мобилни

Sony Xperia XZ долгорочен преглед: преглед на 2017 на водечкиот телефон на Sony

Шест месеци откако Sony го лансираше Xperia XZ, повторно го преиспитуваме овој предводен паметен телефон, за да видиме дали го држи против противничките Android мобилни телефони. Во деновите на Samsung Galaxy S8 и LG G6, дали телефонот на Sony уште е достоен купувач? Еве го нашиот долгорочен Xperia XZ преглед.

Досега, 2017 е сериозна година за премиум Android телефони. Самсунг Галакси S8 и LG G6 нудат иновативни функции за барајќи корисници, додека Чест 8 Pro испорачува на секој број за пониска цена.

Што значи дека минатата година предводник на мобилни телефони, како што се Sony Xperia XZ, биле добро и вистински исцрпени од центарот на вниманието. Дури и Sony сега е целосно фокусиран на претстојните Xperia XZ Премиум, кој може да се пофали со 4K HDR екран и компанијата неверојатно впечатлива камера за движење tech.

Со Xperia XZ го користев и излегувам во изминатите шест месеци, бидејќи телефонот прв пат беше лансиран во Велика Британија. Тоа не е совршен телефон со сигурност, но има многу да уживате, особено кога трошите медиуми во движење. Сепак, дали предводен уред на Sony може да го намали во споредба со другите телефони со полна цена?

За целите на овој долгорочен преглед, се вратив во Xperia XZ со полно работно време една недела и ги спуштив моите мисли. Еве го мојот преглед 2017.

Прочитајте ги следните: Најдобрите Sony телефони можете да ги купите во 2017

Sony Xperia XZ 2017 преглед: Скреч-тастика

Отсекогаш сум бил обожавател на дизајнерската работа на Sony и неодамнешните телефони Xperia сигурно постојано изгледаат и се чувствуваат конзистентно. Дури и прифатливиот Xperia XA качува прекрасен екран од работ до крај кој навистина се издвојува.

Xperia XZ не изгледа многу различно од претходниот Xperia Z5 предводник, со брз поглед барем. Оние рамни горни и долни рабови даваат повеќе правоаголен изглед, но вие во основа се наоѓате на безбедна територија на Сони тука. Тоа, рече, го сакам моделот Forest Blue, со единствена примамлива сенка. Срамот на нашиот преглед модел е црна.

Бев малку нервозна кога првично се ракував со Xperia XZ, бидејќи нејзиниот претходник беше прилично кревка паметен телефон. Како што ќе видите од нашите долгорочен преглед на Xperia Z5, дека телефонот распукна премногу лесно. За среќа, јас не сум имал такви проблеми од најновиот предводник на телефонот. Xperia XZ претрпе вообичаено стрес тестирање, вклучително и да биде повредено во торба, и досега не е распукано или оштетено под притисок.

Сепак, површината на алкалеидо метал е доста подложна на гребење. По само неколку недели користење, грбот веќе беше обложен со светлина и плитки заби. Брзо напред шест месеци и овој мобилен изгледа како да е нападнат од слепи нинџа. Додека мобилните телефони како што се LG G6 и HTC 10 среќно му одолеваат на оштетувањето, за беспрекорен финиш дури и по продолжената употреба, XZ е дефинитивно еден што ќе сакате да го навивате во заштитна обвивка.

Предводништвото на Sony исто така се чувствува прилично бутово во споредба со Galaxy S8 и LG G6. Тоа е и покрај Xperia XZ спортски многу помал екран, во 5.2-инчи во споредба со близу 6-инчи. Причината за ова? Оние маси на горните и долните рамки, над и под екранот.

Сеуште можете да го користите Xperia со една рака, за среќа, иако нема вистински карактеристики за да помогнете во овој поглед. Повеќето мобилни телефони, како Huawei P10 и Samsung Galaxy S8, нудат начин да ги намалат работните површини кога е потребно. Сепак, не XZ.

Сепак, Sony со благодарност го врати целосниот отпор на вода за ова предводникско издание, нешто што недостасуваше од поприфатливиот Xperia X. Ова е честа карактеристика за премиум мобилни телефони сега, толку добро да се види на XZ.

Sony Xperia XZ 2017 преглед: Медиуми и игри машина

Xperia XZ неодамна доби ажурирани на Андроид Нугат, што го направи предводник на Sony уште попријатен. На пример, телефонот сега може да прикажува повеќе задачи со две апликации одеднаш; нешто што недостасуваше од мобилните телефони од Sony, бидејќи функцијата за мали апликации беше изоставена.

Се разбира, XZ веќе беше набиен со големи одлики, особено за секој кој го користи својот мобилен телефон да троши филмови, емисии и музика во движење. Поддршка за Hi-Res аудио песни е ценета, ако сакате да уживате во вашите мелодии начинот на кој тие треба да бидат слушнати. Телефонот дури и прави респектабилна работа за зајакнување на старите, ниско-квалитетни траки за да звучат поостри.

За да погледнете поблиску до некои од најдобрите карактеристики на Xperia XZ, проверете го нашиот совети и трикови водич.

