Инсталирајте го Lollypop Музичкиот плеер на Линукс Убунту

Инсталирајте го Lollypop Музичкиот плеер на Линукс Убунту системите. Lollypop е модерен музички плеер за Гном. Lollypop е моќна алтернатива на Rhythmbox. Lollypop аудио плеер со отворен код е развиен во GTK + 3 и поддржува различни популарни аудио формати, вклучувајќи mp3, mp4, ogg и flac. Исто така, може да се користи за да се визуелизираат песните преку албум, изведувач или жанр. Музичкиот плеер има два адаптери - бело и црно.

screenshot.jpg

карактеристики

  • Уметник био, стих Уметникот био, стихови: Земете уметници и песни информации од интернет.
  • Интуитивно гледање: Прошетка низ вашата збирка по жанрови / уметници и преку уметнички дела.
  • Репродуцирајте многу аудио формати: mp3, mp4, ogg, и flac
  • Кориснички симнувач: Автоматско преземање на уметнички дела од Last.fm, Itunes и Spotify.
  • MTP уреди: Синхронизирајте ја вашата музика со Android телефони и сите MTP-уреди ...
  • Преглед на цел екран: Визуелен пристап од вашиот кауч
  • Партија на владата: Нека Lollypop изберете музика за вас.
  • Мајчин реприза добива поддршка.
  • Пребарувајте во вашата колекција од уметник, албум и наслов.

Преземи Lollypop

Инсталирајте Lollypop

За да инсталирате Lollypop на Ubuntu Systems, извршете ги командите дадени подолу:
sudo add-apt-репозиториум ppa: gnumdk / lollypop sudo apt-get update sudo apt-get install lollypop gsettings го поставува com.canonical.desktop.interface лизгачот-режим нормално apt-get инсталирај python3-pip pip3 инсталирај pylast

Откако ќе се инсталира, отворете музички плеер Lollypop од Ubuntu Dash или терминал.

Градење од git
$ git клон https://github.com/gnumdk/lollypop.git $ cd lollypop $ meson builddir --prefix = / usr # sudo ninja-builddir install
Во случај да сакате интеграцијата со Last.fm да работи треба да инсталирате pylast
# apt-get инсталирај python3-pip # pip3 инсталирај pylast
На Дебиан (Џеси)
$ git клон https://github.com/gnumdk/lollypop.git $ cd lollypop # apt-get инсталирај мезон libglib2.0-dev yelp-алатки libgirepository1.0-dev libgtk-3-dev $ meson builddir --prefix = / usr # sudo ninja-builddir install
На Федора
$ git клон https://github.com/gnumdk/lollypop.git $ cd lollypop # да го инсталира мезонот glib2-devel yelp-алатки gtk3-devel gobject-introspection-devel python3 $ meson builddir --prefix = / usr # sudo ninja-builddir install

Инсталирајте го Lollypop Музичкиот плеер на Линукс Убунту првично објавена на Извор Дигит - Најнови технологија, Gadgets & Gizmos.

поврзани со пост

Тагови

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.

Вратете се на почетокот копче