Samsung Galaxy Note 8 наспроти iPhone 7 Плус vs Pixel XL: Треба ли да одам на Samsung, Apple или Google?

Ние ја споредуваме гласираната Samsung Galaxy Note 8 со најголемата конкуренција од Apple и Google, имено iPhone 7 Plus и Pixel XL. Треба ли да се закачам за новата белешка, или да се обратите за противничкиот phablet?

Забелешка 8 е подготвена да се откаже тука во Велика Британија, иако веќе доста ги знаеме сите спецификации и други детали веќе. Благодарам повеќе протекување, веќе сме возбудени околу тој 6.3-инчен 4K екран, камера со двојна леќа и врвни спецификации.

Значи, најновите Samsung Galaxy Note 8, како што шпекулираа досега, нудат доволно кул опции за крадење на џебниот простор (и тоа ќе ја преземе целата работа) од Apple iPhone 7 Плус or Google Pixel XL? Плус, по серијата на експлозивни Galaxy Note 7 телефони кои се отповикани, некој ќе сака повторно да се врати на белешката? Еве како Samsung стил-пакување телефон се споредува со најголемите ривали таму.

Проверете ги нашите други белешки 8 споредби:

Забелешка 8 vs Забелешка 5 vs Забелешка 4

Забелешка 8 vs Google Pixel XL 2 наспроти iPhone 7s Плус

Samsung Galaxy Note 8 наспроти iPhone 7 Плус vs Pixel XL: Спецификации

телефонiPhone 7 ПлусPixel XLГалакси Забелешка 8
Големина на екран5.5-инчи5.5-инчи6.3-инчи
Резолуција на екранотFull HDQuad HD4K
Водоотпорен?ДаНеДа
Сензор за отпечатоци?ДаДаДа
OSiOS 10Андроид НугатАндроид Нугат
процесорЕпл A10Кученце 821Кученце 835 / Exynos 8895
Меморија3GB4GB6GB
СкладирањеОд 32GBОд 32GB64GB
microSD?НеНеДа
Батерија2900mAh3450mAh3000mAh
Задна камера12MP Dual12MP12MP Dual
Предна камера7MP8MP8MP

Samsung Galaxy Note 8 наспроти iPhone 7 Плус vs Pixel XL: Дизајн

на Samsung Галакси S8 го придвижил дизајнот до друго ниво со безжичниот екран без осветлување, многу сјајна стакло и, се разбира, копче без фронт. Очекувајте забелешката 8 да понуди сличен изглед, само со уште поголем екран.

Додека тоа звучи одлично, тоа е против дизајнерскиот гениј на Apple и добро обожаен Pixel XL на Google. IPhone 7 Plus располага со елегантен алуминиумски слој со заоблен раб 2.5D стакло за изгледот на "засекогаш", кој не може да ви помогне во љубовта. Pixel XL на Google е многу, многу сличен во дизајнот, минус почетно копче на предната страна во корист на задниот дел. Исто така, добивате мешавина од метал и стакло на грбот, што го прави нешто на половина куќа.

Значи, кој победува? Па, iPhone 7 Plus е целосно водоотпорен, како што е шпекулираната Note 8, додека XL не е. Но, тогаш на iPhone 7 Плус нема приклучок за слушалки, каде Pixel XL прави и така треба да се напомене дека 8. плус додека сите три имаат сензори за отпечаток од прст, забелешката 8 исто така е речиси сигурна дека нуди препознавање на ирисот за да ја отклучи слушалката.

Што е најдобро?

Нашиот личен избор тука е новата Note 8, која треба да понуди изненадувачки употреблив дизајн и покрај тој поголем екран. Да не зборуваме за сериозен добар изглед и целосна отпорност на вода.

Samsung Galaxy Note 8 наспроти iPhone 7 Плус наспроти Pixel XL: екран и медиуми

На iPhone 7 Plus и на Google Pixel XL се гледаат спортски 5.5-инчни дисплеи. Сепак, ќе забележите разлика во острината, бидејќи на iPhone нуди Full HD визуелни слики (1920 × 1080 за 401ppi), додека Pixel може да се пофали со појасни Quad HD визуелизации (2560 × 1440 за 534ppi).

Галакси Забелешка 8 може да дува двата од овие ривалски телефони надвор од водата, сепак, бидејќи Самсунг е производител на екран по сите. Забелешка 8 треба да дојде пакување моќен 6.3-инчен Super AMOLED екран со 4K резолуција и HDR дисплеј паметни.

Тоа значи дека гледањето на Ултра HD видео во движење нема да значи паѓање со намален квалитет. Резолуцијата 4K исто така треба да понуди пристојни VR визуелизации кога телефонот е монтиран на слушалки, како што е Samsung Gear VR. И покрај тоа што е толку блиску до очите, овој квалитет би можел да помогне да се избегне пикселувањето и навистина да се додаде на нурнењето на понуда.

Што е најдобро?

Galaxy Note 8 е јасен победник тука, со попространет, супер-остра HDR-подготвен екран.

Samsung Galaxy Note 8 vs iPhone 7 Плус наспроти Pixel XL: Карактеристики

На Samsung Galaxy Note 8 ќе дојде пакување што многу сакаше S Pen пенкало како клучен дел од пакетот, нешто што конкуренцијата не нуди. Ова овозможува прецизен влез, кој е идеален за креативен во движење или останување продуктивен.

