Цената на Asus Zenfone 5 протекоа пред лансирањето, и ние не сме импресионирани


Asus неодамна го зеде обвивката од многу очекуваниот Zenfone 5 на февруари 28 на настанот на 2018 на Mobile World Congress во Барселона. Зенфон 5 (Прв впечаток) во времето на нејзиното откривање импресиониран еден и сите со прекрасен дизајн кој потсетува на iPhone X, комплетен со злогласниот изрез.

Иако деталите за цените и достапноста не беа откриени при откривањето, имаше шпекулации дека Snapdragon 636-спортски Zenfone 5 би можел да биде еден од најприфатливите паметни телефони за прикажување кога ќе започне.

Asus Zenfone 5 доаѓа со 6.2-инчен Full HD (2246x1080p) супер IPS LCD екран кој има 90% сооднос помеѓу екранот и телото, поддржува DCI-P3 и Smart Screen On

Сега тајванскиот производител е официјално официјално да го лансира Zenfone 5 на неколку пазари, вклучувајќи ги Индија, Кина, Пакистан и многу европски земји. Всушност, Asus веќе постави лансиран настан во Тајван и Кина за утре, април 12, 2018, и веднаш пред официјалното отворање цената на паметниот телефон се појави на интернет.

Според излегувањето од MyDrivers, Zenfone 5 ќе се продава за TWD 11,990, што приближно преведува на Rs 26,700 во индиска валута.

Сега, тоа е малку стрмен за паметен телефон кој го пакува Snapdragon 636 чипсетот, особено кога веќе постои Xiaomi Redmi Забелешка 5 Pro која исто така има пакет чипсет SD 636, но продава речиси половина од цената.

Во Тајван, Zenfone 5 се очекува да биде лансиран во 4GB RAM и 6GB RAM опциите, додека во другите земји, Asus може да го пушти во една единствена 4GB RAM-опција. Сепак, од сега не е потврдено ништо.

Сепак, најновата протекување на цените кореспондира со други пропусти на Zenfone 5 од минатото и исто така е во согласност со ценовната стратегија на Асус во последниве години.

Секако, Zenfone 5 располага со елегантен IPS LCD дисплеј со 6.2-инчен инчен екран, но цената е малку разочарувачки, бидејќи очекувавме дека Zenfone 5 ќе се цени околу ознаката Rs 20,000, барем базата 4GB RAM + 64GB .

OPPO F7 први впечатоци

Исто така треба да се забележи дека неодамна лансираните паметни телефони во Индија - Oppo F7 (ПРЕГЛЕД) И Vivo V9 исто така спакуваат чипсети со среден опсег (Mediatek Helio P60 и Snapdragon 626 чипови, соодветно), но тие се ценат со почеток во Rs 21,990 и Rs 22,990 соодветно.

Asus ZenFone 5 Индија лансирање датум и цена

Во меѓувреме, Asus се очекува да го лансира Zenfone 5 во Индија некаде во мај оваа година, но точниот датум на лансирање на уредот сè уште не е познат. Ќе биде интересно да се види како Asus цени Zenfone 5 во Индија, особено кога веќе постојат два "пајажина" паметни телефони во Oppo F7 и Vivo V9.

Сепак, можеме да очекуваме дека Asus ќе ја лансира Zenfone 5 4G варијанта на не повеќе од Rs 25,000 во Индија.

Спецификации на Asus ZenFone 5

Asus Zenfone 5 спортува со 6.2-инчен IPS LCD дисплеј со пресек на врвот на екранот и 19: 9 сооднос со резолуција од 2246 x 1080 пиксели.

Под хаубата, паметен телефон е напојуван од Qualcomm Snapdragon 636 SoC кој е поврзан со до 6GB RAM и 64GB внатрешна меморија.

Zenfone 5 има двојно поставување на задната камера со примарен 12MP сензор кој е единица на IMX363 од Sony и секундарен 12MP сензор со широкоаголен објектив од 120 степен. Надвор од предната страна, слушалката има авто-камера со 8MP со AR налепници.

Се одликува со сензор за отпечатоци од задниот дел и исто така поддржува отклучување на лице. Уредот располага со 3000mAh батерија со голема брзина за полнење (USB тип C приклучок) и работи на Android 8.0 Oreo надвор од кутијата со врвот Zen UI.

Авторски член

поврзани со пост

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.