Како да ја зголемите RAM меморијата на Андроид телефон / уред Користејќи SD / мемориска картичка

Освен целосните форми т.е. RAM е Random Access Memory и ROM е само меморија за читање, е дека RAM меморијата не може да држи податоци без енергија, но ROM може. И, во текот на овој водич, нашата главна тема ќе биде RAM меморија, а не физичко складирање кое на компјутерски јазик е добро познато како ROM.

Овде е решение за зголемување на просторот RAM на вашиот Android Gadget користејќи го секундарното складирање, како што е мемориската картичка. Оние кои го користеле стариот телефон со Android можеби биле вознемирени од слабите резултати и дали сакате да продолжите да добиете нов паметен gadget поради недоволна RAM меморија, а потоа направете ги сите ваши грижи да завршат. Прочитајте повеќе за да дознаете повеќе.

Содржина

Зголемување на просторот Android Mobile RAM

Што е најважно, денес ние ќе ви кажеме како да ја зголемите RAM меморијата на ANDROID ТЕЛЕФОНИ после корени и како да ја зголемите RAM меморијата во ANDROID без БАРАЊЕ. Андроид уредите со ниско ниво на RAM меморија и застарени верзии на оперативните системи на Андроид, како што се CupCake, Donut, Ginger Bread и HoneyComb, што доведува до бавна процесорска брзина и разни други проблеми нема да ве навредуваат.

Мора да прочитате: Како да се искорени вашиот Android паметен телефон лесно

Фактот во денешната дигитална арена е дека можеме да најдеме на врвот кога поседуваме новоизведениот gadget, а по линијата сфаќаме дека станува застарена, со што повеќето од ажурираните апликации функционираат комплицирано и функционираат неправилно.

Tech savvy и geeks треба да ги искористат сите свои заштеди ако се одлучуваат за нов мобилен и паметни gadget секој пат кога ќе бидат објавени на пазарот за да ги реши проблемите што се наведени погоре иако решението е многу едноставно.

Исто така, прочитајте: Како да се искорени Samsung Galaxy Note 4 Користење CF-Auto-Root и Один [Ultimate Guide]

Играјте на high-end графика игри во вашиот паметен стари андроид gadget, да се ослободи од паметен телефон виси и паѓа во вашиот паметни gadget едноставно следејќи ги чекорите кои се илустрирани како подолу. Сите погоре наведени прашања кои се покренати поради недостаток на RAM меморија во вашиот паметен gadget, така што сите корисници треба да направат е да го надградат просторот RAM, односно да го зголемат просторот RAM. Подолу се наведени најдобрите работни и експериментирани методи за зголемување на просторот RAM меморија, следете ги и зголемете го RAM простор на уред со Android.

Најдобри работни методи за зголемување на RAM меморијата на уредот со Android

Зголемете го RAM простор со два најдобри методи кои овозможуваат зголемување и зголемување на просторот RAM на вашиот паметен телефон или gadget, кој работи со thAndroidid OS на застарени верзии.

И методите се апсолутно бесплатни, додека почетниот метод се заснова врз користење на апликација од Google Play Store, а другиот метод му овозможува на корисникот рачно да го зголеми RAM меморијата.

1st МЕТОД: Зголемување на RAM меморијата во ANDROID PHONE користејќи го APP

Зголемување на Андроид оперира паметна gadget RAM простор со инсталирање и водење на апликација наречена ROEHSOFT RAM-EXPANDER (SWAP).

ROEHSOFT RAM Expander е неверојатна апликација која им овозможува на корисниците на корисниците на Андроид управувани паметни уреди за да создадат партиции како на хард дискот на работна површина на SC картичката или мемориска картичка за да ја користат SD картичката или мемориската картичка како проширена RAM меморија . Што значи дека повеќе простор на вашата SD картичка или мемориска картичка толку голема ќе биде вашиот RAM простор и ќе делува како Виртуелна RAM меморија за вашиот Android телефон.

Преземи ROEHSOFT RAM-EXPANDER (SWAP) (PREMIUM) *

Чекори за преземање ROEHSOFT RAM-EXPANDER (SWAP)

Чекор 1: Отворете ја продавницата на Google Play на вашиот уред со Android.

Чекор 2: Пребарајте за ROEHSOFT RAM-EXPANDER (SWAP) во App store.

Чекор 3: Допрете за да инсталирате опција и инсталирате апликација на вашиот уред со Android.

Чекор 4: Отворете ја апликацијата ROEHSOFT RAM-EXPANDER (SWAP) и зголемете ја апликацијата.

TAP тука за да ја преземете ROEHSOFT RAM-EXPANDER (SWAP) стан.

TAP тука да преземете бесплатна верзија која е слична на ROEHSOFT RAM-EXPANDER (SWAP) (Слично на Roehsoft RAM Expander)

Ние препорачуваме секој корисник да провери дали вашиот уред е компатибилен со апликацијата ROEHSOFT RAM-EXPANDER (SWAP).

Карактеристики на апликацијата ROEHSOFT RAM-EXPANDER (SWAP) се следните

- Слободна SD мемориска картичка како RAM меморија (SWAP RAM / SWAP MEMORY)

- Размена на RAM меморија до 4.0 GB (ограничување на датотечниот систем)

- Нема ограничување на SWAP-партицијата!

