Таг: процесорот

ENERMAX интрос ETS-N31, компактен процесорски ладилник со вентилатор 92mm

ENERMAX најавува нов компактен процесорски ладилник ETS-N31 за мејнстрим процесори. Со капацитет на TDP до 130W, ETS-N31 е буџет за ладење со процесорски ладилник со ефикасни ладери за системи за влез и среден опсег, како што се буџетски работни станици или играчки компјутери со посветена видео картичка. Компатибилен ...

ZOTAC го најавува VR GO Backpack PC со GeForce GTX 1070

ZOTAC оваа недела официјално го претстави својот ранк VR GO рачен за ентузијасти од виртуелната реалност. Системот е опремен со NVIDIA GeForce GTX 1070 графики, четири-јадрен процесор од Intel, богати I / O способности и батерија со топла размена. И покрај позиционирањето, VR GO може да биде ...

Интел го најави Atom E3900 серијата - Голдмонт за Интернет на нештата и повеќе

Отпрвин зафатен ден за пазарот на Интернет на нешта, Интел ова утро ја објавува серијата Atom E3900. Врз основа на последната генерација на Goldmont Atom CPU јадрото на компанијата, серијата E3900 ќе биде најсериозен и посветен проект на Интел, но за пазарот на IoT. ...

TENAA открива Vivo Y55A со окта-јадрен процесор, 5.2-инчен дисплеј

Новиот vivo smartphone е сертифициран од страна на кинескиот орган за телекомуникации TENAA, откривајќи некои од неговите клучни спецификации. Уредот се напојува со окта-јадрен 1.4GHz процесор и има 5.2-инчен HD екран. RAM е 2GB, додека внатрешната меморија е 16GB, иако може да се прошири. Во ...

Zotac Zbox Нано Преглед CI543

Го тестиравме Zbox системите веќе неколку години. Од моделот 1 тие понудија импресивен дизајн и пристојни перформанси за нивната класа, иако во поново време нивната големина растеше. Најмалку во повеќето случаи. За оние на кои им е потребна ...

Преглед: Gigabyte X99 Ultra Gaming

На крајната потрошувачка платформа Интел останува X99. На почеток до десето-јадрото 6950X и неодамна надграден со мало освежување, X99 чипсетот е местото каде што производителите фрлаат во ѕвона, свирки и кујнски мијалник. Тоа има смисла и во оваа средина, исто така, како ...

Купување Водич: 10 најдобар 2-во-1 лаптопи 2016: врвни хибридни лаптопи прегледани

Најдобри 2-во-1 лаптопи 2-in-1, или хибрид, лаптоп е разновиден форм фактор кој - по своја волја - може да послужи како лаптоп или таблет. Ова е обично овозможено со монтиран дизајн, овозможувајќи ви да го отстраните екранот од остатокот од уредот. Инаку, ...

Поправете gvfsd-smb-разгледување Преземање на 100% процесорот во Ubuntu 16.04

Кратко: Ова брзо упатство го покажува заобиколивот за gvfsd-smb-прелистувач кој го зема 100% процесорот во Ubuntu 16.04 и на тој начин предизвикува прегревање. Неколку месеци по инсталирањето на Ubuntu 16.04, забележав дека одеднаш мојот лаптоп станува исклучително прегреан. Можам да го слушнам тоа ревноста и покрај тоа што имам ...

Новата Aurora Desktop на Alienware доаѓа со VR поддршка

На E3 претходно оваа недела, Dell го најави новиот Aurora десктоп-кула со моќност и перформанси во целост. Оваа нова Аурора обезбедува помало отпечаток од претходната Аурора и може да се пофали со повеќе посветена графика со опционално ладење на процесорот. Овој систем е VR Ready, вклучувајќи Oculus ...

Intel i7-6950X Broadwell-E процесорот за преглед

Денес ние ќе добиеме шанса да го разгледаме следниот процесор на Интел во нивната висока платформа (HEDT) платформа. Кралот на потрошувачот рид се користи да биде силен i7-5960X нашиот пријател Дино прегледано во август на 2014. Дека "екстремниот" процесорот го потресе ...

Интел го претстави моќниот нов 10-core процесор за 4K и VR игри

Интел, технолошки гигант за процесорски чипови, најави "Extreme Edition" на својата нова i7 линија на високомоделни процесори за десктоп компјутери и лаптопи. Новата 10-core верзија на i7 е дизајнирана со 4K и VR игри апликации цврсто на ум. Интел ...

Еволуцијата на cloud computing

Серверите најверојатно не се близу до врвот на вашата листа за теми за разговор, ниту пак се работи за што повеќето луѓе размислуваат. Но, излегува дека постојат некои интересни промени што се случуваат во дизајнот на серверот, кој ќе почне да има вистински светски ефект врз секој кој ...

Како да мигрирате кактуси на нов сервер

Cacti е популарна алатка за графичко поврзување на мрежи широко распространета од многу даватели на услуги. За оние од вас кои користеа Cacti за да ја визуелизираат работата на различни елементи на вашата мрежа, понекогаш е неопходно да се мигрираат Cacti и сите негови податоци од еден ...

OnePlus ровови покани за OnePlus 3

Преглед на времето за заштеда LG V10 преглед OnePlus ко-основачот Карл Пеи откри дека OnePlus 3 ќе биде објавен без покани без датум за лансирање. Компанијата наскоро ќе го објави телефонот на јуни 14. Тој, исто така, потсети дека OnePlus 3 ќе биде достапен за купување ...

Разер Блејд Стелт преглед - веројатно најдобриот ултрапортен $ 999 може да ве добие

Резиме: За $ 999, основниот модел на Razer Blade Stealth може да биде одличен куп. Добива брз хардвер, QHD дисплеј, тастатура на Chroma и убава trackpad, сите сместени во компактен и силно изграден алуминиумски компактен. Од друга страна, ќе имаш ...

AMD Wraith CPU Cooler Review

Убаво е да се види AMD преземање на иницијатива во ослободување на некои надградени "акции" ладилници со нивните процесори. Оние во ентузијастичката заедница најверојатно имаат полица полна со "лајсни" ладилници од AMD и Intel, кои поради нивната слаба изведба никогаш не биле користени. Почнувајќи ...

Инсталирај Netdata алатка за следење на перформансите за Linux Ubuntu Systems

Алатка за следење на перформансите за Linux Ubuntu Systems. Инсталирај Netdata на Ubuntu Systems. Netdata е алатка за следење во реално време за Linux Ubuntu Systems. netdata е високо оптимизиран демон на Linux кој обезбедува следење на перформансите во реално време за Линукс системи, Апликации, SNMP уреди, преку интернет. Апликацијата се обидува да ...

Samsung Galaxy S7: Сите нови функции

Samsung го најави новиот предводник на 2016, кој е Samsung Galaxy S7. На S7 е повеќе од префинетост на S6 кој носи многу функции назад од постарите Samsung Galaxy S5. На S7 сега е водоотпорен и прав отпорен со не ...

Intel Quietly го добива Skylake-U: i7-6660U сега во Ценовникот

Интел тивко додаде нов Skylake-U процесор во нејзиниот ценовник. Новиот Intel Core i7-6660U систем-на-чип е дизајниран за системи со ниско-енергетски лаптопи и обезбедува повисоки перформанси од својот прв претходник, Core i7-6650U, и се наоѓа на врвот на Intel 15W мобилниот процесор. ...