Категорија: Mac и Apple

Најновите вести на Apple, прегледи и информации за производот за iPad, Mac, Apple Watch и Apple TV.

Apple го промовира USB-C во iPad Pro за 4K и 5K дисплеи. Но, со смешно фати

Apple е познат по своите понекогаш непрактични нови конектори во нивните најнови генерации на уреди и за некои корисници, овие видови детали понекогаш се доволно фрустрирачки за сериозна жалба. За да се спречи ваквите детали, компанијата сега прави нешто за да ...

Проширениот извештај вели дека новите Apple Macs имаат таен "превртник за убивање" предизвикан од оваа едноставна акција

Протекуваната документација открива дека новите Macs содржат скриен механизам дизајниран да ги направи неработен ако се независно поправени, покажуваат извештаите. Според техничките меморандуми добиени од голем број продажни места, секој Mac со нов чип на T2 на Apple крие безбедносна карактеристика која критичарите ја опишуваат како ...

Новиот iPad-от со широк екран на Apple со моќен A12X Bionic процесор оди на продажба на глобалните пазари

Неодамна откриениот Apple iPad Pro (2018) сега е достапен за купување на одбрани глобални пазари. По MacBook Air и Mac mini, Apple iPad Pro ги погоди продавниците во САД и 40 меѓународните региони, вклучувајќи ги Австралија, Австрија, Белгија, Бугарија, Канада, Кина, Хрватска, Чешка, Данска, ...

Не паника, можете да го подигнете Линукс на новите уреди на Apple

Дали Apple го спречи Линукс од подигнување на своите ново освежени Mac Mini PC или MacBookAir лаптопи? Тоа е тврдењето што во моментот кружи на колективната мозоци на мрежата. Позит е дека новиот T2 "безбеден енклав" чип Apple се пече во своите нови модели спречува Linux од ...

iMac 2018 датум на издавање, Велика Британија цена, карактеристики, спецификации

Се прашувате кога Apple ќе го ажурира iMac за 2018? Во оваа статија ние одговориме на сите ваши прашања, од тоа дали iMac ќе биде редизајниран во 2018, ако тоа ќе биде достапно во Space Gray како iMac Pro и дали ќе го искористи новиот ...

IPhone 749 од iPhone на Apple сега достапен за претходна нарачка, дали го добивате?

"Епл" брилијантен. На секој начин "2018 iPhone XR сега е официјално достапен за претходна нарачка. Откако првично го објави 6.1-инчниот iPhone XR на посветен медиумски настан од минатиот месец, компанијата со седиште во Купертино започна со прифаќање на XR пред-нарачки. Наместо едноставно да фрлиш нов уред во ...

Најдобра iPhone XR кутии што можете да ги купите веднаш [листа]

Овие се најдобрите iPhone XR случаи достапни за купување токму сега за вашиот сјајна нова, шарени паметен телефон од Apple со течен ретината дисплеј. Паметните телефони го започнаа своето патување како мали плочи од пластика, кои се преминаа во метал, а на крај и на стакло за да направат ...

Еве како Apple се намалува на лажни компоненти Поправки на iPhone-от од страна на неовластени трети страни

Дефинитивно не е невообичаено големите компании да произведат внатрешни мерки и сопственичка технологија дизајнирана за да направат ефикасност во рамките на својот бизнис. Се известува дека Apple Inc. го направи токму ова со цел да ја намали измамата за масовно поправање со работење на систем за проверка на зомби ...

Најдобро темпериран стаклен екран заштитник за Apple Гледајте во 2018

Малиот дисплеј на Apple Watch може да изгледа доволно лесен за заштита, но секојдневно носејќи го на рачниот зглоб значи дека ќе биде склони кон оштетување. Ако сакате да го задржите гребенот и пречекорувате, заштитниот стакло заштитник е најдобар ...

Како да играте игри на Windows на вашиот Mac без Windows

Mac има многу игри, но секогаш ќе го добиете краткиот крај на стапот во споредба со Windows. Ако сакате да ги репродуцирате најновите игри на вашиот Mac, немате друг избор освен да инсталирате Windows ... или не? Всушност постојат неколку начини ...

