Gravit Designer е совршен уредник за уредување на слики за повремениот графички дизајнер

Дали сте повремен графички дизајнер? Или сакаш да дизајнираш графички интерфејс или да подготвиш илустрации во слободното време? Овој бесплатен софтвер се нарекува Гравит дизајнер е совршена алатка за вас. Gravit Designer е повеќе-платформа за уредување фотографии и дизајнирање алатка која доаѓа со оптоварување на функции. Достапен е за Windows, Linux, MacOS, Chrome OS и дури можете да го стартувате од било кој веб прелистувач.

Gravit Designer софтвер

За да започнете, бидејќи алатката има за цел да ви овозможи со рационализирано дизајнирање, тоа доаѓа со многу шаблони. Можете да го изберете шаблонот врз основа на големината на листот што сакате да го печатите. Или можете да изберете големина компатибилна со различни апликации за социјални медиуми, како што се Фејсбук капак и Instagram пост. Ако сакате да дизајнирате кориснички интерфејс, можете да изберете големина според саканата резолуција. Или по желба можете рачно да ја внесете големината на платно или да ја оставите празна за бесконечно платно.

Гравит дизајнер

Откако ќе го одбравте шаблонот, ќе бидете префрлени на уредникот каде што можете да го доживеете интуитивниот интерфејс на алатката. За разлика од повеќето уредувачи на слики, Gravit Designer го има алатникот веднаш под изборникот за датотеки. Од левата страна, можете да ги видите слоевите и можете да ги пребарувате вклучените библиотеки за графики и симболи. На десната страна се својствата, можете да изберете било кој објект и да ги промените нејзините својства од тука. Можете лесно да го прилагодите корисничкиот интерфејс користејќи го Види мени. Генерално, Gravit Designer е прекрасно дизајниран и дава убаво доследно искуство низ уредите.

Гравит дизајнер е дизајниран да работи со вектори. Можете лесно да креирате нови вектори и да ги уредувате постојните со помош на не-деструктивни Booleans, алатка за ножеви и патеки. Освен тоа, можете да одлучите за непроѕирноста на разни предмети и да додадете ефекти на мешање.

Ако сакате постојано да го одржувате стилот на објекти, едноставно можете да создадете заеднички стил. Откако ќе креирате заеднички стил, можете да го примените на било кој објект во тој проект или дури и да го примените во други проекти. Споделениот стил може да има заеднички стил, пополнување, граница, ефекти и текст. Споделените стилови, исто така, може да се синхронизираат преку Gravit Cloud.

Алатката, исто така, нуди разни опции за извоз; можете да ја зачувате вашата работа во формати на PNG, JPEG, SVG и PDF формати. Како што рековме, алатката е дизајнирана да работи со SVGs. Така можете лесно да креирате еден и да го зачувате во SVG или компресиран SVG (svgz) формат.

Гравит облак

Gravit Designer може да се прошири надвор од вашиот компјутер со помош на Gravit Cloud. Услугите на облак, исто така, нудат бесплатно, и со секоја сметка добивате облак складирање и пристап до истата дизајнерска алатка директно од вашиот прелистувач. Можете директно да ги зачувате вашите датотеки во облакот, така што ќе можете да продолжите со работа, дури и ако не го користите вашиот компјутер.

Гравит дизајнер е напишан на JavaScript што го прави повеќе компатибилен со сите платформи, па дури и со веб прелистувачот.

Gravit Designer е одлична алатка за хобисти, па дури и професионалци. Едноставно е да се користи и побрзо ја завршува работата. УИ е чист и интуитивен што го подобрува општото уредување. Вградените библиотеки со графика и вектори се повеќе од доволно за вашите дневни потреби. Покрај тоа, алатката и сродни облак услуги се нудат бесплатно. Можете да ја преземете алатката како инсталатор или преносливо дејство од Главна страница.

Авторски член

поврзани со пост

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.