Таг: Кортана

Како да преземете и прегледате копија од вашите податоци за 10 на Cortana на Windows

Cortana во Windows 10 е одличен дигитален асистент, но, како и другите асистенти, чува податоци за вас. Еве како да преземете копија за да можете да ја прегледате. Додека технолошки услуги и дигитални асистенти го прават нашиот живот полесен, компанијата која ја обезбедува услугата ...

Како да синхронизирате известувања и потсетници низ уредите кои користат Cortana

Обезбедување на постојано и беспрекорно искуство насекаде се клучните аспекти на оперативниот систем Windows 10. И синхронизација на известувања на уреди е мал дел од неа. Размислете за подесување каде што ќе бидете известени за вашите пораки и пропуштените повици ...

Кортана наспроти Сири: Мајкрософт преработи АИ помошник во обид за еден-асистент на Apple iOS асистент

Мајкрософт конечно ја започна својата ветена реконструкција на апликацијата Кортана за iOS овој петок. Гигантката Редмонд го задржа својот збор дека ќе ја извади преработената верзија на апликацијата, која ќе го поедностави начинот на кој луѓето го користат својот помошник за АИ. Други имплементации вклучени во ...

Cortana за iPhone е сега побрзо и свежо редизајнирано

Мајкрософт денес ја ажурираше Cortana за iPhone со значителен редизајн кој беше достапен за корисници на Android од декември. Како што е наведено од страна на Павле Thurrott, верзија 2.0 на стан е повеќе одговора со редизајниран повик, испраќање порака, и потсетници и пореално одговори на цела страница со побрзо страница ...

Новата Предложена потсетник на Кортана ќе ве потсети на нешта што не се сеќавате

Кортана се подобрува со секое ажурирање, а Microsoft го позиционира дигиталниот асистент како една од нејзините типични понуди. Кортана е сега низ сите популарни платформи и не е повеќе ограничена на екосистемот на Windows. Кортана е корисна алатка ...

Кортана може да ве потсети на ветувањата направени во вашите пораки

Microsoft продолжува да ги подобрува и додава функциите на Windows 10 за мејнстрим и корисниците на "Insider" изградат верзии. На блогот Windows Experience, Microsoft ги откри новите паметни способности за Cortana, дигиталниот асистент. Во меѓувреме, Windows Инсајдерите само што треба да играат со Build 15031, кои ...

Мајкрософт притискање Кортана да работи со фрижидери, термостати и речиси сè друго

Додека Мајкрософт се подготвува за ослободување на Windows 10 IoT Core за мноштво уреди, гигантот на Редмонд, исто така, тивко ја турка достапноста на Cortana во сите уреди што ќе ја поддржат верзијата на софтверот Windows 10. Ова се базира на ...

Кортана за Андроид сега ќе ве потсети на пријателите родендени

Неколку недели по последното ажурирање, Cortana за Андроид сега добива друга функција: ако дозволите да пристапат до Outlook Calendar, личниот асистент сега ќе ве потсети на родендените на вашите пријатели. Оваа функција е дел од новата 1.9.12 ажурирање која беше ...

Cortana за Андроид добива подобар звук за известување за потсетници, побрзо Домашна страница за подигнување во новиот ажуриран 1.9.10

Петмилионските корисници на Cortana за Android сега можат да го преземат најновото ажурирање за интелигентниот личен асистент на Мајкрософт. Новата верзија на надградбата 1.9.10 може да не доаѓа со исто ниво на длабока интеграција како апликацијата за Windows Phone, но таа е корисна во ...

Како да ја исклучите Cortana во Windows 10 годишнина издание

Дигиталниот асистент Кортана беше претставен во Windows 10, а доби неколку надградби со изданието за годишнината. Сепак, не секој сака да разговара со нивниот компјутер, и попрво би го оневозможил. Еве како. Забелешка: Microsoft континуирано додава нови функции на Cortana и ...

