Автоматско префрлување помеѓу режими за темно и светло во Windows 10

Windows 10 нуди темни режим на тема за File Explorer, апликации, подесувања и многу други области на оперативниот систем. Темниот режим е корисен додека работи во услови на недоволна осветленост. Во моментов, Windows 10 не нуди вграден начин да се префрли на темниот режим ...

MuseScore 3.0.1 издаден со редизајниран нов резултат волшебник

Бесплатниот заклучувач MuseScore вчера ја објави верзијата 3.0.1 со некои подобрувања и бројни поправени грешки. MuseScore 3.0.1 го редизајнираше новиот резултат волшебник за лесно пребарување шаблони, подобар резултат прегледи, и пристапност подобрувања за слепите корисници. Новата верзија, исто така, има подобар увоз на 2.X резултати, подобро автоматско поставување на ...

Негувајте арономер на вашето дете со планетариум 3D За Windows 10

Поминаа деновите кога децата мораа да ја чекаат целата година за екскурзија до планетариум со училиште, за да дознаат за нашиот сончев систем. Сега целиот универзум е пред нашите очи, благодарение на интернетот. Долго назад, користевме свет ...

FeedReader Online & Offline Совети за ефикасно читање

Сакате да читате статии на RSS каналите? Дали треба да го задржите јазичето на тони статии секојдневно? Треба да проверите од FeedReader. Тоа не е само еден од најпопуларните читачи на храна, но исто така е меѓу ретките оние кои нудат присутен ...

CES 2019: GIGABYTE Aorus RGB мемориски хитови DDR4-4000 со SK Hynix ICs

GIGABYTE минатата година влезе на меморискиот пазар со своите AOSR RGB и GIGABYTE-брендирани DIMMs, дизајнирани за ентузијасти. До одреден степен, проектот беше експериментален со конзервативни DDR4-2666 и DDR4-3200 контејнери за брзина изградени на Samsung B-die ICs, обично познати по многу повисоки перформанси. На CES компанијата ...

Мајкрософт превртува Windows 10 SDK Преглед Изгради 18312

Windows 10 Build 18312 беше објавен на Fast Ring минатиот вторник, а сега Build се претвори во Windows 10 SDK Insider преглед. Новиот Build не нуди ништо ново. Промените вклучуваат подобрување на флуентниот дизајн. Нов ефект на Акрилна Четка има ...

Deepin 15.9 Објавено со поддршка за допир, различни поправки

Има малку повеќе како Deepin Linux во дистрибутивниот екосистем. Таа има своја нарачана работна околина, прилагодени апликации и е вистински изглед во морето (понекогаш) во голема мера со истите десктоп-компјутери. Првиот голем ажурирање на кинескиот дистрибутер оваа година, Deepin 15.9 има голем број ...

Како да го користите Windbg за да ги смените грешките на Blue Screen

Сина екранска грешка се појавува на системот на Windows по падот на системот. Синиот екран неочекувано се појавува принудувајќи да го рестартирате системот во средината на вашата работа. Грешката е неподиректен знак и е доста фрустрирачки кога ќе ти биде тешко ...

Како да ја исклучите функцијата за поврзување на вашиот телефон на Windows 10

Вашиот телефон е голем чекор од страна на Microsoft. Кога тие не добија соодветна влеча од програмерите за да изградат сопствен модерен мобилен апликативен екосистем, почнаа да работат на интеграција на натпреварувачките уреди. Започнати со одговарање на текстуални пораки од вашиот компјутер и продолжување на ...

Што е ажурирана служба за оркестрации во Windows 10

Софтверските ажурирања се многу важен дел од секој модерен уред. Ажурирањата носат нови функции, ги отстрануваат пропусти и ги прават уредите посигурни. Windows 10 исто така, добива Windows Updates кои се осигуруваат дека сте секогаш безбедни и да ја стартувате најновата верзија на софтверот. ...

Преглед на Microsoft Surface Go LTE: Неспоредлива мобилност

Surface Pro поставата на "Мајкрософт" веќе неколку години е дизајнирана за компанијата. Surface Go беше лансиран во јули на 2018 како пониска верзија на Surface Pro, нудејќи им на купувачите помалку скап начин да станат корисници на Surface, и со ...

Проверете што е фиксна, подобрено Во Windows 10 изгради 18317

Мајкрософт го објави Windows 10 Build 18317 во Fast Ring и како и обично е придружуван од обилна грешка. Како што знаете Брзите прстени се почести и помалку стабилни. Ако сте обичен корисник, а не развивач на оперативен систем, ...