати моменти вреди да се спомене. Ми се допаѓа новата функција Screen Screen, која ви овозможува да го задржите врвот на вашиот паметен телефон користејќи или злоупотреба. Новите апликации за кратенки се исто така интригантни, додавајќи ниво на автоматизација на iPhone како и IFTTT, и им овозможува на корисниците да стартуваат макроа и да додаваат икони за кратенки до десктопот или кратенките на Siri.

Apple iPhone Xs преглед: Пресуда

Apple iPhone Xs, исто како и Xs Max, е прекрасен паметен телефон. Ако сте цврсто обожавател на вашиот iPhone, но претпочитате помал екран, тогаш нема да бидете разочарани.

Има многу подобар век на батеријата од iPhone X, подобар фотоапарат со подобри портретни фотографии, HDR способности и видео, и тоа е побрз изведувач исто така. Ако доаѓате од iPhone 7 или 6s, тоа е уште поголем чекор напред.

Ако имав пари, сепак, и требаше да се направи избор помеѓу овој и iPhone Xs Max, тоа ќе биде последното секој пат. Тоа е скапо, да, но не ДА многу поскапо. Ако ви се случува да потрошите многу на телефон, можете и да одат сите надвор. Што е £ 100 помеѓу пријателите, на крајот на краиштата?

извор

поврзани со пост

Тагови:

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.