Како да покажете ја иконата за јачина на лентата за мени на MacOS

Со стандардните поставувања за инсталација, macOS покажува на безжичната лента, батеријата, времето, центарот на вниманието и иконите во центарот за информации. За разлика од оперативниот систем Windows, macOS не ја покажува иконата за јачина на лентата со мени со стандардните поставувања. Ова е веројатно затоа што, иконата за јачина на звук, ако ...

Преземи: бета 6 од iOS 12, watchOS 5, tvOS 12, macOS 10.14 Објавено

Преземање: Бета 6 од iOS 12, watchOS 5, tvOS 12, macOS 10.14 Објавено Епл уште еднаш им даде на ентузијасти програмери еден тон нови софтверски софтвери за да ги потонат нивните заби. Како дел од нејзиниот континуиран напредок кон официјален пакет изданија подоцна ова ...

Како да инсталирам iOS 12 бета 6 OTA ажурирање без сметка на развивач

Како да инсталирам iOS 12 бета 6 OTA ажурирање без сметка на развивач Сега можете да преземете iOS 12 бета 6 датотека за конфигурација на конфигурација без да имате сметка за програмер на порталот на Apple Developer Program. Еве како. Како што треба да знаете до сега, Apple официјално ...

Превземи iOS 12 Бета 6 IPSW Линкови и инсталирање на iPhone X, 8, 7, Plus, 6s, 6, SE, 5s, iPad, iPod [Почетен курс]

Преземете iOS 12 Бета 6 IPSW Линкови и Инсталирајте на iPhone X, 8, 7, Plus, 6s, 6, SE, 5s, iPad, iPod Сега можете да преземате iOS 12 бета 6 IPSW врски и да ги инсталирате на iPhone X, 8, 7, Плус, 6s, 6, SE, 5s, iPad мини ...

CallBar X За iOS 11.3.1 / 11.4 Jailbreak издаден

CallBar X За iOS 11.3.1 / 11.4 Released Jailbreak Некои jailbreak-подобрувања се поблиски поврзани со сцената на jailbreak како целина од другите, а ние дефинитивно треба да ставиме CallBar X во таа категорија. Тоа е зошто нашите уши прскаа кога ние ...

Идните MacBooks може да прикажуваат алтернативни тастатури со допир интерфејси

Три нови патентни апликации објавени во четвртокот од страна на американската канцеларија за патенти и трговски марки укажуваат на тоа дека Apple може да ги преиспита таблата за MacBook за идните уреди. Патентите, кои го делат името "Уред кој има интегриран систем на интерфејси", дискутираат за начините за подобрување на искуството на печатење на MacBook на поврзани начини. ...

Овој tweak го елиминира процесот во два чекори за присилно затворање на апликации на iPhone X

Иако сакам да го користам мојот iPhone X, имам жалење со тоа како менувачот на апликации работи на овој уред. Поконкретно, треба да допрете и задржете на картичките за менувачи на апликации пред да можете да ги превртувате и да ги затворите нивните соодветни апликации. Со оглед на тоа ...

Иконата пронајдена во iOS 12 навидум открива нов iPad Pro со тенок bezel и без копчето Home

Неодамна објавениот iOS 12 бета верзија 5 продолжува да ги открива тајните пред настанот на Епл, кој може да се случи веднаш штом септември 12. Последното истекување доаѓа по пат на новооткриена икона што се чини дека потврдува дека овогодинешните iPad модели ...

Како да ги видите мета-податоците на EXIF-слики во новиот изглед на галерија на Finder на macOS Mojave

macOS Мохаве донесе нов изглед на Галерија до Пронаоѓачот. Заменувајќи го покривниот проток (самиот позајмен од ерата на iTunes), овој нов режим ви овозможува да прескокнете преку големи прегледи на вашите датотеки и визуелно да ги идентификувате оние што ги барате. Покрај тоа, панелот за преглед на MacOS сега прикажува EXIF ​​...