Fortnite сега е достапен за преземање на било кој Android уред

Epic’s Fortnite is now available to download for all Android devices without having to get an invite.

Корисниците со компатибилни уреди сега можат да одат до fortnite.com/android и да го преземат инсталерот. Инсталаторот потоа ќе ги преземе датотеките од играта и ќе ја инсталира вистинската игра. Може да го деинсталирате инсталерот по инсталацијата, но ви е потребен за да добиете новости за играта.

Fornite започна на Андроид во август заедно со Galaxy Note9. Првите неколку дена, играта беше достапна само за уредите Samsung преку продавниците на Samsung.

Eventually, Epic made it available to other compatible Android devices through an invite process but many did not receive an invite at all. (I’m yet to receive an invite despite having registered twice.)

The game is now available to all compatible Android devices. It’s still a hassle due to the game not being available on the Play Store and having to download an installer first. Strangely enough, even on Samsung devices you still have to download the installer first as the Samsung Store only serves the installer and not the game itself.

Still, if you’ve been holding out on playing this game on Android or were unable to, you can now give it a try. As with other platforms, Fortnite Battle Royale is free to play.

извор

поврзани со пост

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.