Категорија: Техника-Нет-Игра Вести

Информации и линкови до компјутерски совети, трикови, критики, решенија, вести и релевантни информации за теми поврзани со ИТ. Добијте ги најновите информации за нови производи, натпревари и подароци.

7 знаци дека имате малициозен софтвер и како да се ослободите од него

Со оглед на тоа што вашиот компјутер го губи тоа што го прави совршено, тогаш на крајот почнува да се забавува. Како различни програми што сте ги инсталирале комуницирате едни со други, може да изгледа дека се однесуваат чудно. Но, понекогаш, бавниот систем или чудното однесување може да биде надворешно и видливо ...

Како да се избегне scareware

Дали некогаш сте наишле на неочекувано pop-up известување со големо предупредување дека вашиот компјутер е заразен? Ти си паметен; сигурно ќе го препознаете таков очигледен обид да те плашам да инсталирате лажен антивирус. Но, не секој е толку дискриминирачки. Сите премногу жртви веруваат дека овие ...

Како да ја контролирате далечински и да пристапите до Амазон Алекса

Сопствениците на Amazon Echo веќе знаат како да го повикаат Алекса со тоа што директно зборуваат на уредот. Но, што ако не сте во близина на вашиот Ехо? Па, сеуште можете да разговарате со Алекса, да работите со различни задачи и да пристапите до различни типови на содржини. Може да го контролирате ехо уредот од далечина ...

Како да се заразени со малициозен софтвер

Назад во раните денови на персоналните компјутери, на секој корисник му беше потребен добар дел од техничка експертиза. Системот нема да започне? Отворете го случајот и повторно запечатете ги сите картички за проширување, или полирајте ги терминалите со гума за бришење на молив. Побарајте помош за време на прашањето на ...

QNAP го претстави HS-453DX Silent NAS: два хард дискови, Quad-Core SoC, HDMI 2.0, 10 GbE

QNAP го претстави новиот NAS без вентилатор насочен првенствено кон домашни корисници. На HS-453DX Silent NAS може да се сместат два хард дискови и се напојува со quad-core Gemini Lake SoC. Одликувајќи се со поврзувањето на 10 GbE, како и HDMI 2.0 порта, полето може да ...

10 Основни чекори за заштита на вашиот идентитет онлајн

Кражбата со идентитет може да го сруши твојот свет, а не на добар начин. Вие би можеле да изгубите пристап до вашите финансиски сметки, или да се најдете со изненадувачко задржување на вашата куќа. Може дури и да уапсат ако некој изврши кривично дело под вашиот идентитет. Што …

5 Најдобра Алатки за Длабоко Пакети Инспекција во 2018

Мрежите се тешка работа за управување и следење. Тоа е разбирливо, мрежниот сообраќај се случува во бакарни кабли или оптички влакна и не може да се види. Ова го прави малку комплицирано за секој администратор да има јасна и дефинитивна слика за тоа што се случува ...

Дали VPNs се легални во Канада? Кои треба да ги користите?

"Дали VPN се легални и безбедни за користење?" Многу луѓе кои размислуваат за користење на VPN за прв пат се прашуваат дали е тоа така. Обидувањето на регионалните рестрикции и заштитата на вашиот идентитет - се овие нелегални дела? Дали се ставате на територијата на правен ризик ...

Како да се деблокира WhatsApp Повикувајќи во ОАЕ и Дубаи

Повеќето VoIP услуги се забранети во Дубаи и другите Емирати, вклучувајќи ги и Абу Даби и WhatsApp - со неговите удобни вградени функции за гласовни и видео повици - не е исклучок. Еден начин да се победи овој блок е со добивање на VPN, кој ги победува овие контрамерки со тоа што ви дава странски ...

