SanDisk најавува нова супер-брза 256GB Extreme UHS-I microSD картичка

Western Digital во сопственост SanDisk најави нови 256GB microSD картички, вклучувајќи ја и супер-брзата Extreme microSDXC UHS-I картичка. Новото семејство на microSD картички со голем капацитет нуди нешто за секого, без разлика дали сакате да додадете складирање на вашиот паметен телефон или да барате нов медиум за чување на вашиот RAW фотоапарат.

256GB на складирање (ако поддршката на вашиот уред ги наведе износите што се вклучени) ќе овозможи зачувување на не само висококвалитетни фотографии, туку и 4K видео, музика со голема верност и многу повеќе. Екстремната 256GB картичка од SanDisk обезбедува брзина на пренос до 100MB / s, како и брзина на запишување до 90MB / s. Ултра варијантата е совршена за паметни телефони и други преносни уреди.

Како дополнителен бонус, новите картички се водоотпорни и шок. Ултра 256GB картичката ќе биде достапна во август за $ 149.99, додека супербрзиот Extreme ќе ги погоди продавниците во Q4 2016 за $ 199.99.

Соопштение за медиумите

МОБИЛЕН СВЕТСКИ КОНГРЕС ШАНГАЈ, Кина - јуни 29, 2016 - Western Digital® Corporation
(NASDAQ: WDC), глобална технологија за складирање и решенија, денес воведе нов пакет на 256 гигабајт (GB) microSD ™ картички, кој ја вклучува новата 256GB SanDisk Extreme® microSDXC ™ картичка UHS-I - најбрзата microSD картичка во својата класа. Новиот пакет на картички исто така вклучува и 256GB SanDisk Ultra® microSDXC UHS-I картичка, Premium Edition, првата 256GB картичка оптимизирана за мејнстрим потрошувачите. Новите дополнувања овозможуваат водечка брзина и капацитет во картичка со големина на нокти, давајќи им на корисниците на паметни телефони, беспилотни летала и акциони апарати за перформансите и капацитетот што им се потребни за снимање на професионални видео и фотографии без да се грижат за губењето на просторот на нивниот уред.

"Нашите microSD картички се сега во центарот на многу потрошувачки уреди и возбудени сме што не само што го подигнавме барот со лансирањето на најбрзата microSD картичка во светот, туку исто така нудиме и семејство на 256GB microSD картички кои им даваат на корисниците флексибилност тие треба да го фатат животот во потполност ", рече Динеш Бахал, потпретседател на SanDisk маркетинг на производи, Western Digital. "Како водечки снабдувач на глобални складишта со еден од најпознатите брендови блиц, ние се гордееме со трансформирањето на начинот на кој потрошувачите ја доловуваат, складираат и ги споделуваат своите содржини".

Без разлика дали фотографирате, снимате 4K UHD или Full HD видео или чувате музика со голема верност, новите 256GB картички им даваат на корисниците слобода да снимаат и носат огромна содржина на нивните уреди без да се грижат за ограничувањата за складирање.

"На DJI ние се фокусираме на создавање на лесна за употреба беспилотни летала технологија за потрошувачите да го фати секојдневно истражување и фотографија, а нашите клиенти им требаат брз и сигурен пристап до висококвалитетните антенски снимки", рече Ели Морган Харис, стратешки партнерства, DJI. "Со новите 256GB SanDisk microSD UHS-I картички, сега тие имаат поголема флексибилност за да ја донесат својата содржина на складирање со високи перформанси и мир на умот, знаејќи дека можат да продолжат со снимањето кога е најважно".

Крајната комбинација на капацитет и перформанси

256GB SanDisk Extreme microSDXC картичката UHS-I обезбедува неверојатни брзини на пренос до 100MB / s **, овозможувајќи им на корисниците да заштедат време за пренос на големи датотеки, како и брзина на запишување до 90MB / s ** за брзо фотографирање. Корисниците можат да снимаат околу 14 часа на 4K UHD видео1 на картичката 256GB, што го прави идеален за беспилотни летала со високи перформанси, акциони камери и смартфони со можност за 4K, меѓу другите уреди.

256GB SanDisk Ultra microSDXC картичката UHS-I, Premium Edition, е идеална за корисници на паметни телефони и таблети базирани на Android, кои не сакаат да се грижат за губењето на просторот на нивните уреди. Новата картичка е способна да складира повеќе од 24 часа на Full HD видео1, а исто така има и премиум брзина на пренос до 95MB / s **. Со оваа брзина луѓето можат да преместуваат датотеки брзо - до 1,200 фотографии за само една минута2.

Изграден за да се изврши во тешки услови, новите картички3 се исто така водоотпорни, температурно-доказ, шок доказ, и X-ray доказ. Дополнително, линијата SanDisk microSD картичка е компатибилна со апликацијата SanDisk® Memory Zone за Android ™, давајќи им можност на корисниците лесно да управуваат и да направат резервна копија на содржини на нивниот уред. Апликацијата е достапна бесплатно преку Google Play ™ Store4.

Наследство на мемориска картичка иновации

Новиот пакет на картички е најновата понуда за пробив да се приклучат на врвни SanDisk портфолио на мобилни мемориски решенија. Првите што ќе ги претстават 128GB, 200GB microSDXC и 512GB SDXC ™ картичките со висок капацитет, SanDisk продолжува со пионерска технологија која продолжува со потребите за складирање на потрошувачите.

Цените и Достапност

256GB SanDisk Ultra microSDXC картичката UHS-I, Premium Edition, ќе биде достапна низ целиот свет во август 2016 со американски MSRP од $ 149.99. Картата 256GB SanDisk Extreme microSDXC UHS-I ќе биде достапна низ целиот свет во календарот Q4 2016 со US MSRP од $ 199.99.

Целосната линија на SanDisk microSD картичките може да се купи во повеќе од продавачите на 300,000 ширум светот.

поврзани со пост

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.