Таг: јаболко

TechInsights објавува Apple A12 Die Shot: Нашите Земете

Како што е обичај до сега секоја година, ние со нетрпение го очекуваме TechInsights teardown на најновите нови мобилни SoCs. Овојпат ние сме среќни што видовме нов изум на новиот Apple A12, првиот комерцијално достапен 7nm дел од силикон. Додека TechInsights испратени ...

Како да го вклучите вашиот уред со Android на iPhone

Свртете го Андроид во iPhone без потреба од искоренување или трепкање на ROM-от. Инсталирајте iOS на Android телефон со нашиот лесен чекор водич. Андроид телефони се познати благодарение на нивната природа со отворен код, што ги прави лесни за прилагодување. Меѓутоа, ако барате бренд, тогаш Јаболко ...

iPhone XS Max луксузна варијанта цена во Индија, спецификации, издание

iPhone XS Макс Луксузни Варијанта Цена Во Индија, спецификации, за медиумите - Без сомнение, iPhone XS (без оглед на тоа која варијанта е тоа) е најскапата Apple паметните телефони на Apple Inc, која е американска мултинационална информатичка технологија компанија со седиште во Купертино, Калифорнија, која дизајнира, развива и продава потрошувачи ...

На Apple Watch серија 4: Од лажат производ да мора да има медицински уред

Apple Watch серијата 4: Од лажат производ до мора да има медицински уред CUPERTINO, Калифорнија - Apple се обидува да го претвори својот smartwatch од лажат гаџет во спас за подобро здравје со бавно се развива во медицински уред. Во својата четврта инкарнација, наречена Серија ...

Епл најде да ги прекршат 1 Qualcomm патентот; САД ИТЦ нема да забрани внесување на iPhone

Пред малку година, Qualcomm го започна процесот на тужиње на Apple во Комисијата за меѓународна трговија на САД (ИТЦ) поради наводното прекршување на патентите. Во тоа време, Епл беше обвинет за кршење на шест патенти на Qualcomm, кои се движат од технологијата за заштеда на енергија до дизајнот на процесорот. И додека случајот ...

Најдобро темпериран стаклен екран заштитник за Apple Гледајте во 2018

Малиот дисплеј на Apple Watch може да изгледа доволно лесен за заштита, но секојдневно носејќи го на рачниот зглоб значи дека ќе биде склони кон оштетување. Ако сакате да го задржите гребенот и пречекорувате, заштитниот стакло заштитник е најдобар ...

Дали Епл ќе го објави следниот iPhone X, iPhone X Plus и LCD iPhone на септември 12?

Ако историјата е показател, 2018 iPhones ќе бидат објавени и ќе стапат во продажба на есен. iPhone X, актуелниот паметен телефон на Apple, беше објавен заедно со iPhone 8 и iPhone 8 Plus во вторникот, септември 12, 2017. Всушност, паметните телефони на Apple во последните неколку ...

2018 MacBook Pro и iMac Pro се соочуваат со проблемите со јадрото на паника, Apple зема белешка

Apple's T1 сопствениот чип беше претставен со 2016 MacBook Pro со Touch Bar. Истата беше одзедената верзија на iOS која врши операции за контрола на Touch Bar. Со дебимот на iMac Pro минатата година, беше издадена верзија T2. Втората генерација на ...

Јаболкото го затвора безбедносниот јаз на iPhone што го користи законот

Јаболкото го затвора безбедносниот јаз на iPhone кој го користат законите. Дупката ќе биде затворена во претстојниот ажурирање на iOS софтверот на Apple, кој ги овластува iPhone-уредите. Apple ја затвора безбедносната празнина што им овозможи на аутсајдерите да ги прикријат личните информации од заклучени iPhone телефони без лозинка ...

Како да отворите локација на Apple Maps во Google Maps

Во iOS 12, CarPlay ќе поддржува апликации од трети страни. Ова значи дека ако преферирате да користите Google Maps за навигација, можете да го направите тоа откако iOS 12 ќе се отвори. Едно нешто што не се менува е Епл Мапс уште е стандардната апликација за мапи на iOS. Ти ...

