Како да го поврзете вашиот Android телефон или таблет со вашиот HDTV

Без разлика колку е голем вашиот Андроид паметен телефон или таблет дисплеј, постојат моменти кога ќе сакате да ги видите вашите фотографии и видеа за нешто што е уште поголемо. Добри вести: Постојат неколку начини да ги споделите вашите медиуми на вашиот телевизор, дури и ако тоа не е последниот модел. Сите што ви се потребни се некои евтини апликации или адаптери и за да започнете.

Жични опции

Веројатно наједноставниот, најевтиниот и најбезличниот начин за поврзување на вашиот Android уред со вашиот телевизор е жична конекција преку HDMI-приклучокот. HDMI пренесува некомпресирано видео и аудио во еден кабел, што драматично го поедноставува поставувањето. Исто така, ќе ја испорача најсигурната врска, без визуелниот и замрзнувачкиот потенцијал на безжичното стриминг.

Во повеќето случаи, само ќе можете да го отсликате екранот на уредот на вашиот телевизор - во тој случај, заборавете да го користите вашиот телефон или други апликации додека го гледате тој допир, но некои апликации како Amazon Prime и Netflix, исто така, може да нудат контроли за репродукција, во суштина вртење на вашиот телефон во далечински управувач. Забележете, сепак тоа Hulu во моментов не нуди поддршка за HDMI за Андроид.

HDMI

Не толку одамна беше доста честа за уредите со Android да вклучат HDMI порта. Овие не беа пристаништа за целосна големина што ги наоѓате на телевизори и лаптопи, туку на ај мини-HDMI или микро HDMI-порт. Ако имате еден од овие постари уреди, сè што треба да направите е да купите соодветниот кабел-HDMI на Mini-HDMI или HDMI на Micro-HDMI, што може да го направите за $ 5- $ 10 на Амазон-И приклучете еден крај во Вашиот уред, а другиот во вашиот телевизор. Потоа наместете го телевизорот на соодветен влезен извор и отпуштете ја вашата омилена апликација за стриминг услуга или медиумска датотека.

Hdmi Амазон
Ако вашиот уред со Android има приклучок за микро HDMI, можете да го користите кабелот Micro-HDMI-to-HDMI како ова од BlueRigger за да го поврзете на вашиот телевизор.

USB-до-HDMI

Меѓутоа, многу е поголема веројатноста дека вашиот уред е опремен само со приклучок microUSB и ќе треба да го користите како излез. За ова, ќе треба да купите USB-to-HDMI конвертор за да ги претворите сигналите од вашиот телефон во нешто што вашиот телевизор може да го прикаже. USB-to-HDMI конвертерите доаѓаат со два вида: Mobile High-Definition Link (MHL) и Slimport.

MHL е постар стандард, а MHL адаптерите и каблите се достапни во два типа - пасивни и активни. Пасивните кабли не го конвертираат сигналот, бидејќи тие се наменети да се користат со телевизори со можност за MHL, раса која брзо се движи по Додо благодарение на зголемувањето на кастингот на безжичниот екран. (Ако сакате да видите дали имате телевизор со MHL-от, сепак, побарајте ги буквите "MHL" до едното од нејзините HDMI-порти или проверете оваа сеопфатна листа за вашиот модел.)

Ако вашиот телевизор не е овозможен со MHL, ќе ви треба активен кабел. Овие do направи вистински конверзија и така може да се користи со било која модерна телевизија. Но, бидејќи тие се справи со овој тежок кревање, тие исто така имаат потреба од свој извор на енергија, обично во форма на USB адаптер за напојување. Во типично сценарио, адаптерот се поврзува со microUSB приклучокот на вашиот уред, HDMI-портата на вашиот телевизор и USB-кабел поврзан со ѕиден штекер.

lg g flex 2 Амазон
Адаптер Slimport како овој за паметен телефон LG G Flex 2 може да ви овозможи да се поврзете со вашиот телевизор дури и ако вашиот уред нема HDMI порта.

Постојат адаптери кои не бараат надворешно напојување (тие малку оддалечуваат од вашиот уред), како што е Slimport адаптерот за LG G Flex 2, кој може да конвертира сигнали за VGA, DVI и DisplayPort дисплеи, како и HDMI.

Можете да ги најдете и двата типа на конвертори во опсегот $ 15- $ 25. Предизвикот со овие стандарди е дека поддршката значително варира кај производителите. Бидете сигурни дека ќе ги испитате што опциите за кабел се достапни за вашиот уред пред да купите адаптер.

Безжични опции

Споменати во оваа статија
Google Chromecast (модел 2015)

Прочитајте го прегледот на TechHiveMSRP $ 35.00Дознај повеќеза најдобар купувач

Ако не сакате да бидете приврзани на вашиот телевизор, постојат неколку начини за безжично поврзување на вашиот уред со Android. Освен што ќе ви овозможи слободно да се движите со вашиот уред, тие исто така ја префрлаат репродукцијата на вашиот медиум од вашиот телефон или таблет уред на телевизорот, наместо само да го отсликаат својот екран, така што ќе можете да продолжите со мултитаскет ако сакате.