Направете Cortana Покажи YouTube Music Video Lyrics во Edge

Најновата верзија на Windows 10 (Anniversary Edition) има неколку нови функции со Cortana. Една од нив е способноста да се прикажуваат музички стихови на YouTube во Microsoft Edge. Еве како да се постави. Направете текстови на Cortana на YouTube на YouTube Стартувајте го YouTube и пронајдете го видеото кое ...

Како да го исклучите несаканите извори на вести од Кортана во Windows 10

ПРЕПОРАЧАНО: Кликни тука за да се поправат грешките на Windows и да се подобрат перформансите на системот Помошник на Crytana, кој е гладен за информации, Ве потсетува да додадете потсетници за закажани настани во вашиот календар, да направите сугестии за пребарувања на веб и многу повеќе. Меѓутоа, ако ја пронајдете оваа карактеристика на Cortana повеќе досадни ...

Како да го користите Кортана како речник во Windows 10

ПРЕПОРАЧАНО: Кликни тука за да ги поправите грешките на Windows и да ги оптимизирате перформансите на системот Cortana во Windows 10 не е само ограничена на функцијата за пребарување. Може да се користи за други корисни функции. на пример, кога барате значење на збор, што правите ...

Кортана Доаѓа до Xbox Live

Краткиот збор што доаѓа од E3: и покрај тоа што се појави пред неколку дена, Мајкрософт официјално го најави Cortana, помошник за препознавање на говор со помош на Windows (слично на Siri и Google Now) доаѓа во Xbox Live и Xbox конзолата платформа. Оваа објава е осомничена ...

Како да ги користите Cortana и ReachIt на Леново за да пронајдете датотеки распослани низ вашиот дигитален живот

Леново неодамна објави нова комбинација десктоп програма / апликација за Windows Store која им помага на уште поголема моќност на Cortana на персоналните компјутери на Windows 10. Reachit од Леново Ви овозможува да ја однесете Cortana во места што никогаш не биле порано со поврзување на дигиталниот асистент на вашите датотеки во рамките на ...

Мајкрософт ги донесува вашите Android известувања до Windows 10

Известувањата од вашиот телефон со Android наскоро ќе се појават на вашиот Windows 10 PC, благодарение на новата функција објавена во Build 2016, која Microsoft планира да ја донесе на двете платформи во блиска иднина. Добивањето известувања за да се појави во центарот за известувања на Windows 10 ќе биде ...

Апликациите на Windows Store не се стартуваат на Windows 10 кои имаат повеќе кориснички профили

ПРЕПОРАЧАНО: Кликни тука за да ги поправите грешките на Windows и да ги оптимизирате перформансите на системот Некои корисници на Windows 10, особено оние кои можеби купиле нови уреди, известуваат дека нивните апликации во Windows Store не се стартуваат или отвораат. Ова прашање е посебно забележано кај оние Windows 10 ...

Користете ја Кортана за рестартирање, одјавување или исклучување на Windows 10 компјутер

ПРЕПОРАЧАНО: Кликни тука за да ги поправите грешките на Windows и да ги оптимизирате перформансите на системот Кога Cortana го имаше своето деби на Windows 10 компјутерите, тоа генерираше голем ентузијазам меѓу лојалистите на Windows. Тоа беше наметнато како повеќе од едноставна функција за пребарување. Помошник за дигитален глас помогна да се направат работите поедноставни. Сепак, ...

Windows 10 Redstone Изградба на 14295 за мобилен и компјутер издаден на инсајдерите

Мајкрософт денеска го објави Windows 10 Redstone Build 14295 на Windows Инсајдерите во Fast Ring за PC и Mobile. Ова доаѓа на петиците од минатонеделниот Redstone Build 14291 кој вклучува поддршка за продолжување за Microsoft Edge, како и други нови функции. Ова се гради ...

Како да направите Cortana Прикажи го времето за повеќе градови на Windows 10

Кортана е личен асистент за Windows 10 и навистина е една од најкул нови функции на најновиот оперативен систем на Microsoft. Кортана има моќна вградена потсетувачка функција која ви помага да поставите потсетници за време, места и луѓе. Овој виртуелен асистент базиран на глас, исто така, поддржува природни ...