Новата забелешка, исто така, треба да има Биксби АИ одборот за паметни вештачки асистентски контроли. Бидејќи ова е напојувано од поранешни развивачи на Сири кои сакаа да направат нешто уште подобро, тоа е навистина примамлива понуда.

Ова сите ќе бидат поставени заедно со типичните карактеристики на Android Nougat, оперативен систем кој исто така е изненадувачки пронајден на сопствените мобилни телефони на Pixel. Pixel XL не додава бонус карактеристики, наместо да се прилепува со ванилин верзија на Андроид. Се разбира, тоа не значи дека Google Assistant ќе биде длабоко интегриран за гласовни контроли и неограничено складирање на Google Photos.

IPhone-от на Apple 7 Plus користи iOS 10, кој нуди помалку прилагодување, но има многу одлична функционалност. На пример, iPhone може да се пофали 3D допир, за контролирани чувствителни на притисок контроли кои го прават интеракции уште побрзо. Пекинг во содржината пред да се отвори тоа е навистина убава карактеристика, а исто така можете да скокнете директно во конкретни акции од вашите десктоп компјутери.

Како за складирање, само Galaxy Note 8 тука нуди поддршка за microSD мемориска картичка. Со другите телефони, сте заглавени со она што опција за складирање ќе се одлучите. Добра работа што може да се добие нагоре од 128GB простор тогаш, иако за поголема цена.

Што е најдобро?

Овој брилијантен стил S Pen уште еднаш го освои овој круг за Galaxy Note 8. Тоа, рече, ни се допаѓа корисничкото искуство понудено од ривалите тука.

Samsung Galaxy Note 8 vs iPhone 7 Плус наспроти Pixel XL: Перформанси и траење на батеријата

Со Samsung Galaxy Note 8 се шпекулира дека ќе го спакува најновиот Qualcomm Snapdragon 835 процесор со големина 6GB RAM меморија, давајќи брзини на преземање до 1Gbps. Исто така, се очекува да пристигнат и спортски 3000mAh батерија, која не е масивна кога сметате дека е напојува огромен 4K екран за резолуција. Очекувајте брзо полнење, како и безжично полнење исто така да бидат присутни. И се надевам дека нема повеќе експлозија / гори прашања.

IPhone 7 Plus има A10 Fusion процесор на 2.34GHz и е поддржан од 3GB RAM и 2,900mAh батерија. Не очекувајте многу повеќе од еден ден на употреба, особено ако сакате да проследувате многу медиуми. Сепак, перформансите се уште се совршени по близу една година од употребата, дури и кога се минимизираат бараните игри и уредувањето видео снимки.

Pixel XL на Google го има Qualcomm Snapdragon 821 процесорот со 4GB RAM меморија, како и батерија 3,450mAh. Овој телефон, исто така, може да се пофали дека брзо полнење функција и повторно, и покрај возраста на Пиксел, може да се очекува свилен мазна искуство во текот.

Што е најдобро?

Допрва треба да го тестираме Samsung Galaxy Note 8, иако овие премиум спецификации треба да направат повеќе доброто искуство за стареење. Сепак, Pixel XL продолжува да импресионира со своите извонредни перформанси и солидна траење на батеријата.

Samsung Galaxy Note 8 наспроти iPhone 7 Плус vs Pixel XL: Камери

На Samsung Galaxy Note 8 се очекува да има двојни задни камери со 12-мегапикселни сензори и, се разбира, можноста за снимање RAW слики и целосна 4K резолуција видео. Ова, исто така, треба да даде можност за лесно создавање на GIF, AR налепници и други забавни функции за помладите корисници. Оживејте ги културните ефекти на боке, исто така, благодарение на секундарната леќа.

Во меѓувреме, предната камера треба да влезе во 8-мегапиксели со многу режими на Sammy за да се репродуцираат.

Епл, исто така, го помина патот на двојната задна камера со 12-мегапиксели f / 1.8 и f / 2.8 објективи за целосно стабилизирани висококвалитетни прилепувања и до панорама на 63-мегапикселна панорама. Иако очекуваме дека Note 8 ќе понуди подобра фотографија со ниска осветленост, не можеме да го грешиме детенцето на iPhone за секојдневна употреба. Плус, уште еднаш добивате поддршка до 4K фотографијата, како и функцијата за живо фотографии.

Предното седиште на iPhone за себе е 7-мегапиксели, нудејќи остри снимки.

Во отсечен контраст со другите тука, Pixel XL на Google користи традиционална камера со еден објектив на задната страна на 12.3-мегапиксели. Целокупниот квалитет е одличен, вклучувајќи ја и силната слаба светлина. Уште еднаш имате можност да снимате 4K видео, како и голем HDR режим и многу повеќе.

Pixel XL, исто така, спортски 8-мегапикселна пред се соочуваат со selfie детиште, исто како и Забелешка.

Проверете нашата Пиксел XL камера преглед и iPhone 7 Plus преглед на камерата за примероци и целосни информации. Ние, исто така, ги ставивме овие насилници од глава до глава во нашата Споредба на пиксели наспроти iPhone-от.

Што е најдобро?

Ова е навистина незгоден повик. Забелешката 8 има потенцијал да биде најдобрата камера за паметни телефони таму во 2017, иако само комплетен тест навистина ќе одлучи за ова. Засега Pixel XL и iPhone 7 Plus нудат силна оптика.

извор

поврзани со пост

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.