- Вообичаената деградација на изведбата кога paged не се појавува со SD картичка од класата-8

- Виџет за размена на PNP (swap swap / swap swap)

- Детална мемориска информација и анализа

- Автоматски

- Поставен е параметар на кернелот Swappiness

- Лесна сигурност употреба

(1 кликнување оптимизација и автоматска пресметка)

- Поддршка за сите уреди со Android на Android (root пристап и поддршка за Kernelswap)

Потребни чекори за проверка пред користење на RAM Expander за да се зголеми телефонската меморија на Android

Слепо, никогаш не ги следи сите мерки што се наведуваат овде и таму во веб или предложени од било кој од вашите драги како што тоа ќе го уништи и вашиот уред може да не функционира.

Ние ги поздравуваме корисниците пред да ја преземете цитираната апликација за да ги провери читателите за компатибилноста на вашиот уред со апликацијата. Со цел да проверите дали вашиот уред ги поддржува читателите на апликациите, може да ја инсталирате апликацијата MemoryInfo & Swapfile Проверете, за да проверите за тоа пред да ја инсталирате апликацијата ROEHSOFT RAM-EXPANDER (SWAP).

 • Инсталирајте ROEHSOFT RAM-EXPANDER (SWAP) апликација на вашиот Android телефон.
 • Допрете или кликнете на Swap Active за да креирате датотека Swap и да ја овозможите.
 • Допрете или кликнете на опцијата Активно размена.

Хура ... !!! Тука го започнувате своето патување успешно да ја зголемите RAM меморијата за вашиот gadget за Android.

2nd МЕТОД: БЕСПЛАТЕН МЕТОД ЗА ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА РАМКАТА ЗА ВАШИОТ АНДРОИД ПАМПТОН

Овој метод за зголемување на RAM меморијата на паметни Android гаџети ги има следните барања,

 • Осигурајте се дека вашиот gadget има повисока или класа 4 micro SD Card
 • Унифициран паметен телефон или таблет со Android.
 • Оперативен компјутер на Windows OS
 • Читач компатибилен со SD картичка

Едноставно упатство за зголемување на RAM меморијата на вашиот паметен gadget на Android

ЧЕКОР 1: Специфичниот Android Phone / Gadget мора да поддржува замена.

Ние го предупредуваме корисникот повторно да провери дали уредот ја поддржува апликацијата и затоа тестира дали ќе ја инсталира апликацијата Проверете MemoryInfo и Swapfile.

ЧЕКОР 2: Разделете ја вашата micro SD картичка која се користи како секундарна меморија во вашиот уред со Android.

 • Користете било која алатка за поделба на вашата паметна микро SD картичка ви предлагаме да користите волшебник за поделба на Mini алатка. КЛИКНЕТЕ тука за да преземете волшебник за поделба на мини алатка.
 • Оптимизирајте ја вашата мемориска картичка, вметнувајќи ја во читачот компатибилен со SD картичката и поврзувајќи го со компјутерот за да направите внатрешни просторни партиции од неа.
 • Преземете ја и инсталирајте ја отворената Мини алатка партиција и форматирање на вметната SD картичка.
 • Направете партиции со десен клик на вметната SD картичка и изберете ја партицијата како примарен и датотечен систем како FAT32 за картичка која е повеќе од 4GB.
 • Доверете се на 1 GB меморијата за следната партиција.
 • Притиснете на "Готово" и повторно кликнете на опцијата за партиција да ја изберете примарната партиција, но да го смените датотечниот систем на EXT2, EXT3 или EXT4.
 • Примени ги сите промени за да се направи партиција завршена.

ЧЕКОР 3: Поврзете се со вашиот уред со Android на уредот.

 • Поврзете ја вашата micro SD картичка со вградениот андроид уред.
 • Прелистајте ја продавницата на Google Play и преземете Link2SD. КЛИКНЕТЕ тука да преземете Link2SD.
 • Преземете ја и стартувајте ја апликацијата Link2SD и дозволете ја дозволата за root да ја одбереш ".ext" партицијата и да почне да ги поврзува.

ЧЕКОР 4: Зголемување на RAM меморијата за вашиот Андроид уред

 • Со цел да ја зголемите RAM меморијата на вашиот паметен уред за Android, треба да го преземете Swapper for Root.
 • Преземете и стартувајте Swapper for Root апликацијата и одберете ја количината на RAM што сакате да ја зголемите, што создава датотека .swp со што ја зголемува RAM меморијата на вашиот уред со Android.

Честитки, тука сте со зголемена RAM меморија во вашиот паметен уред на Android и на тој начин ќе ги доживеете сите high-end апликации во вашиот паметен gadget, без оглед на верзијата на оперативниот систем.

На заклучна белешка, би сакале да констатираме дека целиот горенаведениот и наведениот процес е експериментиран пред да го поставите мислењето. Ние и / или ниту нашиот блог не е одговорен ако вашиот паметен уред или микро SC картичка не функционираат поради вашите несвесни болни чекори кои не се наведени погоре. Читателите ќе добијат посакувани резултати ако го следат горенаведениот процес како што е. Единствениот мотив на овој пост е да ги просветли корисниците на паметни gadget.

извор

поврзани со пост

2 Коментари

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.