Таг: десктоп

'Комореби' Прикажи часовник и анимации на Ubuntu Desktop

Komorebi е менаџер за позадина на Линукс кој обезбедува целосно приспособливи позадини, e, g, покажува датум и време на десктопот. Позадини вклучени според стандардниот опсег од анимирани, сепак, и градиенти! Погледнете ги сликите од сликата подолу. Дијалог за подесување е достапен за стартување со десен-клик на десктоп и изберете што ...

Кутија објавува нова драјвер за Windows Desktop Box

Box, водечки снабдувач на облак складирање, објави апликација Box Drive за Windows. Апликацијата Box Drive ја поврзува вашата работна површина и облакот како OneDrive. Сите ваши датотеки зачувани во облак Box ќе се појави во Windows Explorer како редовни датотеки и можете да ги пренесувате директно до ...

Инсталација и подесување Harmattan Conky Theme во Ubuntu Desktop

Harmattan е збир на задебелени теми кои прикажуваат десктоп додаток на Ubuntu десктоп со информации за датумот и времето, временската прогноза, брзината на мрежата и користењето на системските ресурси. За оние кои сакаат да ја пробаат оваа замислена тема, тука е чекор по чекор како да се постави ...

Како да го надминете недостасувајќи десктоп икони на Windows

Дали некогаш сте ги копирале датотеките или папките на вашата работна површина само за да завршите со невидливи икони за датотеки? Ако ја отворите Desktop во File Explorer, датотеките се во право таму. Ако одите на работната површина иако, тие не можат да се најдат. Ова е проблем ...

Плазма десктоп 5.10 достапен за инсталирање во KUbuntu 17.04

Најновиот KDE Plasma 5.10 конечно беше направен во backports PPA, достапен за Kubuntu 17.04. Плазма 5.10 беше објавен пред една недела со следните карактеристики: Папка View е новиот стандарден приказ на работната површина. Среден клик за групирање / разделување на листата на апликации во панелот ...

Како да споделувате фотографии на Instagram од вашата работна површина

Instagram е мобилна само социјална мрежа. Секогаш беше такво. Таа започна ексклузивно за корисниците на iOS, но оттогаш се прошири и на други платформи. Има веб-интерфејс што можете да го пристапите од вашата работна површина, но тоа е крајно ограничено. Не можете да направите ...

Eyegasm: 5 одличен прилагодување на Линукс / Unix десктоп кој ќе го разнесе твојот ум

Секој го сака десктоп оперативниот систем. Луѓето ја прилагодуваат нивната Линукс или Unix десктоп со теми, позадини, конфигурација на убијци и многу повеќе. Овие прилагодувања ви покажуваат колку вашата околина може да биде кул! Љубов на Windows 10 адаптери, но не и нивната политика на приватност Xfce е лесен десктоп за ...

ФБ за десктоп 5.0.0 носи поддршка за пренос на SMS известување

ФБ за десктоп 5.0.0 беше објавен денес, носејќи некои важни подобрувања и поправки, како поддршка за пресликување на SMS, подобрена реконнекција (во случај мрежата да се исклучи) и многу повеќе. Во случај да не сте запознаени со PB For Desktop, ова е неофицијална десктоп апликација за Pushbullet, а ...

Мојата тековна Ubuntu Desktop (и како можете да ја рекреирате)

Како што можеби сте слушнале да споменам во најновата епизода на Ubuntu Podcast, јас сум бил глуждот длабоко во екстензии на GNOME овие изминати неколку недели. Зошто? Па, како и многумина од вас, направив преодно префрлување во Shell GNOME, сега кога Единството е ...

Визуелен преглед за да се продлабочи 15.4 GNU / Linux убавината

XINUMX е објавен на април 15.4th 19. Овој преглед ги открива визуелните аспекти на овој прекрасен оперативен систем GNU / Linux. deepin е многу визуелен десктоп оперативен систем, каде што сè е достапно преку GUI, а во изданието 2017 станува неверојатно повеќе user-friendly. Десктоп и ...

