Linux

Смешен 3.10 издаден! Како да го инсталирате во Ubuntu 18.04

Смешен 3.10 издаден! Како да го инсталирате во Ubuntu 18.04

По речиси една година на развој, гласно аудио плеер 3.10 конечно беше објавен вчера. Еве како да го инсталирате во Ubuntu 18.04, Ubuntu 16.04, Linux Mint 19 и 18.

Смешен 3.10, кодното име "Не е сосема тука", додаде следниве нови функции:

 • Мешаната историја е запаметена на излез за да избегнете повторување на песни
 • Извозните M3U и PLS листи за репродукција сега стандардно ги користат релативните патеки
 • Рекурсивно додавање на потпапки во плејлистата сега е задолжително
 • Историјата на URL-то прикажана во дијалозите Add / Open URL може да се избрише
 • Копчињата на алатникот во графичкиот интерфејс на GTK сега покажуваат совети за совети
 • Влезниот приклучок за adplug има нов прозорец за поставување
 • Алатката за пребарување може да биде конфигурирана да скенира за нови датотеки при стартување
 • Бројот на резултати прикажани во алатката за пребарување сега е конфигуриран
 • Приклучокот за бришење додадени фајлови е појасен за тоа кои датотеки ќе бидат избришани
 • Иконите од десктоп тема се користат поконзистентно
 • Иконите што се приспособат сега се користат во Windows за подобра поддршка со висок DPI
 • Дневната лента со информации сега се совпаѓа со тонот на темни теми
 • Препродавачот на soxr има некои нови, подетални поставки

Исто така, постојат многу кориснички подобрувања и различни поправени грешки. Погледнете ја претходната врска за детали.

Смешен 3.10 издаден! Како да го инсталирате во Ubuntu 18.04

Како да инсталирам храбри 3.10 во Ubuntu:

Можете да ги инсталирате новите пакети за изданија во Ubuntu 18.04, Ubuntu 16.04 и нивните деривати преку неофицијална ЗЈН.

1. Отворете го терминалот со притискање на Ctrl + Alt + T на тастатурата или во потрага по 'терминал' од софтверот. Откако ќе се отвори, извршете ја командата:

Додај-apt-репозиториум за додавање на датотеки: ubuntuhandbook1 / апликации

Внесете ја вашата лозинка (нема повратни информации од звезди) кога ќе го поттикне и притиснете Enter за да продолжите.

Смешен 3.10 издаден! Како да го инсталирате во Ubuntu 18.04

2. Потоа можете да го надградите Audacious преку Software Updater:

Смешен 3.10 издаден! Како да го инсталирате во Ubuntu 18.04

или извршете команди еден по еден во терминал за да го инсталирате или надградите аудио плеер:

sudo apt update sudo apt инсталира смешни смело-приклучоци

Деинсталирање:

Можете лесно да го отстраните PPA или со одење на алатката Софтвер и ажурирања -> Други табулатори на софтвер или со командата за стартување:

sudo add-apt-репозиториум - да се подигне ppa: ubuntuhandbook1 / апликации

Да се ​​отстрани смели, или користете го вашиот системски менаџер за пакети или извршете команда:

sudo apt remove - автоматски смели смешни приклучоци

Авторски член

поврзани со пост

Тагови

Еден коментар

 1. Здраво! Јас сум од веб-страница за е-трговија од Кина. Нашиот ПР тим се прашува дали е можно да имате реклами за соработка со нас? Ако имате интерес, Ве молиме слободно контактирајте ме.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.

Вратете се на почетокот копче