Категорија: Windows

Заокружување на корисни водичи, вежби и други ресурси за да ви помогне да започнете со Microsoft Windows.

Windows 10 Task Manager за да добиете убав tweak во 19H1

Мајкрософт прави бројни измени на Windows 10 19H1, и се чини дека нашиот нов омилен хакер Албакоре е во првите редови за откривање на нив. Неговото најново откритие е дека "Мајкрософт" додава способност да го поставите стандардниот таб за менаџерот на задачи, да ви дозволи, за ...

4 начини да проверите дали вашиот Windows 10 лаптоп компјутер има SSD

Солидна држава дискови или SSDs се прилично честа овие денови. SSDs се брзи и доста сигурни, како и. Повеќето од средно до high-end компјутери овие денови користат SSD-а, наместо традиционалните HDD-уреди за складирање. Ако неодамна сте купиле нов компјутер, но не ...

Како да ги вратите постарите верзии на датотеки на OneDrive

OneDrive е вклучен во Windows 10. Не морате да го користите, но ако не го отстраните, постојано ќе ве замолам да се најавите. Ќе се изврши при стартување и може да го повлече надолу дури и вашиот процесор иако тоа се случува само ако OneDrive е ...

Како да ги подесите нивоата на јачина на звук на Windows 10 заклучување / отклучување

Волуменот миксер на Windows 10 треба да биде најпаметната контрола на јачината на звукот што секој оперативен оперативен систем има да понуди во моментов. MaOS не нуди такво нешто, но Microsoft досега нема направено никакви промени или подобрувања. Постои специфична апликација за контрола на јачината на звукот, но ...

Поправи: Погрешен датум и време во Windows 10

Windows 10 може да прикаже погрешен датум и време од неколку причини. Тоа може да биде поради неточна временска зона, погрешно наместено датум и време, или исцедена CMOS батерија. Ако Windows 10 не го покажува точното време, можете да ги користите следниве ...

Преземи iCloud слики на компјутер со CopyTrans Cloudly за Windows

За да ги преземете сите iCloud слики на компјутер, можете да користите iCloud.com или iCloud за Windows. Сепак, облак складирање, по дифолт, нуди само 5GB слободен простор. Ако го надминете овој лимит, мора или да ја избришете вашата содржина или да ја надградите со план за претплата. ...

Таква жешка есен! Топ-5 Windows 10 игри

Противставеноста на PC против конзолите никогаш нема да заврши. Зошто да се замараш? Отсекогаш постоеле неверојатни наслови на компјутер, а понекогаш и работат уште подобро! Следната генерација е вклучена, така што новите игри изгледаат многу мазни и реалистични. Ајде да погледнеме на 5 најкул од нив, кој ...

Како да копирате и вметнете обичен текст во Windows [Совет]

Кога ќе означите голем текст и притиснете Ctrl + C, ја копирате не само содржината на текстот, туку формата на овие текстови, како и во таблата со исечоци. Потоа, кога сакате да ги залепите во друга апликација, ја вметнувате и содржината ...

Како да се отстрани Boxbe листа на чекање од Outlook

Постојат многу трети лица услуги кои работат на врвот на популарната е-мејл услуги како Outlook. Исто така се нарекува како е-мејл помошник услуга, тие се подобри и во поглед на искуство и продуктивност. Boxbe специјално обезбедува услуга за автоматско одговарање ако сте под преоптоварување со е-пошта. Во ...

12 Корисни Microsoft Word совети и трикови

Шансите се, или сега користите Microsoft Word, или можеби ќе треба да го користите во иднина. Лесно е најпопуларниот процесор за процесирање на Windows, така што учењето на некои корисни совети од Microsoft Word за да ги искористите навистина може да помогне за подобрување на вашата продуктивност и брзина ...

Продолжува фијаско на Windows 10 1809 - Октомврискиот 2018 ажурирање, исто така, го крши Windows Media Player

Windows 10 октомври 2018 ажурирање е еден од најпроблематичните изданија на Microsoft досега. Се чини дека секој пат кога компанијата го турка ажурирањето, се појавува уште едно прашање. Windows 10 октомври 2018 ажурирање веќе предизвика проблеми со Apple iCloud, датотечни асоцијации, ...

Windows 10 - најдобри алатки за администраторот

Windows 10 - Најдобри алатки за вашиот администраторски простор Ажурирано: Ноември 12, 2018 Работа со Windows 10 е интересен феномен. Често, функционалноста е скриена или намерно зафатена, поради што работата на администрацијата е многу потешка во споредба со претходните изданија на Windows. Потоа, бидејќи овој оперативен систем е ...

Поправи Bugcode 0xA - IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL на Windows 10

Кога станува збор за нивото на хардверот, прекините се дизајнирани така што барањата за ресурси не се ставаат во ќор-сокак. Со едноставни зборови, се користи за разбивање на неконтролираната јамка. Програмерите, исто така, дизајнираа нивоа за приоретизирање на прекините. Нејзината, исто така, повикана како барање за прекин ...

Како да го поставите пајтон во Windows за машинско учење?

Машинско учење се однесува на апликација за вештачка интелигенција (АИ) која не бара експлицитно програмирање за да се донесат подобрувања. Се однесува на способноста на машината да се развива самостојно преку искуство. Оваа тема главно се концентрира на развојот на софтверски апликации кои ...

Мајкрософт го паузира Windows 10 October 2018 Update повторно

Минатата недела "Мајкрософт" конечно се сврте кон повторно објавување на Windows 10 октомври 2018 ажурирање. Верзијата 1809 првично почнала да започнува во почетокот на октомври, но откако повратните информации за грешки почнаа да се одвиваат добро, Microsoft става глобална пауза на неа. Веројатно најголемиот грешка во ...

Како да ја поправите грешката за ажурирање на Windows Update 80244019

Windows Update е складиштето за се што е најново за Windows од Microsoft. Корисниците обично добиваат ажурирања често поради оваа услуга за Windows Update. Овој механизам за Windows Update зависи од повеќе услуги како BITS или Background Intelligent Transfer Service, сервисот Windows Update, сервисот за ажурирање на Windows Server ...

Како да се префрлате помеѓу корисничките сметки на Windows 10 на лесен начин

Windows 10 има вградена функција за брзо префрлување на корисник што го олеснува пренасочувањето на корисничките сметки без да се одјавува цело време. Доколку имате заеднички компјутер во вашата куќа, добра идеја е да креирате корисничка сметка за секое лице. ...

Мајкрософт го купува FSLogix за да ја засили ефикасноста на виртуелизација на Office 365

Технологијата на FSLogix ќе го забрза времето потребно за вчитување кориснички профили во Outlook и OneDrive. Мајкрософт има стекнато FSLogix за обезбедување на апликации за да ја подобри брзината на вчитување на корисничкиот профил во апликациите, вклучувајќи Outlook и OneDrive. Решението е направено за мулти-облак средини ...