Моторола го најави Moto g6 и e5

Денес "Моторола" најави шест нови средни и средни телефони од среден опсег и во сериите g6 и e5. Серијата G е особено популарна во региони како што е Северна Америка, поради неговата одлична вредност и целокупните солидни телефони. G6 ветува дека ќе го продолжи овој тренд, а ќе ги продаде некои од популарните карактеристики на денешните високи предводници, како што се 18: 9 дисплеи и функционалност со двојна камера.

Новата g6 и e5 серија доаѓаат во три варијанти: Редовна варијанта во "помал" форм-фактор, "плус" варијанта со поголем екран кој ќе биде достапен само на одбрани пазари и намалување на трошоците и "игра" "Варијанта која може да се смета како сосема различен телефонски модел со ниски спецификации.

Моторола Мото g6 варијанти
Мото g6Мото g6 плусМото g6 игра
СПЦКученце 450
8x A53 @ 1.8GHz
Адрено 506
Кученце 630
8x A53 @ 2.2GHz
Адрено 508
Кученце 430
4x A53 @ 1.4GHz
Адрено 505
Покажи5.7XCHARX 2160XCHARX1080 (18:9)
IPS LCD
5.9XCHARX 2160XCHARX1080 (18:9)
IPS LCD
5.7XCHARX 1440XCHARX720 (18:9)
IPS LCD
димензииX x 153.8 72.3 8.3 mm
167 грама
X x 160 75.5 8.0 mm
167 грама
X x 155.4 72.2 9.1 mm
180 грама
RAM меморија3 / 4GB4 / 6GB2 / 3GB
NAND32 / 64GB
+ microSD
64GB
+ microSD
16 / 32GB
+ microSD
Батерија3000 mAh (11.55Wh)
незаменлив
3200 mAh (12.32Wh)
незаменлив
4000 mAh (15.4Wh)
незаменлив
Пред
Камера
8MP5MP
Примарна
Задна камера
12MP, дво-пикселен PDAF сензор
F / 1.7 објектив
13MP
PDAF сензор
Средно
Задна камера
5MP
Големина на СИМNanoSIM
(Двојна SIM на некои пазари)
NanoSIM
Безжичен802.11a / b / g / n / ac 2 × 2 MU-MIMO, BT 5.0 LE,
NFC, GPS / Glonass / Galileo / BDS
802.11a / b / g / n,
BT 4.2, GPS / Glonass
поврзувањеUSB тип-C
3.5mm слушалки
microUSB
3.5mm слушалки
карактеристикиЧитач на отпечаток од прст, се отклучува со лице, Мото клучЧитач на отпечатоци,
Мото клуч
Стартувај оперативен системАндроид 8.0
Стартувај ценаUSD $ 249EUR 299 €USD $ 199

На g6 и g6 плус се напојува со Snapdragon 450 и Snapdragon 630 кој користи 8x Cortex A53 до 1.8 и 2.2GHz, така што ова е средно-краен уред во однос на спецификациите и перформансите. G6 и g6 плус доаѓаат со соодветно 3 / 4 или 4 / 6GB или RAM меморија во зависност од SKU. На g6 игра доаѓа со уште ниски крајот Snapdragon 427 кој содржи 4x A53 на 1.4GHz.


Мото g6

Дефинирачки фактор за телефони се 18: 9 екраните. G6 и g6 плус користат 2160x1080p екран, со помала варијанта која доаѓа во 5.7 "и поголемиот плус што доаѓа во 5.9". Очигледно има малку исклучување помеѓу дијаметарот на екранот и вистинската големина на уредот со овие нови издолжени аспекти, така што ширините на 72.3 и 75.5mm треба да бидат повеќе репрезентативни за големината на уредите во рака. Играта g6, исто така, доаѓа со екран 5.7 ", но користи понизок 1440 × 720 екран за резолуција.


Мото g6 плус

На страната на батеријата, g6 и g6 плус доаѓаат со 3000 и 3200mAh батерии. Играта g6 користи поголема 4000mAh батерија, но ова доаѓа по цена на дебелина на уредот, како и зголемена тежина.

G6 и g6 плус користат двојна камера со главниот стрелец кој доаѓа во 12MP. На g6 ова е придружено со F / 1.8 леќа додека плус добива F / 1.7 објектив. Секундарниот 5MP сензор служи за длабоки информации и ефекти на боке.

