Преглед на HP Specter Folio: Рацете со новиот HP-обложен кабриолет

HP Specter Folio е кожен лаптоп, но дали навистина ќе го открие компјутерот?

HP Specter Folio е најновата премиум лаптоп на Калифорнија за производителот 2018. Прво откриен, а неочекувано, на сопствениот настан "PC Reinvented" на HP во Њујорк на 1 октомври, ова е специјален пренослив 2-во-1 екран осетлив на допир со шасија направена од фузија на алуминиум и кожа.

Преглед на HP Specter Folio: Клучни спецификации, цена и датум на издавање

 • 13.3in, 1,920 x 1,080, IPS екран на допир
 • 8th генератор Intel Core i5 или Core i7 процесори
 • Intel UHD Графика 615
 • 256GB PCIe SSD
 • 8GB на RAM меморија
 • 1 USB 3.1 тип-C порта и 1 USB 3.1 тип А порта
 • 320 x 234 x 15мм, 1.49kg
 • Бенг и Олуфсен квад-звучници
 • Windows 10 Насловна
 • Велика Британија цена: TBC ($ 1,299 - $ 1,499)
 • Велика Британија датум на издавање: Ноември (Достапно за претходно во САД)

Преглед на HP Specter Folio: Дизајн, клучни карактеристики и први впечатоци

"Гроздобер ги исполнува технологиите", тоа е мотото што го користи HP за да го опише својот нов ковертизиран кабриолет, истовремено нарекувајќи го новиот лаптоп "над опис". Но, за целите на овој преглед на рацете, ќе направам се од себе.

Дизајнот на Specter фолиото е секако необичен; наместо лаптоп со надворешна кожа, кожата всушност е споена со металната шасија и како резултат на тоа, не може да се отстрани. Ова е она што HP го нарекува "брак на метал и кожа"; внатрешните компоненти се врзани за скриената крава, која има за цел да го направи лаптопот пофлексибилен со дизајнот. За жал, за вегетаријанци и вегани, не постои достапна фалсификувана кожа.

Како и со повеќето конвертибилни лаптопи, Specter Folio може да се преклопи во три различни режими на гледање. Мод-стандардниот пренослив лаптоп режим не бара многу објаснување, иако бев изненаден од недостатокот на флексибилност за време на краткото време со уредот. Гледајќи како голем кожен паричник, екранот магнетски се поврзува со тастатурата - исто како Microsoft Surface Book 2 - но може да се оддели и да се преклопи во различни позиции. За време на мојата демонстрација, екранот беше преклопен рамен за употреба како таблет и исто така беше пренесен напред, лежејќи пред тастатурата, но зад тачпата, трансформирајќи го Specter Folio во уред за гледање медиуми.

IPS-екранот на допир со 13.3 на допир изгледа убаво и живописно при првите впечатоци и добро реагира на допирот. Приказот за резолуцијата Full HD (1,920 x 1,080), исто така, изгледаше како совршено светло, дури и во претерано осветлена демонстрациона област. Обложен со слој од горила стакло 4 за дополнителна заштита од капки и гребење, екранот исто така не ги зема мрсните отпечатоци од прсти сосема лесно, како и останатите хибридни алтернативи. Вградениот дигитален стил на HP е исто толку функционален, и можете да го користите врвот на пенкалото за да ги избришете деловите од вашиот дигитален цртеж, исто како и вистински молив со врвен гумен материјал.

На Specter Folio доаѓа опремен со четири Bang & Olufsen-брендирани звучници. За жал, сепак, не можев целосно да ги тестирам аудио можностите на лаптопот на бучниот кат, но ќе можам да дадам мое мислење за квалитетот на звукот веднаш штом ќе добијам единица за преглед.

Што е со моќта? Па, HP Specter Folio ќе биде достапен во две конфигурации; еден со осмо генерација Intel Core i5 процесор и друг, малку-beefier модел напојуван од Intel Core i7 чипсет. И двете ќе вклучуваат 8GB RAM меморија за мултитаскинг, 256GB за брзо PCIe SSD складирање и интегрирана Intel UHD 615 графика. Додека не можам целосно да коментирам за ефикасноста на лаптопот, додека не го користам преку нашиот инвентар за бенчмаркинг, можам да кажам дека лаптопот се чувствувал брзо во операција за време на моето кратко време поминато со уредот.

Сепак, јас сум малку внимателен во врска со потенцијалот за прегревање на Specter Folio. Поголемиот дел од неговата површина е прекриена со кожа, а HP одлучи да не го опремува лаптопот со вентилатор за топлинска изолација. Исто така нема и празнини или пресеци во кожена фолија на фолио за да се избегне топлината на машината. Наместо тоа, HP вклучува метална 'термо трансфер' бар на задниот раб на лаптопот, но, повторно, ова е обложено со кожа.

Тоа е, сепак, сигурно преносливо доволно за да го носат околу вас цел ден, со тежина само во 1.5Kg. Цел ден исто така е колку време можете да очекувате да го користите Specter Folio на едно полнење, со пријавено траење на батеријата помеѓу 18 или 19 часа со умерена употреба. Со оглед на HP Спектер 13 беше далеку од шампион на батерии во споредба со другите уреди во опсегот £ 1,500, тоа ќе биде интересно да се види дали Specter Folio може да направи било подобро.

Преглед на HP Specter Folio: Предвремена пресуда

И покрај тоа што е премногу рано да се каже како овој лаптоп ќе помине во однос на перформансите, моделот Specter Folio ќе биде неверојатно привлечен од експерти кои го ценат луксузот во нивните лаптопи.

Поради мултифункционалните функции на Specter Folio, можам да видам дека станува се само билет за професионалци кои сакаат лаптоп за сите работи и за лична употреба, а истовремено цртаат и восхитувачки погледи од другите патници во возот на работа . Моделот 4K, достапен во декември оваа година, исто така, ќе биде еден за да се внимава.

Со моделот Full HD, кој ги напаѓа плажите во Велика Британија во ноември, не знаеме колку ќе чини Specter Folio кога ќе пристигне. Меѓутоа, нашите колеги-пријатели кои сакаат да се дружат на другата страна на Атлантикот, може да го претворат Specter Folio токму сега со конфигурации со почеток во $ 1,299.

извор

поврзани со пост

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.