Пет Прекрасно Скриени карактеристики на Android што не ги користите

Android_Users_multiple_bots_featured

Постојат многу нови функции додадени на секоја нова верзија на Андроид. Еве еден поглед на некои кул оние за кои можеби не знаете.

Кога станува збор за модерни верзии на Android, има многу работи. И, секоја нова верзија на Андроид носи голем број на нови функции и способности. Толку многу, всушност, тешко е да се држи чекор со сите нив. Еве еден поглед на некои одлични понови функции во мобилниот оперативен систем што можеби не знаете или користите.

Режим Picture-in-Picture

Андроид Нугат додаде можност за поделба на екранот за апликации, но почнувајќи од Андроид 8.0 Oreo можете да почнете да го користите режимот Picture-in-Picture (PiP) на телефони и таблети. Со PiP можете да работите на задача на главниот екран, а потоа да се вклучите нешто друго, како видео, во помал лебдечки екран настрана. Ова искуство работи одлично за видео и додека не е поддржано од сите апликации, тоа функционира со YouTube и VLC. За повеќе, прочитајте ја нашата целосна статија за како да го користите PiP со Android Oreo.

Користете го вашиот сопствен менаџер за лозинки за автоматско пополнување

Користење на менаџер за лозинки како 1Password or LastPass да се создаде и да се сеќавате на вашиот силни лозинки за сите апликации и услуги што ги користите секојдневно е суштинска безбедносна пракса. И, ако го нишате Андроид Орео, можете да го користите вашиот менаџер за лозинки по избор со функцијата за автоматско полнење. Автоматското пополнување овозможува полесно внесување во апликациите додека го работите целиот ден. Во моментов, поддржани се LastPass, 1Password, Keeper и Dashlane. За целосни детали, прочитајте ја нашата статија за користење на сопствената менаџер за лозинка за Автоматско пополнување на Андроид Орео.

Автоматско пополнување со LastPass

Екранско закачување

Недостасува безбедносна карактеристика што е со Андроид бидејќи 5.0 шекерче се вика Screen Pinning. Тоа ви овозможува да го заклучите вашиот телефон на одредена апликација пред да ја предадете на вашиот пријател или колега. На пример, ако вашиот пријател треба да го користи Chrome за да изгледа нешто нагоре, можете да го заклучите само на Chrome. Тие нема да имаат пристап до ништо друго на вашиот телефон. Единствениот начин да се излезе од закачената апликација или процес е да го користите вашиот ПИН или проверка на отпечаток од прст. За чекор-по-чекор детали прочитате нашата статија за како да ја користите опцијата за безбедност на скрипта.

Преглед на Двоен-таб на Chrome

Гледајќи со Nougat можете да го користите режимот на поделен екран и една област каде што е во можност е да гледате две јазичиња Хром заедно на истиот екран. За да го користите, отворете го Chrome и долго притиснете го копчето Overview за да го поделите екранот на два дела. Потоа, допрете ја иконата за прелевање во горниот десен агол од прозорецот на Chrome и допрете "Испрати до друг прозорец" од менито. Тоа го испраќа тој тековен таб на другите прозорци за да може да видите различни јазичиња на секоја половина од екранот.

Прилагодете го менито за споделување

Споделување на веб-сајтови, слики и други предмети од вашиот телефон е друга потреба. И системското ниво на Android на ниво на систем за споделување ви овозможува лесно да ги споделувате ставки на апликациите и контактите програмирани во вашиот телефон. Ако има една или две дестинации што најчесто ги користите во текот на денот, можете да ги прикачите оние на врвот на листата. Ова е корисно дали користите Гасена многу, на пример. Наместо да се лизне целиот пат до дното на менито "Сподели", лесно може да се пристапи од врвот. Завршува работи со Андроид Нугат и погоре. За повеќе, прочитајте ја нашата статија за тоа како да прилагодете менито за споделување на Андроид.

Кои се некои од вашите омилени скриени или превидени функции на Android? Оставете го коментарот подолу и кажете ни што се.

извор

поврзани со пост

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.