Категорија: Администратор на системот

Како да го добиете Windows 10 бесплатно и дали е легален?

Во оваа статија, ќе ги истражуваме различните методи кои се достапни за бесплатно Windows 10. Ние ќе споделиме четири уникатни опции и објасниме дали секоја од овие опции е легална. Се надевам, откако ќе го прочитате овој напис, ќе бидете повеќе информирани за тоа како Windows 10 ...

12 Корисни Microsoft Word совети и трикови

Шансите се, или сега користите Microsoft Word, или можеби ќе треба да го користите во иднина. Лесно е најпопуларниот процесор за процесирање на Windows, така што учењето на некои корисни совети од Microsoft Word за да ги искористите навистина може да помогне за подобрување на вашата продуктивност и брзина ...

Најдобар Windows 10 софтвер за подобар аудио

Постојат различни Windows 10 апликации кои можете да ги користите за да го подобрите вашиот аудио и во оваа статија сакаме да истакнеме некои од најдобрите. Ќе ги разгледуваме некои од најдобрите изедначувачи, некои од најдобрите софтвер за виртуелна ...

Разбирање на делегацијата на Kerberos во активниот директориум на Windows Server

Делегирањето се користи кога сметката на серверот или услугата треба да се претстави со друг корисник. На пример, веб-серверите пред крајот ги имитираат корисниците кога пристапуваат до базите на податоци за заднина, овозможувајќи им на беспрекорен пристап до корисниците на податоците да ги гледаат или уредуваат. Active Directory (AD) обезбедува делегирање за вакви сценарија. Неограничено ...

Windows 10 октомври 2018 Ажурирање на сè уште доживува проблеми

Епл iCloud, мапирани дискови, Trend Micro, F5 VPN клиенти и AMD графики сеуште предизвикуваат проблеми за Windows 10 верзијата 1809 корисници. Мајкрософт преработил Прозорец 10 верзија 1809 на ноември 13th, но изгледа како ажурирањето на софтверот сеуште предизвикува проблеми за некои. Ако сте …

Што има ново во Windows 10 Верзија 1809 За ИТ професионалци

Верзијата 10 на Windows 1809 беше објавена октомври 2nd за оние кои рачно проверуваат за ажурирања во апликацијата за поставувања на Windows 10 или користете една од прирачните опции достапни на веб-страницата на Microsoft тука. Октомврискиот печ Вторник, октомври 9th, ќе го види надградувањето автоматски преку ...

Windows Подсистема за подобрувања на Линукс во Windows 10 Верзија 1809

Сега, кога Windows 10 октомври 2018 ажурирање е повторно објавен по првичното затворање беше прекинато во почетокот на октомври, тука е листата на подобрувања кои Microsoft ги направи за Windows Подсистеми за Linux (WSL) во Windows 10 верзијата 1809. WLinux Најинтересен развој ...

Како да инсталирате куклени претпријатија на Red Hat Linux

Во претходниот напис, ви покажав како да инсталирате куклен 5 со отворен код на Red Hat Linux. Денес, јас ќе ви покажам како да инсталирате Puppet Enterprise, која доаѓа со дополнителни функции, вклучувајќи известување, визуализации на интерактивни зависности, инспекција на настани, контрола на пристап базирана на улоги и интеграција ...

Action1 Безбедност на крајната точка и управување со облоги - Бесплатно издание

Action1 е систем за безбедност на крајната точка и систем за управување со лепенки базиран на облак, достапен преку веб-базирана конзола која ви овозможува да управувате со целата своја флота на работни станици. Можете да управувате со прашања во живо или распоред, да ги конфигурирате предупредувањата во реално време, да активирате акции како распоредување на софтвер или рестартирање компјутери итн. Еден од ...

Поправете: Што да направите кога исчезнувањето на Adobe PDF Text Content

Сум сретнал повеќе прилики каде содржината на текстот во Adobe PDF датотеката исчезнува од сина без причина. Тоа најмногу се случува во формите кои може да се полнат, каде што текстот кој штотуку влезе исчезнува на вас веднаш откако ќе го достигнете копчето Save. Други времиња, тие исчезнуваат ...

Windows 10 Совет: Вклучување или исклучување на функцијата за печатење во PDF

Печатење во PDF е нова функција воведена во Windows 10 за да може лесно да ги конвертирате и зачувате документите во PDF формат преку операција за печатење без да инсталирате никакви 3rd партиски PDF алатки. Со оваа опција овозможена, можете да заборавите за сите други алатки што ги имате ...

Како да копирате и вметнете обичен текст во Windows [Совет]

Кога ќе означите голем текст и притиснете Ctrl + C, ја копирате не само содржината на текстот, туку формата на овие текстови, како и во таблата со исечоци. Потоа, кога сакате да ги залепите во друга апликација, ја вметнувате и содржината ...

Корисна бесплатна алатка - Windows Update MiniTool

Windows Update MiniTool е бесплатна алатка за 3rd-партија направена специјално за да го подобри искуството на Windows Update, обезбедувајќи однапред функции кои недостасуваат во вградената алатка за ажурирање на Windows. Тоа е корисна алатка која е околу од 2015 и е ажурирана за поддршка на речиси сите верзии на Windows, ...

3 Начини за рестартирање на Процес на Explorer во Windows 10

Имав проблем на мојот компјутер во последно време, каде што моравте често да го рестартирате процесот на Explorer за да го вратам мојот компјутер на работа. И тоа ме размислуваше за начините на кои можам да го направам тоа. Task Manager Десен-клик на таскбарот и изберете Менаџер на задачи ...

Windows Совет: Како да го префрлате формат на време помеѓу 12 / 24 час

Ние го користиме 12-часовниот формат на времето тука на север со AM што покажува за утро и PM за попладне во некои делови од светот 24-часовен формат е почест за луѓето што живеат таму. Еве еден брз туторијал за тоа како да менувате помеѓу две ...

"Мајкрософт" ќе предложи adieu на "Луѓето" бар во претстојните 10 19H1 изгради

Мајкрософт треба да го претстави новиот Windows 10 19H1 ажурирање на јавноста во пролетта на 2019. Додека "Мајкрософт" покажа некои од промените, компанијата сѐ уште работи зад сцената за да го подобри Windows за закажаното распоредување. Сепак, изгледа ...

Повеќе информации за замена на Cortana на Windows 10 19H1 протекување

Неодамна објавивме дека "Мајкрософт" изгледа дека работи на тоа што ќе може да ја замени Cortana со друг гласовен асистент во следната верзија на Windows 10 19H1 и шпекулира дека овие апликации ќе треба да имаат пристап од Above Lock Screen да бидат целосно функционални замени. ...

Windows 10 Task Manager за да добиете убав tweak во 19H1

Мајкрософт прави бројни измени на Windows 10 19H1, и се чини дека нашиот нов омилен хакер Албакоре е во првите редови за откривање на нив. Неговото најново откритие е дека "Мајкрософт" додава способност да го поставите стандардниот таб за менаџерот на задачи, да ви дозволи, за ...

4 начини да проверите дали вашиот Windows 10 лаптоп компјутер има SSD

Солидна држава дискови или SSDs се прилично честа овие денови. SSDs се брзи и доста сигурни, како и. Повеќето од средно до high-end компјутери овие денови користат SSD-а, наместо традиционалните HDD-уреди за складирање. Ако неодамна сте купиле нов компјутер, но не ...