ReactOS, клон на софтвер со отворен код, има ново издание

ReactOS, клон на софтвер со отворен код, има ново издание

А сосема нова верзија на клон на Windows со отворен код ReactOS е достапен за преземање.

Најновите напори да се постигне од префрлување на каденца за побрзо отпуштање, ReactOS 0.4.9 доаѓа со пакет на помали промени од претходните верзии, со цврст фокус на подобрување на целокупната стабилност на системот, употребливост и конзистентност со интерфејс.

Погледнете ги клучните подобрувања и карактеристики на ReactOS 0.4.9 во секунда.

Прво, брз повторување на она што оваа бесплатна Windows алтернатива е за сите

Што е ReactOS?

ReactOS, клон на софтвер со отворен код, има ново издание

Првото нешто што е важно да се забележи е тоа ReactOS е не се базира на Линукс.

Тоа е алтернативен оперативен систем дизајниран од теренот за да се однесува, да работи и да изгледа како класичен Windows.

Таа користи обичен NT-тип "кернел", испорачува со подсистем WIN32 и има компатибилност со двигателот на Windows.

Корисни апликации и алатки се инсталирани стандардно, а RAPPS менаџерот на пакети (слично на Synaptic на Linux) овозможува инсталирање на нови апликации, модули и алатки полесно и побезбедно отколку на вистински оперативен систем Windows.

Со "Мајкрософт", најверојатно, нема да се создаде софтвер со отворен код за Windows, останува ReactOS да го замисли "што ако?"

Погледнете а листа на недостасува функционалност во ReactOS

И покрај тоа што е околу речиси колку што Spice Girls ReactOS е не обидувајќи се да го замени Линукс како трет омилен ОС во светот.

Како проект вики страница објаснува, ReactOS е замена за корисници на Windows со отворен код кои сакаат замена на Windows која се однесува како Windows "- ништо повеќе, ништо помалку.

Со "Мајкрософт", најверојатно, нема да се направи софтвер со отворен код за Windows, тој е оставено на проекти како ReactOS за да се замисли "што ако? ".

Некои придобивки од ReactOS вклучуваат:

  • Лесни (~ 100MB RAM употреба)
  • Широк спектар на модули, игри и апликации достапни
  • Достапни се Firefox, OpenOffice и други апликации со отворен код
  • Достапно за да се обиде како LiveCD

ReactOS 0.4.9: нови функции и значителни промени

ReactOS 0.4.9 се базира на значајните подобрувања вклучени во неговото претходно издание три месеци назад, во кое беа прикажани системските известувања и сандачето за известување, автоматското завршување на школка, новиот NTFS драјвер и додадената подобрена меморија (меѓу другото).

ReactOS, клон на софтвер со отворен код, има ново издание

ReactOS сега поддржува ZIP екстракција

За жал, во најновото издание не постои ништо слично, како што забележува тимот во најава пост:

"Голем дел од видливите напори денес доаѓаат во вид на подобрување на квалитетот на животот во начинот на кој функционира ReactOS. Во исто време, работата продолжува и на основните системи кои обезбедуваат посуптилни подобрувања, како што се поголема стабилност на системот и општа конзистентност. "

Она што ќе го најдете на понуда е подобра целокупна стабилност на системот и подобрено управување со меморијата; оперативниот систем сега работи "chkdsk" на диск по паѓање на системот; и меморија протекување во FastFAT драјвер се вклучени.

Други значајни промени:

  • Сега можете да ги извадите ZIP-датотеките во менаџерот на датотеки
  • Опции за дејство кога влечете датотека / папка на друга локација
  • Нов дијалог за својства на глушец во инсталерот
  • Измените на прегледникот на таблата со исечоци, дијалогот за одјавување и командната линија
  • Редизајнирањето на Sound Mixer е во согласност со Windows
  • Првична работа за поддршка на подигнување на USB во идни изданија

ReactOS продолжува да ја проширува својата софтверска поддршка за NT 6 + (т.е. апликации изградени за Виста, Windows 8 и Windows 10).

Превземи ReactOS 0.4.9

ReactOS, клон на софтвер со отворен код, има ново издание

Сакате да пробате ReactOS? Можете да, но не заборавајте дека не се препорачува за секојдневно пресметување.

Можете да го симнете најновото издание на React OS - верзијата 0.4.9 - од SourceForge или од веб-сајтот на ReactOS (врска подолу).

Преземете го најновото издание на ReactOS

Превземањата се дадени во два вкуса: CD за подигање (ака "инсталирајте го CD", околу 100MB) и LiveCD (околу 80MB).

Ако ви треба помош, вики страница е достапна со совети како да инсталирај ReactOS.

Џои, зошто пишуваш за ReactOS?

ReactOS, клон на софтвер со отворен код, има ново издание

ReactOS е толку верна дури и ја вклучува оваа позната Windows функција

Некои од вас можеби се прашуваат зошто пишувам за проект кој не е поврзан со Убунту, па дури и Linux поврзани.

Додека ReactOS нема директно влијание врз Ubuntu, тоа е интересен проект со отворен код, еден што ме возбудува

Што да кажам? Сакам да го извадам надвор од портокалскиот меур повремено, а понекогаш и кога ќе се возбудам од она што го гледам.

Значи не, ReactOS нема директно влијание врз Ubuntu (освен што придонесува за развој на WINE), но тоа е интересен проект со отворен код и свесен за тоа што е таму во поширокиот екосистем со отворен код е здраво нешто (IMO).

Резиме

ReactOS во никој случај не е соодветен како пад замена за Windows (затоа немој да го инсталирате на лаптоп на татко ти за јапони), а вечната алфа-таг треба да ги предупреди секојдневните компјутерски погледи.

Но, за ентузијастите на FOSS и навивачите на алтернативните оперативни системи воопшто, ReactOS е огромна куриоза која вреди да се задржи табулаторот.

Дали сте пробале ReactOS? Дали сте заинтересирани да го пробате сега? Кажете ни подолу!

Авторски член

поврзани со пост

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.