Windows 10 таскбарот не се крие? Еве ја поправата!

Windows 10 лентата со задачи е веројатно прикажана на повеќето корисници на системот цело време. Основната причина за тоа е веројатно дека многумина не се свесни дека лентата со задачи може да биде скриена и дека други претпочитаат помалку динамичен интерфејс. Криењето на лентата со задачи прави простор за ...

Најновото преуредување на вашиот десктоп на YouTube вклучува темна тема

Јутјуб продолжува да ги редизајнира сајтовите. Понекогаш можеби нема да забележите разлика. Сепак, има нов дизајн на патот со разлика што е лесно да се види како црно-бело, како ноќ и ден. Да, претпоставувавте, програмерите на YouTube ќе доставуваат ...

Изработка на поголемиот дел од Виртуелните работни површини, прегледот на задачата и помошта при прицврстување во Windows 10

Во ова побарајте администраторот, ќе ги разгледам ставањето на виртуелните работни површини со помош на помош од Task View и Snap Assist. Виртуелната работна околина е вградена во Windows од NT дена. Неодамна се реализираше како ...

Начинот на кој GNOME се справува со Позадини навистина ме навредува

Јас <3 Позадини Сакам GNOME Shell - и не, не само затоа што сега имам мал избор сега што е стандардна работна околина на Ubuntu! Но, колку повеќе го користам GNOME толку повеќе учам дека околината на работната околина, како и секоја друга, има свој дел од quirks, грешки ...

28 најдобар слободен софтвер преземања за вашиот лаптоп

1. Најдобри бесплатни преземања на софтверот за вашиот лаптоп: Messenger-пораки За оние кои не сакаат постојано да испраќаат пораки напред и назад, има многу апликации за пораки со десктоп пораки кои ќе го направат многу полесно за соработката, без разлика дали станува збор за групен проект или за ...

Превземи Есен остава тема за Windows 10, 8 и 7

Падот ги остава темите со 11 слики со висок квалитет за декорирање на вашата работна површина. Оваа убава themepack беше првично создадена за Windows 7, но можете да ја користите во Windows 10, Windows 7 и Windows 8. ПРЕПОРАЧАНО: Кликни тука за да ги поправите грешките на Windows и да ги оптимизирате перформансите на системот ...

Како да ги вклучите Nautilus Client-Side украсите на Ubuntu

Со нашата последна анкета која предизвика жива дебата за заслугите (или поинаку) од украсувањето од страна на клиентите во апликациите за Линукс, се чувствувате како зрело време да ги презентирате следните начини како да. Во овој пост, ќе ви кажам како да им овозможите декорации на клиент-страна во Наутилус на Убунту ...

Како да ги плаќате вашите претплати на iTunes од работната околина

Најдоброто нешто за услугите што имаат iOS и / или Андроид апликации е тоа што тие интегрираат плаќање преку iTunes или Google Play Store. Ако се обидувате да се претплатите на услуга која нема да го прифати вашиот начин на плаќање, iTunes и Google Play Store се лесни ...

Индикаторот за поврзување на KDE ви овозможува да испраќате SMS пораки од Ubuntu Desktop

Дали сакате да испратите СМС пораки од работната површина на Ubuntu? Па, сега можеш. "пратете СМС порака од работната површина без потреба да го земате телефонот" Индикатор KDE Connect, прирачниот панел аплет кој ви овозможува да комуницирате со вашиот Android телефон од Ubuntu, е надграден ...

Интегрирајте го вашиот уред со Android со Ubuntu Користејќи KDE Connect Индикатор вилушка

KDE Connect е алатка која им овозможува на вашиот уред со Android да се интегрира со вашата Линукс десктоп. Со KDE Connect Индикатор, можете да го користите KDE Connect на работната површина која поддржува AppIndicators, како Unity, Xfce (Xubuntu) и така натаму. Оригиналниот KDE Connect Индикатор не е надграден во ...