Епл ги исцртува опциите за поправка на 2018 MacBook Pro и делови

Apple ги наведе опциите за поправка и достапноста на делови за новиот 2018 MacBook Pro во внатрешен документ дистрибуиран до Apple Stores и Apple овластени даватели на услуги во петокот и добиени од MacRumors. Ако дефектен 2018 MacBook Pro е однесен во Apple Store, ...

Како да го користите Apple Education Store

Ако сте ученик, наставник или предавач, можете да заштедите многу пари со искористување на попуст од образованието на Apple. Еве, ние ви покажеме како да добиете студентски попуст од продажната продавница на Велика Британија на Apple или продавница за образование на Apple на Apple. "Епл" е подготвен да направи напад ...

Apple ги надградува MacBook Pro семејствата за 2018: повеќе процесорски јадра, DDR4, и истите формати

Изненадувачки не-шоу на оваа конференција на Apple World Wide Developer's беше било каков облик на хардвер за производите на Mac на Apple. Додека WWDC е прво и основно развој на програми за развој, исто така беше пригоден настан за Apple да објави освежување на пониските клучеви од нивните постоечки ...

Како да преземете MacOS Mojave 10.14 јавна бета 2 на вашиот Mac

Епл нуди неколку јавни бета за macOS веќе неколку години како начин за оние кои се заинтересирани за тестирање на претстојниот софтвер на своите Macs и обезбедување повратни информации. Ако тоа сте вие, ќе треба да се регистрирате, да го запишете вашиот Mac, да го преземете MacOS Mojave, ...

Како да го промените вашиот Apple ID и е-мејл адреса

Вашиот Apple ID е вашата порта за сите облачни услуги на Apple: iTunes, Apple Music и iCloud. Но, што е со вашето вистинско корисничко име? Тоа е обично е-мејл адреса: Често, тоа е @icloud, @me или @mac адреса - но вие исто така може да се регистрирате со вашиот ...

Овој прекрасен iPhone случај ви овозможува да додадете блескав позадинско осветлување LED логото на Apple на грб во секунди

Ако има нешто што ни недостига стариот стил MacBook постава тоа е тоа што светло-логото на Apple, што ги направи сите веднаш свесни дека сте користеле Mac. Исто така дејствуваше како кул мала ноќна светлина кога работевте во мракот, ...

Како да го поправите Electra "Овозможи Jailbreak" проблем со без Cydia се појавува на почеток екран

Ако се обидувате да го ослободите вашиот iOS 11.3.1 iPhone или iPad користејќи ја најновата верзија на Electra и сте се заглавиле во фазата "Овозможи Jailbreak" без Cydia на почетниот екран, тогаш бидете сигурни дека не сте единствениот. ...

Како да се повикате на Siri слушање сесија на Apple Watch без користење на "Еј Сири" команда

При повикувањето на Siri слушање сесија на "Епл воч" се користи за да се бара изјавата на познатата команда "Еј Сири", притиснете го копчето за дигитална круна пронајдена на десната страна од погодноста за носење или допир на компликација на часовникот. Со watchOS 5, Apple ...

Како да напишете симболот на логото на Apple

Вашите уреди поддржуваат внесување на познатиот симбол на логото на Apple со кратенки на тастатурата. Проверете што личи на овој лик:  Некои луѓе ќе најдат внесување на симболот на логото на Apple како неопходна функција за преименување на производи, како во маркетинг материјали на Apple, како што се  Pay или ...

iOS 12 развивач бета 3 е тука со некои мали промени

Apple започна да ја турка третата рата од својата iOS 12 развивачка бета верзија на софтверот што носи некои мали промени, општи поправени грешки и оптимизации. Оперативниот систем сега се чувствува повеќе рафиниран и се приближува до официјалниот датум на издавање во септември. Преработена ...