Seagate најавува масивен десктоп хард диск со погон на хард диск од 8TB

Seagate неодамна воведе нов надворешен хард диск што го нарекува Innov8. Масивниот диск 8TB се поврзува со вашиот компјутер преку еден USB-Type-C конектор, што го прави првиот светски прв десктоп хард диск со погон на USB, според производителот на погонот.

Да се ​​биде во можност да се обиде да се вози на дискот од оваа големина сигурно има свои предности. За еден, нема да треба да се фати бесплатна електрична приклучница за да го напојувате уредот, бидејќи таа повлекува доволно енергија за да работи од USB-поврзувањето. Уште повеќе, уредот се намалува бројот на кабли што ќе треба да ги транспортирате и управувате како повторно, бара само еден USB кабел.

Seagate вели дека уредот 8TB може да има повеќе од два милиони песни, четири милиони фотографии и 800 HD филмови.

Уредот го вклучува Seagate's Dashboard софтверот кој нуди еден-клик на барање или индивидуализира, закажани бекап на поврзаните уреди. Уште повеќе, секој диск има 200GB од OneDrive облак складирање.

Seagate го дизајнираше Innov8 уредот во партнерство со дизајнерската фирма Hugh-Design. Бил Веб од Хју-Дизајн рече дека новиот диск се надградува СедумУспехот уште еднаш ја пренесе функционалната убавина на внатрешен хард диск, но со доволно капацитет да обезбеди навидум бесконечен простор за складирање на сеќавањата што сите ги сакаме.

Seagate Innov8 ќе се продава следниот месец за $ 349. Ќе се продава преку веб-страницата на Seagate, како и на Амазон и на други трговци.

поврзани со пост

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.