уреди за Chromecast

chromecast Мајкл Ансалдо / IDG
Со Chromecast, можете да пренесувате медиуми од услуги како Netflix од вашиот телефон на вашиот телевизор и да го користите вашиот телефон како далечински управувач.

Најпристапниот начин за безжично поврзување на вашиот уред е со сопствениот Chromecast на Google. Ова $ 35 dongle се прикачува на вашиот телевизор и ви овозможува да го "фрлате" екранот на вашиот Android или телефон. Но, тоа е сè што прави. За разлика од Roku или друга стриминг кутија, Вашиот уред (буквално) го води шоуто.

Поставувањето е мртво едноставно. Приклучете го Chromecast во еден од HDMI-приклучоците на вашиот телевизор и неговиот USB-кабел во извор на енергија. Преземете ја апликацијата Google Home и следете ги упатствата за поврзување на Chromecast со Wi-Fi. Во поддржани апликации како Netflix и Hulu ќе видите видите икона Cast во горниот десен или долен десен дел од екранот. Допрете го, потоа одберете го вашиот Chromecast од листата на уреди. Медиумот ќе се репродуцира на вашиот телевизор и ќе можете да продолжите да го користите Вашиот уред и неговите апликации.

Додека секој уред кој работи со Android v4.4.2 или повисок ја поддржува функцијата Cast Screen, некои го прават тоа подобро од другите. Провери го ова листа на оптимизирани уреди да се види дали твоето е едно од нив.

Miracast

Амазон пожар ТВ стап со Алекса далечински управувач (2016)

Прочитајте го прегледот на TechHive$ 39.99MSRP $ 39.99Погледнетена Амазон

Miracast е постар безжичен стандард, но сеуште е остварлива алтернатива ако вашиот уред работи со Android 4.2 (KitKat) или Android 5 (Lollipop). (Гугл ја изненади домашната поддршка Miracast во Андроид 6 [Маршалката] и подоцна.) Поддршката Miracast е вградена во некои телевизори и Blu-ray плеери и е вработена во Амазон Fire TV и Fire TV Stick. Ако немате еден од овие, можете да купите Miracast dongle за околу $ 20.

За да користите Miracast, одете во менито за поставки на уредот, потоа одберете Display> Wireless display. Вклучи го "Безжичниот дисплеј" на врвот на страницата и ќе го скенира уредот Miracast. Кога се појавува, одберете го. Или вашиот уред Miracast ќе се поврзе или ќе побара од вас да внесете PIN код. Откако ќе бидете поврзани, вашиот екран ќе се прикажува на вашиот телевизор.

firetvstick Џаред Њуман / ТехХхиве
Поддршката Miracast е вградена во Амазон FireTV Stick.

Една предност на MIracast е тоа што поддржува управување со дигитални права, така што кога ќе се сретнете со повремени медиуми кои сеуште ги спроведуваат ограничувањата за DRM, ќе можете да го фрлите без проблем.

година

Споменати во оваа статија
Року Стриминг стап (2017)

Прочитајте го прегледот на TechHive$ 46.41MSRP $ 49.99Погледнетена Амазон

Ако имате уред за стриминг Roku, можеби ќе можете да го користите за прикажување на екранот на Android уредот на вашиот телевизор. Року вели поголемиот дел од сегашната генерација на производи поддржува пресликување на екранот (иако има неколку исклучоци со специфичен модел) и автоматски е овозможено.

Без разлика дали можете да фрлите во вашиот Roku, зависи повеќе од вашиот уред со Android. Во теорија, треба да биде добро да се оди ако работи со Android 4.2 или подоцна. Но, со толку многу производители и модели на Андроид уреди, таму навистина се исплаќа да се истражи дали или не твое поддржува репродукција на екранот и како да го овозможи и користи.

allcast Мајкл Ансалдо / IDG
AllCast ви овозможува прикажување на вашите лични медиуми преку DLNA-уред.

DLNA

Оваа 15-годишна технологија е засенет од новите методи на стриминг. Но DLNA, кој ви овозможува безжично да проследувате медиа датотеки од еден уред на друг преку вашата домашна мрежа, е интегриран во толку многу типови уреди во текот на годините што можеби веќе имате во вашиот дом што можете да го користите.

За да ги искористите DLNA, ќе треба да преземете апликација на вашиот уред со Android кој може да ги пренесува фотографиите, видеата и музичките датотеки врз него на вашиот телевизор преку уред опремен со DLNA. Google Play е полн со DLNA апликации, но еден од најдобрите е AllCast, кој може да биде фрлен во Chromecast; Амазон FireTV; Xbox 360; Xbox One; Року; и Samsung, Sony и Panasonic Smart телевизорите.

AllCast автоматски го открива секој DLNA уред на вашата мрежа. Едноставно одберете го оној што сакате да го проследите вашиот медиум преку потоа одберете ја медиумската датотека што сакате да ја репродуцирате на телевизорот.

AllCast е слободен за користење, но има истакнати реклами, а има и пет-минутен преглед на слики и видеа. Може да ги отстраните и двете со надградба до премиум верзијата за $ 5.

извор

поврзани со пост

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.