BlackBerry KEYOne: Десет работи што треба да ги знаете за BlackBerry 2017 телефонот со Android

BlackBerry KEYOne накусо: ги испитаме најдобрите особини, спецификациите за подигнување на веѓа и технологијата за секси камера, спакувани во телефонот на BlackBerry KEYOne Android, првиот и најверојатно последниот BlackBerry мобилен кој ќе биде објавен во Велика Британија во 2017.

BlackBerry го лансираше новиот KEYOne мобилен телефон во Барселона MWC 2017, а веќе оваа интригантна мешавина на стари и нови е еден од најинтересните мобилни уреди на годината.

Еве што треба да знаете за BlackBerry KEYOne, вклучувајќи ги сите спецификации и како да купите еден тука во Велика Британија.

Прочитајте ги следните: Ние ги споредуваме Android телефоните на Blackberry за да видиме што е најдобро за вас

BlackBerry KEYOne не е направен од BlackBerry

Иако BlackBerry веќе долго време произведува сопствени мобилни телефони, KEYOne всушност е изграден од TCL Communications. TCL е кинески мултинационален бабист во Хонг Конг кој прави сè од телевизори до машини за перење и има многу искуство во мобилниот пазар. Компанијата во моментов е одговорна за палетата на паметни телефони на Алкател и се надева дека ќе произведе повеќе BlackBerry телефони во 2017, иако гласините укажуваат на тоа дека ова е еден од последните дувалки со бренд со BB.

BlackBerry KEYOne е направен од метал, но сепак е нежен

KEYOne е опремен со цврста алуминиумска рамка, во согласност со многу нови паметни телефони, но исто така има и текстура со мек допир назад. Ова помага да се подобри зафатеноста, а исто така да се чувствува убаво против вашата дланка. Сепак, не добивате никаков отпор на вода, затоа немојте да го натекувате влажното копче KEYOne.

BlackBerry KEYOne има супер-паметна физичка тастатура

Навивачите на BlackBerry, најверојатно, ќе бидат ослободени да слушнат дека KEYOne доаѓа пак со физичка тастатура под 4.5-инчниот екран, за секој кој ги мрази виртуелните платформи на екранот.

Тоа не е само едноставен сет на клучеви. Одборот е осетлив на допир, што значи дека тој реагира на вашите гестови. На пример, само проследи прст нагоре или надолу по тастатурата за да се движите низ веб-страница или е-пошта. Тоа треба многу полесно да го искористи за една рака.

Секој клуч може исто така да биде конфигуриран да ја отвора апликацијата по ваш избор, од работните површини на KEYOne. Добри вести колку што може да се сетиш на многу конфигурации.

BlackBerry KEYOne има невообичаен (но исклучително остар) екран

Капакот 4.5-инчен IPS екран на KEYOne го прави прилично невообичаениот 3: 2 сооднос, што е многу поголем квадрат од повеќето паметни телефони. Причината, се разбира, е да се вклопи во таа физичка тастатура подолу.

Едно влијание на овие невообичаени димензии е тоа што филмовите ќе бидат претставени со голема, масна црна лента над и под сликата со letterbox. Сепак, резолуцијата 1620 × 1080 на KEYOne (која дава 434 пиксели-на-инчи) значи дека ќе уживате во некои супериорни визуелизации, со што максимално ќе ги искористите содржините со висока дефиниција што ги гледате.

Тоа е сериозно тешко приказ, исто така, пакување горила стакло 4 технологија која е тешко да се почеша.

BlackBerry KEYOne е безбеден како куќи

Добивате најновата верзија 7.1 на Android (Nougat) инсталирана на KEYOne, која нуди многу одлични функции, вклучувајќи ја и можноста за подесување на екранот со апликации и паметна контрола на батеријата. Всушност, BlackBerry се подобри на Андроид на многу начини, со бројни бонусни карактеристики кои не се најдени на други Android телефони.

Прочитајте ги следните: Десет начини BlackBerry го подобри Андроид

BlackBerry, исто така, додаде свој сопствен пакет DTEK, кој ви дава беспрекорен преглед на тоа колку е безбеден вашиот телефон и го задржува непријатното место. На предниот дел на KEYOne исто така ќе најдете сензор за отпечатоци, вграден во лентата за празно место на тастатурата. Ова може да се користи за безбедно отклучување на телефонот само со брзо допрете.

BlackBerry KEYOne не е многу моќен центар, но треба да ја заврши работата

Процесот со Snapdragon 625, поддржан од 3GB на RAM меморија, го прикажува шоуто. Ова е истиот чипсет пронајден во Мото З игра, Повеќе прифатлива верзија на "Моторола" од својот главен мобилен телефон "Мото".

На Moto Z Play ние откривме дека 625 обезбеди непречено секојдневно работење со само повремено малечка пелтечење или пауза. Последните игри, исто така, не покажаа проблем. Сепак, ние очекуваме да видиме знаци на стареење по една година или така на употреба.

BlackBerry KEYOne нуди едноставна можност за проширување

32GB складирање спакувано во KEYOne веројатно ќе се пополни доста брзо, ако сакате да снимате многу видео или да преземате десетици апликации. За среќа, добивате целосна поддршка за microSD, така што можете да ја лизнете картичката до 256GB во големина во телефонот за да добиете уште повеќе простор за складирање.

BlackBerry KEYOne треба да испорача солидна траење на батеријата

Преполн со внатрешноста на KEYOne е добра големина на 3505mAh ќелија, која, се надеваме, треба да обезбеди целосен работен век на батеријата со релативно лесно. Уште попроблематичните корисници, најверојатно, ќе успеат да стигнат до креветот, без нагласување за нивната батерија да работи сува.

И бидејќи KEYOne користи неодамнешен Qualcomm процесор, добивате целосна поддршка за полнење на полнење 3.0. TCL вели дека ова треба да и овозможи на батеријата да наплаќа на половина капацитет за околу половина час, што звучи за право.

BlackBerry KEYOne ја користи истата технологија на камера како супер-премиум Google Pixel телефон

Околу задниот дел на KEYOne ќе најдете 12-мегапикселна камера со сензор за IMX378 од Sony. Ова е истиот сензор што го користи Пиксел телефон на Google, кој беше еден од најдобри фоторепортери на 2016.

Целосно ќе ја тестираме камерата на KEYOne за да видиме дали е толку силна како Pixel, иако може да снимате само за видео со Full HD резолуција. Пикселот може да пука до целосно снимка со 4K Ultra HD резолуција. Сепак, како автофокус за откривање на фаза значи дека KEYOne треба да страда од многу малку заостанување на блендата, дури и кога преземате акциони снимки.

BlackBerry KEYOne е достапен сега во Велика Британија, иако само од една продавница

BlackBerry KEYone е достапен токму сега, за љубителните обожаватели на ББ - но ако не живеете во Лондон, ќе треба да размислите малку за вашиот нов паметен телефон. За првата недела, KEYOne е исклучиво порибено во продавницата Салисес во Оксфорд Стрит. Новиот телефон чини £ 499, што е помалку од повеќето други мобилни телефони.

Ако може да бидете трпеливи, или едноставно не фенси правејќи го патувањето надолу кон југ, не грижете се. BlackBerry KEYOne може да се купи од продавниците на Carphone Warehouse низ Велика Британија од мај 5. Понудената цена уште еднаш ќе го зголеми £ 499.

Останете вклучени за нашиот целосен преглед на KEYOne и проверете го нашиот преглед на телефонот од MWC подолу.

извор

поврзани со пост

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.