G6 започнува на сите поголеми западни пазари, додека варијантата плус нема да биде лансирана во САД и ќе остане ексклузивна за пазарите во Европа, Азија и другите. Цените тука за G6 доаѓа во USD $ 249. G6 плус доаѓа на EUR 299 € (вклучувајќи даноци). На g6 игра доаѓа по пониска цена точка на USD $ 199 и, исто така, започна на сите главни пазари.

Заедно со серијата g6, серијата e5 претставува пониска цена со поконзервативни спецификации.

Моторола Мото e5 варијанти
Мото e5Мото e5 плусМото e5 игра
СПЦQualcomm кученце 425
4x кортекс A53 @ 1.4GHz
Qualcomm Snapdragon 425 / 427
4x кортекс A53 @ 1.4GHz
Покажи5.7XCHARX 1440XCHARX720 (18:9)
IPS LCD
6.0XCHARX 1440XCHARX720 (18:9)
IPS LCD
5.2 "1280 × 720
LCD
димензии154.4 × 72.2 × 8.95 mm
174 грама
X x 161.9 75.3 9.35 mm
200 грама
X x 151 74 8.85 mm
150 грама
RAM меморија2GB3GB2GB
NAND16GB
+ microSD
32GB
+ microSD
16GB
+ microSD
Батерија4000 mAh (15.4Wh)
незаменлив
5000 mAh (19.25Wh)
незаменлив
2800 mAh (10.78Wh)
незаменлив
Пред
Камера
8MP5MP
Примарна
Задна камера
13MP, 1.12μm пиксели PDAF сензор
F / 2.0 објектив
12MP, 1.25μm пиксели PDAF сензор
F / 2.0 објектив
Ласерски AF
8MP 1.12μm пиксели
F / 2.0 објектив
Средно
Задна камера
5MP5MP
Големина на СИМNanoSIM
(Двојна SIM на некои пазари)
NanoSIM
Безжичен802.11a / b / g / n / ac 2 × 2 MU-MIMO, BT 5.0 LE,
NFC, GPS / Glonass / Galileo / BDS
802.11a / b / g / n,
BT 4.2, GPS / Glonass
поврзувањеmicroUSB
3.5mm слушалки
карактеристикиЧитач на отпечатоци
Стартувај оперативен системАндроид 8.0
Стартувај ценаUSD $ 199EUR 169 €TBD

Сите варијанти на e5 се напојуваат со многу ниски крајот Snapdragon 425 кој доаѓа со 4x Cortex A53 јадра на 1.4GHz. Редовните и играните варијанти спорт 2GB од RAM, додека плус варијанта доаѓа со 3GB. Складирањето е ограничено на 16GB, како и за помалите варијанти, додека плус добива 32GB.

На e5 и e5 плус и двете, исто така, ги користат 18: 9 формати на екрани на резолуција 1440 × 720, додека варијантата на игра останува по традиционален 16: 9 сооднос, исто така, на 720p.

На e5 и e5 плус спорт некои исклучително големи батерии доаѓаат во на големите 4000 и 5000mAh. Големи големини на батерии значи дека и двата телефони се релативно тешки, при што e5 плус доаѓа на вкупно 200g.

Од страна на камерата, ние очекуваме само минимум, бидејќи "Моторола" се одлучи за 13MP сензори 12MP на e5 и e5 плус. Играта e5 доаѓа со помала камера од 8MP. Сите варијанти се F-2.0 објективи.

Достапноста на пазарот на e5 следи онаа на g6 - што значи дека варијантата e5 plus не гледа лансирање во Северна Америка. Оваа варијанта доаѓа во EUR 169 €, додека глобалната лансирана e5 доаѓа во USD $ 199. Сеуште нема објави за цените на e5.

Целокупните телефони на Моторола нудат солидна вредност во нивните поени. Во минатото, она што Моторола беше во можност да се разликува беше многу актуелен и рационализиран софтверски искуство. Новата серија g6 и e5 сите лансираат со Андроид 8.0 надвор од кутијата, па се чини дека стратегијата на "Моторола" во однос на софтверот не е променета.

Ажурирате: Имаше конфузија во врска со спецификациите на SoC - статијата беше ажурирана соодветно врз основа на наведените спецификации од Моторола

Авторски член

поврзани со пост

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.