Како да преземете и прегледате копија од вашите податоци за 10 на Cortana на Windows

ПРИКЛУЧОК за собирање податоци од pRIVACY

Cortana во Windows 10 е одличен дигитален асистент, но, како и другите асистенти, чува податоци за вас. Еве како да преземете копија за да можете да ја прегледате.

Додека техничките сервиси и дигиталните асистенти го прават нашиот живот полесен, компанијата која обезбедува услуга собира многу податоци за вас. На пример, се што ќе кажеш Cortana или Алекса е снимен и зачуван на серверите на компанијата. Сè што правиш Фејсбук и Google е снимен. Идејата е дека со собирање на вашите податоци, услугата ќе се подобри и ќе обезбеди подобри резултати и ќе ги предвиди вашите потреби. Но, во исто време, тоа предизвикува загриженост за приватноста и безбедноста за вас како корисник.

Добрата работа е што поголемиот дел од големите технолошки компании нудат начин за прегледување, преземање и дури и бришење на собрани податоци од нивните сервери. Ве покажавме како да избришете ги вашите гласовни снимки од Алекса, Google Assistant, Cortana и Siri. Но, кога станува збор за Cortana на Windows 10, има повеќе од гласовни команди. Всушност, воопшто не би можеле да зборувате со Кортана. Но копија од она што го користите за преку тастатурата е зачувана, како вашата потсетници, Списоци и белешки. Но, Мајкрософт ви овозможува да добиете целосна копија од вашите податоци на Кортана. Еве погледнете како да ги добиете податоците и да ги видите од Windows 10.

Преземи Cortana податоци од Microsoft

За да започнете, одберете Поставки> Кортана> Дозволи и историја и кликнете на "Промена на она што Кортана знае за мене во облакот" врска.

Кога ќе започне Cortana, скролувајте надолу малку и кликнете на копчето "Земи ги моите информации". Тоа ќе испрати барање до Microsoft дека сакате копија од вашите податоци. Потоа ќе добиете е-мејл со известување дека барањето за податоци е пристигнато.

Кога вашата информација е подготвена, ќе добиете втора порака испратена до адресата поврзана со вашата сметка на Microsoft. Отворете ја е-поштата и кликнете на линкот "Преземи го тука".

Врската ќе ве упати на страната на "Мајкрософт" за да му ја дадете дозволата на CortanaExport за собирање и архивирање на вашите податоци. Откако ќе кликнете Да zip-датотека што ги содржи вашите податоци ќе ја преземе - зачувајте ја на погодно и сигурно место.

Отворете ја папката zip и ќе најдете неколку текстуални датотеки во JSON формат - што значи дека можете да ја отворите текстуалната датотека во Notepad, но тоа не е најстариот лесен формат.

За да помогнете во дешифрирањето на податоците, можете да користите JSON прегледувач. Лесно се користат онлајн опции се во codebeautify.org/jsonviewer или JSON Форматер од Бинг. Но, ако сте понапреден корисник и сакате крајната безбедност, ќе сакате да користите апликација како бесплатна Notepadd ++ алатка или можеби да го внесете во Excel.

Подолу е пример за Бинг JSON форматер алатка:

Со секоја нова верзија на Windows 10, Microsoft продолжува да ја подобрува транспарентноста во однос на податоците што ги собира. Особено со нови поставувања за приватност во Windows 10 1803 или подоцна, и подобрувања Дијагностички прегледувач на податоци. Убаво е што можеме да ги преземеме информациите, но би било убаво ако компанијата ќе обезбеди полесно читање на извештај за податоци.

Како што претходно споменав, други онлајн услуги ви дозволуваат да преземете копија од вашите податоци и важно е да ги погледнете. На пример, со неодамнешните Скандали за приватноста на Фејсбук, тоа е добро време да се разгледа што Фејсбук знае за вас (што е сè, навистина). Бидете сигурни да ги прочитате нашите статии за тоа како да преземете копија од вашите Фејсбук податоци како и како да преземете ги вашите податоци од Instagram - кој исто така е компанија во сопственост на Фејсбук.

Ако сте тежок корисник на услугите на Google, прочитајте ја нашата статија за тоа како да преземете ги сите податоци од Google. Исто така, осигурајте се да ги прегледате новите контроли за приватност во Табла на Мојата активност на Google. И, ако сте уморни од паметните звучници и дигитални асистенти кои секогаш слушаат на прво место, прочитајте ја нашата статија за тоа како да застанете од Google Assistant, Siri, Cortana и Alexa од активно слушање. И таква статија нема да биде комплетна, освен ако не ги потсетам сите тоа погодност е непријател на безбедноста и што треба да овозможи две-фактор за автентикација насекаде каде што е на располагање.

извор

поврзани со пост

Тагови:

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.