Samsung лансира брзи нови 970 серии NVMe SSDs

Samsung лансира брзи нови 970 серии NVMe SSDs

Samsung лансира брзи нови 970 серии NVMe SSDs

Samsung го претстави својот најнов пар на цврсти државни дискови (SSD), и двете се толку брзи колку што добива. Како да е дизајниран да одговори Новите дискови на Western Digital претставени претходно овој месец, новата серија на 970 на Samsung, која ги вклучува SSDs на 970 Pro и Evo NVMe, ги издигнува работите до израз со тоа што рекламира уште поголеми брзини.

Дизајниран на форматот фактор M.2, двата дискови се изградени за игри и работат брзо со интензивни работни оптоварувања, како што се видеомонтажата 4K и дизајнот 3D. Особено, 970 Pro може да достигне секвенцијални брзини на читање до 3,500 MB / s и секвенцијални брзини на запишување до 2,700 MB / s. Ево, исто така, може да достигне секвенцијални брзини на читање до 3,500 MB / s, но постигнува малку пониска секвенцијална брзина на запишување до 2,500 MB / s.

Побрзите брзини, вели Samsung, во голема мера се должи на најновата V-NAND технологија и новиот Phoenix контролер. 970 Evo ја користи "Интелигентната TurboWrite технологија", која Самсунг вели дека нуди големина на тампон до 78GB, со цел да овозможи брзи брзини на запишување. Севкупно, зголемената секвенцијална брзина на запишување претставува подобрување на 30 процентот над серијата 960 на Samsung.

Новите 970 Pro и Evo ќе бидат зафатени од почетокот на мај 7. 97-Evo ќе биде достапен во капацитети 250GB, 500GB, 1TB и 2TB, додека 970 Pro ќе биде достапен во капацитетите 512GB и 1TB. Цените започнуваат од $ 329.99 за Pro и $ 119.99 за Evo.

извор

поврзани со пост

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.