Сè уште сум голем обожавател на тој 5.2-инчен IPS екран. Секако, Xperia XZ не се пофали со Quad HD панел како и многу други предводници, вклучувајќи ги и Galaxy S8 и LG G6, или извонредниот 4K излез на новата XZ Premium. Како резултат на тоа, ставете го XZ до друг премиум мобилен телефон и сликите нема да бидат толку слабички остри и детални.

За среќа, Full HD екранот сеуште го извлекува максимумот од вашите филмови со висока дефиниција, нудејќи непречено видео репродукција. Може да понудат G6 и S8 HDR поддршка, но екран на Xperia ужива силни нивоа на контраст и богата репродукција на боите со активираниот Super Vivid мод на Sony. Тоа, рече, најновите LG и Samsung предводник се насочени кон филмови во движење, благодарение на нивниот растргнат сооднос. Тоа значи дека добивате поширок ефект на letterbox на Xperia XZ.

Во фотографијата подолу, ќе видите Xperia XZ во споредба со Галакси S8 Super AMOLED екранот.

Ако имате Sony Playstation 4, можете исто така да ја проследувате вашата игра директно на вашиот Xperia XZ благодарение на функцијата Game Stream. Практично ако сакате да го завршите тоа незгодно Неизградено ниво додека сте го изгасиле особено проблематично грутчето.

Sony Xperia XZ 2017 преглед: Имам моќ?

Со својот Snapdragon 820 процесор, поддржан од 3GB RAM меморија, Xperia XZ беше еден од најмоќните телефони од своето време кога првпат го погоди Велика Британија. Се разбира, оттогаш сме го виделе лансирањето на два последователни чипсети со премиум Snapdragon, 821 и 835, додека некои современи телефони сега ја спакуваат двојната меморија. Тогаш имате многу надградби натрупани на XZ, како и општо стареење кое треба да се разгледа.

Значи, како Sony Xperia XZ држи во однос на перформансите во 2017?

Добрата вест е, овој мобилен телефон е сé уште смирувачки моќен шест месеци по објавувањето. Андроид Нугат работи безмалку како што би се надевале, со малку пауза додека прескокнувате помеѓу апликациите и слично. Свирев некои од најновите наслови за да ја погодам Google Play, вклучувајќи го и зависност Војна на круната, без пелтечи или други лоши ефекти.

Резултатите од MyTuTu паднаа малку од оригиналниот 140k резултат до просечен резултат 135k, но тоа е толку мал пад што може да се сведе на случајна флуктуација.

Една област која всушност е подобрена со текот на времето е батеријата на Xperia XZ. Првично, ние само што успеавме цел ден да направиме стандардна употреба по полнење, што значи дека моравме да приклучиме во текот на ноќта или да ризикуваме да се будиме без никаква моќ. Сепак, по ажурирањето на Нугат и неговата употреба, предводник на Sony може да трае еден ден и половина помеѓу обвиненијата. Тоа е со многу пораки, репродукција на музика, користење на камерата и малку игри.

Ова може да биде до поефикасно трчање на Андроид зад сцената, или можеби некои измени кои Sony ги направи. Во секој случај, јас сум среќен зајаче.

Секако, технологијата за паметни батерии на Xperia XZ исто така помага да се спречи долготрајното оштетување предизвикано од прегревање и презагревање, па затоа се надеваме дека оваа 36 часови на редовна употреба ќе останат.

Преглед на Sony Xperia XZ 2017: Ме пука

Sony ретко се разочарува со технологијата на камерата и Xperia XZ се одликува со еден од најпаметните мобилни играчи што ги игравме.

Оваа камера со три сензори може да снима слики до 23-мегапиксели во големина, со добри резултати во речиси сите услови. Деталните нивоа се совршени и бојата се реалистично репродуцирани. Условите при слаба осветленост се ракува добро, како и во ситуации со висок контраст.

Сепак, Камера Xperia XZ Premium е јасен чекор напред за квалитетот на фотографиите во незгодни услови. Најновиот предводник на Sony нуди недоволно осветлување перформанси споредливи со Galaxy S8, со реални тонови и импресивни количини на детали заробени. Исто така, добивате подобра стабилизација на сликата, особено кога снимате со 4K резолуција или 60 фрејмови-во-секунда, иако оригиналниот XZ може да пука до Ultra HD видео без проблем.

Проверете ја нашата длабочина Преглед на Xperia XZ камера, кој исто така го споредува овој интелигентен детектив на Galaxy S7 и технологијата на камерата на iPhone 7.

Sony Xperia XZ 2017 преглед: Пресуда

Xperia XZ може да се подигне сосема нов од околу £ 400 до £ 450 овие денови, ако знаете каде да изгледате. Алтернативно, можете да го зградите на договор за пристојна цена - на пример, O2 го нуди XZ од £ 33 месечно.

Тоа е доста поевтино од она што го сакаат Samsung Galaxy S8 и LG G6. И додека не ја добиете истата технологија со супер-премиум дисплеј или зголемените перформанси, мобилниот телефон на Sony сè уште е карактеристична медиумска машина со неколку недостатоци. Дури и барајќи корисници ќе бидат задоволни, шест месеци по лансирањето.

извор

поврзани со пост

Тагови

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.

Вратете се на почетокот копче