Како да деблокирате Spotify во Обединетите Арапски Емирати и Дубаи

Spotify неодамна беше претставена во Обединетите Арапски Емирати, но сеуште има многу ограничувања кога станува збор за неговата употреба. Можеби најзначајно од овие прашања е значително помал аудио-каталог достапен кога се споредува со оној на, на пример, САД. Овие регионални ограничувања се присутни ...

6 Најдобри ранливи алатки за скенирање и софтвер

Никој не сака мрежата на која тие успеваат да станат цел на малициозни корисници кои се обидуваат да украдат корпоративни податоци или да предизвикаат штета на организацијата. За да го спречите тоа, треба да пронајдете начини за да се осигурате дека постојат неколку начини за да можат да ...

Најдобри алатки за следење на MPLS мрежи

MPLS мрежите се еден од најпопуларните типови WAN услуги. Тие се многу ефикасни и вид на понуда комбинација од најдобрите на рутираните мрежи и комутирани мрежи. Тие се целосно мрежни услуги каде што сите сајтови се достапни од сите други, без да се бара ...

Како да дојдете на YouTube кога гледате видеа на цел екран

Можете да гледате видеа на YouTube во режим на цел екран. Овој модел долго време беше дел од YouTube. Тоа не е ново, иако многу нови режими за гледање се додадени на него во текот на годините. Има уреден театарски режим, мини ...

Дали VPNs се правни во Индија? Кој треба да го користите?

Интернет-слободата во Индија се смета за доста ограничена. Со цел да останете заштитени онлајн, задржите вашите дневни активности безбедни и избегнувајте гео-ограничена содржина, ќе ви треба квалитетен VPN провајдер. Главното прашање што се појавува - дали е легално да се користи VPN во ...

ASUS го издава VivoBook 14 (X420UA): евтин ултра-пренослив со врвен изглед и чувство

ASUS го претстави својот најнов мејнстрим VivoBook 14 лаптоп, со нов модел на некој начин што ја доведува серијата малку поблиску до нејзините првични колеги. Новиот VivoBook 14 (X420UA) доаѓа во алуминиумски компактни димензии, има дисплеј со 14-инчен екран и работи на Intel-овата полноправна ...

Како да го користите Instagram: Водич за почетници

Во изминативе неколку години Instagram забележа експоненцијален раст - од еден милион корисници во декември 2010, до над една милијарда во 2018. Тешко е да се запамети времето пред Instagram. "Дали тоа за" грам "стана честа поговорка, што значи, во суштина," Дали ...

Вашиот лесен водич за правење на Thumbnail на YouTube

Понекогаш, твојот ЈуТјуб thumbnail едноставно не го пресече. Можев да го подигнавте најинтересното видео на YouTube, но можеби нема да ги добиете погледите што ги заслужува, ако се потпирате на едноставна замрзнување рамка за да им кажете на гледачите за што се работи. Сликички, малите, кликање сликите кои гледачите ...

Како да преземете и зачувате Фејсбук видеа

Во текот на изминатата година, "Фејсбук часовник" забележа значителен успех - од почетокот на 2018, вкупното време поминато гледање видеа во Watch се зголеми за 14x. Facebook Watch нуди илјадници импресивни, висококвалитетни видеа за забавни и образовни цели. Исто така, обезбедува содржина ...

ASUS VivoBook 14 (X420) Лаптопот за Windows 10 има екран без рамка

Ако сте љубител на лесни и тенки лаптопи, веројатно сте многу задоволни од сегашната култура на преносни компјутери на пазарот. Без разлика дали сакате Windows 10, MacOS или Chrome OS, има многу машини од кои да изберете. Тоа е сосема ...

АДАТА ја претстави XPG INFAREX K10 тастатурата и глувчето M20 за гејмерите

Игривењето е голем бизнис овие денови, а некои компании нудат специјално брендирање за такви производи. На пример, гејминг-понудите на Кингстон обично се продаваат под брендот HyperX. Тоа е слично на автомобилските компании кои имаат луксузни брендови, како Форд во Линколн, или Хонда ...