Nvidia GeForce 416.16 со Windows 10 верзија 1809 поддршка

Nvidia објави нов возач за својата GeForce видео картичка која денес воведува официјална поддршка за Windows 10 верзија 1809 која Мајкрософт објави на октомври 2, 2018.

Некои корисници кои до најновите верзии на Windows 10 ги надградуваа пријавени проблеми што тие ги доживеале за време и по надградбата. Извештаите покажуваат дека личните датотеки може да бидат избришани за некои корисници и дека исто така има и некои проблеми поврзани со графика што ги користат корисниците.

Новиот драјвер за графички картички за Nvidia картичките може да ги разреши некои од проблемите поврзани со графика што ги искусуваат корисниците по надградбата на верзијата 10 на Windows 1809. Корисниците кои надградија до новата верзија на Windows 10 веќе може да сакаат да ги ажурираат своите уреди на новиот Nvidia драјвер, ако имаат проблеми по надградбата што е поврзана со графика.

Ажурираниот драјвер е достапен како самостоен преземање на Веб-страницата на Nvidia GeForce and also as part of GeForce Experience’s automatic update mechanism.

nvidia драјвери за прозорци 10

Возачот воведува поддршка за Октомврискиот 2018 Ажурирање за Windows 10 кој Мајкрософт го објави на октомври 2, 2018; ова вклучува поддршка за DirectX Raytracing (DXR).

Мајкрософт воведе support for DirectX Raytracing in the October 2018 Update for Windows 10 promising that it would deliver support for a XCHARXnew class of real-time graphics techniquesXCHARX.

Новата графика функција работи надвор од кутијата на хардвер кој го поддржува според Мајкрософт, и игри кои го користат тоа не се далеку.

NvidiaXCHARXs GeForce 416.16 driver fixes the following issues:

 • Црното квадратче се појавува во Quake HD Remix со вклучени меки сенки.
 • Намалување на перформансите во Rainbow 6: Опсада со временско антиалиазирање.
 • Грешка во возачот nvlddmkm за продолжување од S4.
 • Недостасува резолуција на репродукција на битната резолуција на 4K кога користите USB-C HDMI конекции.

Следниве прашања се уште се отворени во возачот:

 • Покажувачот на глувчето покажува кратка корупција кога лебди над линковите во Firefox.
 • Две прашања поврзани со Surround со заштита на апликациите на Windows Defender и Microsoft Edge.
 • AV ресиверот се префрлува во 2-канален стерео режим по 5 секунди во мирување.
 • Грешки при прекршување на DPC надзор кога користите повеќе графички процесори на матични плочи со PLX чипови.
 • Уривање на Windows Media Player под одредени околности.

Новиот возач додава или надградува профили за следните игри:

 • Басингсток
 • Бојното поле V
 • Божество: Оригинален грев II
 • Бесмртно: Недоврзани
 • Јура светска еволуција
 • Феникс Точка
 • Седум: Деновите долго одамна
 • Старец свитоци: онлајн (3D визија)
 • AssassinXCHARXs Creed: Odyssey (3D Vision)

Совет: употреба NVSlimmer ќе ги инсталира само компонентите за возачи на Nvidia што барате или користите рачен метод да го направите ова наместо тоа. Како и секогаш, бидете сигурни дека ја блокира инсталацијата на Телеметрија колку што е можно, за време на инсталацијата и оневозможи телеметрија што ја инсталира Nvidia потоа ако нешто се лизна.

Сега ти: Do you use Nvidia cards? What’s your experience with these devices?

Пост Nvidia GeForce 416.16 со Windows 10 верзија 1809 поддршка се појави прв на gHacks технологија вести.

поврзани со пост

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.