Автоматски се прават повторни отварање на папките Кога ќе започне Windows 10

Функцијата "Преземи каде што застанав" на Windows 10 ви помага да се вратите на апликациите по рестарт, но за папки, треба да промените брзо поставување.

Ако имате сериозен тек на работа со повеќе апликации, документи и папки отворени, може да биде досадно ако треба да го рестартирате компјутерот поради ажурирање на Windows или некоја друга причина. Откако ќе се најавите натаму, треба да започнете сè. Па, за да помогне во ублажувањето на ова прашање, почнувајќи со Windows 10 1709, Microsoft додаде "Земам каде што застанав"Функција. Тоа е карактеристика на Cortana и дозволува некои апликации и датотеки што ги користевте за време на последната сесија за повторно да се активира. Сепак, тоа не вклучува папки. Но, можете да направите папки отворени на следното рестартирање со брза проверка во Options Explorer. Еве како да го направи тоа.

Отвори ги папките кога Windows се подигнува

За да бидете сигурни дека отворените папки повторно се отвараат кога ќе почнете нова сесија, отворете File Explorer и од лентата, одберете го табулаторот View и Опции> Смени папки и опции за пребарување.

Наизменично, можете да го притиснете копчето Windows и Тип: опции на папката и притиснете Enter или изберете најдобар натпревар од врвот на резултатите од пребарувањето.

Каков начин ќе го сторите тоа, ќе се отвори прозорецот за опции на датотеки. Од таму, одберете го Види tab. И под секцијата "Напредни поставки", скролувајте надолу и проверете "Врати ги прозорците на претходните папки при најава" и кликнете Применуваат.

Тоа е сè што има за тоа. Сега, следниот пат кога ќе го рестартирате вашиот Windows 10 систем, сите папки кои сте ги отвориле во тој момент ќе се отворат повторно кога ќе се најавите за да започнете нова сесија. И оваа функција не е дел од Кортана Земам каде што застанав. Значи, ако го имате тоа овозможено, не само што документите и апликациите ќе бидат отворени кога ќе се најавите, сега ќе бидат и вашите папки. Ова може да направи полесно да го направите непријатно, бидејќи можете побрзо да се вратите на работа.

Исто така вреди да се напомене дека ако имате постар систем, овозможувањето на оваа функција може да влијае на времето за подигнување на вашата машина. На пример, ако имате папка што содржи неколку фотографии или видеа, можеби ќе потрае некое време за да генерирате сликички. Сепак, убаво е да се знае дека ова е опција и ако сте на модерен систем со квалитетен процесор, доволно RAM и SSD, одвај ќе забележите разлика во времето на подигнување. Се разбира, за да го забрзате процесот на подигање, секогаш можете оневозможи програми за стартување.

извор

поврзани со пост

Еден одговор

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.